تنها با ۷ میلیون تومان مازراتی سوار شوید اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی , مازراتی

 

 در وانفسای نرخ‌های سر به فلک کشیده خودرو به‌ویژه از نوع وارداتی و لوکس، پدیده‌ای در بازار خودروی ایران رو به گسترش است که البته در بیشتر کشورها از دیرباز وجود داشته و به امری طبیعی بدل شده است. پدیده اجاره خودرو این روزها طرفداران زیادی یافته و اپیدمی آن شتاب بیشتری به خود گرفته است.

 

در عین حال از بازار خودروهای خارجی، اخبار خوشی به گوش نمی‌رسد. انواع خودروهای چینی که در ایران بازار خوبی برای خود دست و پا کرده‌اند دچار نوعی وارونگی میان قیمت بازار و کارخانه هستند. به‌گونه‌ای که قیمت درب کارخانه آنها خلاف روند معمول، بالاتر از قیمت بازار است.

 

اجاره خودرو از سال‌ها قبل در کشورهاي اروپايي و آمريکا رواج داشته است. افراد بر اساس نياز خود خودروي دلخواه را انتخاب و براي يک يا چند روز اجاره مي‌کرده‌اند. اين خودروها مي‌توانستند با راننده يا بدون آن اجاره داده شوند. در ايران نيز اين روش از سال‌ها قبل وجود داشته اما به اندازه اين روزها عموميت نيافته بود. از سال‌ها قبل، کرايه اتومبيل‌هاي لوکس بدون راننده در جزيره کيش، به‌عنوان يکي از مزايا و جذابيت‌هاي گردشگري در آن منطقه تلقي مي‌شد و تقريبا هر راننده عاشق اتومبيلي در سفر به کيش يک بار آن را امتحان مي‌کرد. اما در حال حاضر، اين خدمات با تنوع بالا در بيشتر شهرهاي بزرگ کشور ارائه مي‌شود. البته يکي از عوامل گسترش اجاره اتومبيل را مي‌توان افزايش قيمت خودروهاي خارجي و ممنوعيت واردات آن دانست. گفتني‌ست افزايش نرخ ارز و تصميم دولت بر محدوديت و سپس ممنوعيت واردات خودرو در سال گذشته، نرخ اين اتومبيل‌ها را در کشور افزايش داد.

 

افزايش خودروهاي اجاره‌اي در ايران 

سايت‌هاي اجاره اتومبيل، تنوع بالايي از خودروها را با شرايط متفاوت در معرض انتخاب گذاشته‌اند. اين تنوع بر اساس بودجه و سلايق مختلف مشتريان تنظيم شده است. همچنين شما مي‌توانيد بر اساس نياز خود، اتومبيل را به صورت روزانه، هفتگي يا حتي ماهانه اجاره کنيد. اجاره‌کردن خودرو مي‌تواند براي خانوارهاي فاقد خودرو که خواهان يک سفر با خودروي شخصي هستند بسيار پر کاربرد باشد. همچنين افرادي که با وسايل نقليه عمومي به شهرهاي ديگر سفر مي‌کنند و بنا به هر دليلي از خودروي شخصي در جاده‌ها استفاده نمي‌کنند، مي‌توانند در شهر مقصد خودرو اجاره کرده و امور خود را انجام دهند. اجاره خودرو به‌عنوان ماشين عروس نيز امري‌ست که چند سالي هست در بازار ايران جاي خود را يافته و معمولا در حيطه خودروهاي لوکس قرار مي‌گيرد. بر اساس آماري که از گردش در سايت‌هاي اجاره به دست مي‌آيد، قيمت اجاره خودرو از بالاي 200هزار تومان روزانه براي خودروهايي مانند پژو206 يا ال90 آغاز مي‌شود و تا بيش از هفت ميليون تومان براي خودروهايي نظير مازراتي بالا مي‌رود. براي مثال، يک سايت اجاره خودرو قيمت روزانه براي پورشه‌‌کاين را دو ميليون تومان، بنز را سه ميليون و 200 و خودرويي مانند پژوپارس را 240هزار تومان اعلام کرده است.

 

قيمت کارخانه فراتر از نرخ بازار! 

پس از خروج برندهاي مطرح اروپايي از بازار خودروي ايران، انواع برندهاي چيني راه خود را در جاده‌هاي کشور گشوده‌اند. در غوغاي افزايش قيمت خودرو، نرخ اين خودروها نيز به‌شدت بالا رفته است. با اين حال، اين روزها شاهد آن هستيم که بازار، اين قيمت‌ها را نمي‌پذيرد و براي کاهش آن فشار مي‌آورد؛ به گونه‌اي که روز گذشته، قيمت کارخانه غالب خودروهاي چيني از قيمت بازار گران‌تر بوده است! براي مثال، در حالي که کرمان‌موتور، شاسي‌بلند جکS5 خود را 301ميليون تومان براي مشتريان فاکتور مي‌کند، اين خودرو در بازار 262ميليون تومان قيمت دارد. جکS3 اين شرکت نيز با قيمت شرکتي 210ميليون توماني، در بازار 183ميليون تومان معامله مي‌شود.

 

اين اختلاف قيمتي در مديران‌خودرو شديدتر است و تفاوت قيمت‌ها در خودروهاي مختلف اين گروه بين 20 تا 60ميليون تومان است. به گزارش ايرنا، کارشناسان بازار معتقدند قيمت خودورهاي چيني در کارخانه بالاتر از قيمت‌هاي واقعي آنهاست. آنان مي‌گويند قيمت خودروها بايد در قياس با قيمت‌هاي جهاني بررسي شود.

 

 

 آرمان‌ملی/ زینب مختاری 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------