واکنش سازمان بازرسی به توصیه "نخریدن خودرو" از سوی رئیس شورای رقابت! سازمان بازرسی,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
سازمان بازرسی کل کشور نسبت به انتشار سخنان منتسب به رضا شیوا، رئیس شورای رقابت مبنی بر اینکه "اگر خودرو گران است، نخرید" واکنش نشان داد. 

به گزارش تسنیم؛ سازمان بازرسی کل کشور نسبت به سخنان منتسب به رضا شیوا، رئیس شورای رقابت مبنی بر اینکه "اگر خودرو گران است، نخرید!" واکنش نشان داد.

 

طبق اعلام سازمان بازرسی کل کشور، رضا شیوا به این سازمان دعوت شده است تا توضیحات خود را ارائه کند.

 

این موضوع از سوی اشکان میرمحمدی، بازرس کل صنعت، معدن و تجارت سازمان بازرسی کل کشور مطرح شد که فیلم سخنان وی از سوی سازمان بازرسی منتشر شده است.

 

مشروح سخنان میرمحمدی به این شرح است: "به‌محض اینکه این موضوع از طریق جراید و رسانه‌ها منتشر شد، آقای شیوا به سازمان بازرسی کل کشور دعوت شدند و این موضوع مورد پیگیری قرار گرفت. آقای شیوا اعلام کرد؛ موضوع به این شکلی که در رسانه‌ها مطرح شده نبوده و ایشان چنین اظهار نظری به این نحو نداشته‌اند.

 

شورای رقابت مسئول تنظیم دستورالعمل قیمت در بازار است و این اقدامی که در رسانه انجام شده بود انعکاس خوبی در بازار نداشت اما نکته مهم این است که آنچه در ارتباط با قیمت‌گذاری خودرو بنا به مصوباتی که در گذشته وجود داشته و همچنان تسری دارد امکان‌پذیر است، این است که بر اساس نرخ تورم‌بخشی که توسط بانک مرکزی دریافت می‌شود که در ارتباط با یک‌سری از قطعات اصلی خودرو این موارد را با توجه به احصایی که هر دو گروه خودروساز انجام می‌دهند، اینها از سوی بانک مرکزی مورد تحقیق قرار می‌گیرد و بر اساس نرخ تورم‌بخشی که بانک مرکزی اعلام می‌کند ضریب لازم افزایشی یا کاهشی مناسب با آن نرخ تورم باشد یا خیر.

 

بعضاً می‌بینید که یک‌سری از خودروها هیچ‌گونه تغییری ندارد و ثابت است و بعضاً کاهشی است و در مواردی که در ارتباط با آن اقلام اصلی که مورد بررسی قیمت خودرو قرار می‌گیرد چه‌بسا منتج به یک افزایش بر اساس نرخ تورم‌بخشی بانک مرکزی باشد.

 

لذا آنچه مهم است؛ در سال گذشته در دو بازه 3ماهه اول و دوم این موضوع مورد اقدام واقع شد؛ اما با توجه به شرایط خاصی که در ارتباط با نحوه قیمت‌گذاری خودرو در 6ماهه دوم سال مطرح شد، این موضوع به ابتدای امسال موکول شد که در دستور کار لازم قرار خواهد گرفت و متعاقب با آن اقدامات مترتب بعدی صورت می‌گیرد."

 

گفتنی است؛ گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم 18 فروردین نوشت: رضا شیوا رئیس شورای رقابت گفته است: "شورای رقابت سه قیمت، حداکثر، حداقل و منصفانه برای خودرو اعلام می‌کند و بر اساس نظر خبرگان قیمت نهایی تعیین می‌شود. این‌که افراد دو خودروی متفاوت را از نظر قیمت مقایسه می‌کنند مسئله جالبی نیست زیرا اگر خودروی با قیمت اعلام‌شده نمی‌ارزد آن را خریداری نکنند و خودروی دیگری را بخرند."

 

انتشار این اظهار نظر واکنش‌های بسیاری در پی داشته است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------