بازار خودرو پس از «حذف غیر‌استانداردها» اخباراقتصادی,خبرهای اقتصادی , بازار خودرو

 

 خودروسازی ایران در حالی این روزها در تب و تاب حذف محصولات غیر‌استاندارد به‌سر می‌برد که از بازار خبر می‌رسد این اتفاق اثر چندانی روی قیمت‌ها نگذاشته و فعلا آرامشی نسبی برقرار است.

 

اواسط هفته بود که سازمان ملی استاندارد اعلام کرد شماره‌گذاری ۲۵ خودرو تولید داخل به‌دلیل رعایت نکردن استانداردهای جدید، متوقف شده است. با این حال، آن طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، برخی از این خودروها اصلا به تولید نمی‌رسند و بنابراین اعلام نام آنها به عنوان محصولات غیر‌استاندارد و حذف‌شده، عملا تاثیری روی نمودار قیمتی بازار خودرو طی هفته جاری نگذاشته است.

 

فعالان بازار خودرو در عین حال این را هم می‌گویند که تعداد محدودی از خودروهای به اصطلاح حذف‌شده، در حال حاضر به تولید می‌رسند و حتی پیش‌فروش و فروش فوری آنها در جریان است. به گفته علیرضا پورحسنی یکی از فعالان بازار خودرو کشور، نام پراید ۱۳۱ در حالی جزو لیست حذف‌شدگان قرار گرفته که این محصول پیش‌فروش شده و فروش فوری آن نیز برقرار است.وی می‌گوید: سایپا پراید ۱۳۱ را با موعد تحویل اردیبهشت ماه سال آینده پیش‌فروش کرده و مشخص نیست سازمان استاندارد چرا نام این خودرو را در لیست محصولات غیر‌استاندارد و حذف‌شده قرار داده است.

 

گفته‌های این فعال بازار در شرایطی است که سازمان استاندارد بر حذف ۲۵ خودرو اعلامی، اصرار و تاکید دارد که مهلتی جدید را به خودروسازان برای اجرای استانداردهای جدید نخواهد داد. حال در این شرایط مشخص نیست تکلیف خودروهایی که برای تحویل طی امسال و سال آینده، پیش‌فروش و حتی فروش فوری شده‌اند، چه خواهد شد و آیا مشکل شماره‌گذاری آنها حل می‌شود یا ادامه می‌یابد.اما از سوی دیگر هرچند گفته می‌شود برخی از مشتریان پس از اعلام نام خودروهای غیر‌استاندارد حذف‌شده، به‌دنبال انصراف از خرید آنها هستند، با این حال ازآنجاکه بیشتر این خودروها اصلا به تولید نمی‌رسند، به‌نظر می‌رسد این موضوع چندان گسترده و همه‌گیر نیست. نکته دیگری که فعالان بازار به آن اشاره می‌کنند، نوسان قیمت نسبتا جزئی در بازار خودرو طی هفته جاری است، نوسانی که البته گریبان محصولات به اصطلاح استاندارد و خارج از لیست حذف‌شده‌ها را گرفته است.

 

از بازار خودروهای داخلی که بگذریم، بازار وارداتی‌ها نیز همچنان با آشفتگی و افسارگسیختگی قیمت‌ها مواجه است، به علاوه اینکه برخی خودروها اصلا در بازار موجود نیست. نمایشگاهداران خودرو پایتخت معتقدند افزایش قیمت‌های رخ‌داده در چند ماه گذشته، ناشی از بسته شدن سایت ثبت سفارش است و این موضوع سبب شده اولا عرضه به شدت کاهش یابد و ثانیا قیمت‌ها سر به فلک بزنند.

 

با توجه به اثر روانی بسته شدن سایت ثبت سفارش و البته کاهش عرضه، قیمت خودروهای وارداتی طی ۶ ماه گذشته چند ده میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. برخی کارشناسان معتقدند با باز شدن ثبت سفارش، قیمت‌ها تا حدی کاهش خواهند یافت، با این حال اثر افزایشی حاصل از تعرفه نیز به نوبه خود سبب صعود قیمت پایه خودروها خواهد شد.گفته‌می‌شود دولت قصد دارد در ابلاغیه جدید واردات خودرو، تعرفه را بالا ببرد و این اقدام بدون ‌شک بر قیمت پایه خودروهای خارجی که در آینده روانه کشور می‌شوند اثری افزایشی خواهد داشت.

 

 دنیای اقتصاد

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------