پیش‌بینی بازار سیاه برای برخی خودروهای قدیمی  اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,بازار سیاه

برخی فعالان عرصه خودروهای خارجی پیش بینی می کنند با بازگشایی سایت ثبت سفارش و ابلاغ دستورالعمل جدید واردات خودرو، تقاضای سرکوب شده برخی از این خودروها به سمت مدل های قدیمی تر سوق یافته و شاهد ایجاد بازار سیاه برای آنها باشیم.

ایرنا نوشت:   روز گذشته معاون اول رییس جمهوری دستورالعمل جدید واردات خودرو را که در هیات وزیران تصویب شده بود، ابلاغ کرد.

 

بر اساس این دستورالعمل، واردات خودرو سواری با توجه به ماده 4 قانون حمایت از مصرف کنندگان مصوب سال 1388 منوط به داشتن نمایندگی رسمی و همچنین زیرساخت‌های کافی و لازم برای ارائه خدمات پس از فروش و اخذ تاییدیه‌های لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

 

بر اساس این دستورالعمل، ثبت سفارش و واردات خودروهای سواری با ارزش بیش از 40 هزار دلار ممنوع است. 

 

همچنین ثبت سفارش و واردات خودروهای سواری با حجم موتور بالای 2500 سی‌سی نیز ممنوع اعلام شده است. 

 

دولت در این دستورالعمل تعرفه واردات خودروهای سواری با حجم موتور تا 1500 سی‌سی را 55 درصد، خودروهای سواری با حجم موتور 1501 تا 2000 سی‌سی را 75 درصد و تعرفه واردات خودروهای سواری با حجم موتور 2001 تا 2500 سی‌سی را 95 درصد اعلام کرده است.

 

در تبصره 1 دستورالعمل جدید واردات خودرو آمده است در موارد استثنایی، ورود و حقوق ورودی خودروهای سواری بنزینی و دیزلی با حجم موتور بالاتر از 2500 سی‌سی توسط هیات وزیران تعیین می شود و ورود خودروهای سواری هیبریدی با حجم موتور بالاتر از 2500 سی‌سی با تصویب هیات وزیران مشمول حقوق ورودی است.

 

بر این اساس ورود خودروهای آلمانی نظیر پورشه، بنز، بی. ام. دابلیو و خودروی ژاپنی لکسوس به داخل کشور امکانپذیر نخواهد بود.

 

در همین پیوند، «فرهاد احتشام زاد»  افزود: پیش بینی می شود تقاضای سرکوب شده مشتریان برای چهار خودروی یاد شده به سمت مدل های قدیمی تر این خودروها سوق یابد.

این مقام صنفی، شرایط مذکور را فراهم کننده بازار سیاه عجیبی برای این خودروها پیش بینی کرد که نه به نفع دولت و نه به نفع مصرف کنندگان است و فقط بساط سوء استفاده دلالان را فراهم خواهد کرد.

 

وی یادآوری کرد: سال گذشته در همین ایام که ثبت سفارش واردکنندگان غیرنمایندگی متوقف شد بر اشتباه بودن تصمیم دولت اصرار کردیم، اما دولت این موضوع را نپذیرفت؛ اما امسال این موضوع در دستورالعمل جدید واردات خودرو گنجانده شده است.

 

احتشام زاد تصریح کرد: دولت با این اقدام سال گذشته خود، رقابت بین برندی را از بین برد و بنگاه های زیادی از این محل متحمل ضررو زیان شدند.

 

در همین رابطه، «کوروش طواحن» نمایشگاه دار و فعال بازار خودروهای خارجی به خبرنگار ایرنا گفت: به وجود آمدن بازار سیاه برای مدل های قدیمی تر خودروهای بالای چهار هزار دلار که در این دستورالعمل واردات آنها ممنوع شده، دور از ذهن نیست؛ هرچند از ابتدای امسال تاکنون افزایش 235 میلیون تومانی یک مدل لکسوس هیبرید را شاهد بودیم که ممکن است بیشتر نیز افزایش یابد.

 

وی گفت: با وجود اینکه خودروهای خارجی مشتریان خاص خود را دارند، با محدودیت به وجود آمده امکان روی آوردن مشتریان به سوی سایر خودروهای با قیمت منطقی تر محتمل است.

طواحن، همچنین با اشاره به افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبرید از پنج به 25 درصد، آن را زمینه ساز افزایش قیمت خودروهایی از این دست عنوان کرد و گفت: شایعه شده که امروز شرکت سوناتای کره جنوبی اعلام کرد قیمت سواری هیبرید خود را بین 20 تا 25 میلیون تومان افزایش خواهد داد که با افزایش تعرفه ها و همچنین رشد نرخ دلار و یورو طبیعی به نظر می رسد.

 

وی، بازگشایی ثبت سفارش برای واردکنندگان غیرنمایندگی در دستور العمل جدید واردات خودرو را مثبت ارزیابی کرد و گفت: سال گذشته ممنوعیت واردات برای این دسته از واردکنندگان موجب ایجاد بازار انحصاری برای واردکنندگان دارای نمایندگی و فروش خودروها به قیمت غیرمنطقی شده بود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023