خودروهای وطنی گران‌تر از خارجیخودروهای وطنی ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
کاهش شدید عرضه و افزایش بی‌رویه قیمت خودروهای داخلی موجب تداوم سیر صعودی گرانی خودرو و سبقت قیمت خودروهای مذکور از نرخ روز جهانی برخی خودروهای با‌کیفیت خارجی شده است. 

به گزارش همشهری، بررسی قیمت فروش خودروهای پرتیراژ داخلی در آگهی‌های فروش فضای مجازی نشان می‌دهد که برخلاف کاهش قیمت برخی خودروهای پرتقاضای داخلی، نرخ برخی دیگر از خودروهای شاخص بازار مانند مدل‌های‌99 صفر کیلومتر پراید‌111، پژو 405جی‌ال ایکس دوگانه‌سوز با افزایش 10 و 4میلیون تومانی به‌ترتیب به 190 و 280میلیون تومان افزایش یافته است. این افزایش قیمت‌ها موجب شد تا قیمت برخی خودروهای تولید و مونتاژ داخلی با درنظر گرفتن قیمت 30هزار تومانی دلار از نرخ برخی خودروهای لوکس خارجی مشابه در بازارهای جهانی پیشی گیرد.

 

دیروز قیمت دنا معمولی با افزایش ۲ میلیون تومانی در حالی به ۳۷۳‌میلیون تومان رسید که نرخ پژو ۲۰۶ تیپ2 با یک میلیون تومان کاهش به ۲۶۹‌میلیون و پژو پارس با ۲‌میلیون کاهش به ۲۷۹‌میلیون رسید. نوسان قیمت خودروهای داخلی در شرایطی است که به‌گفته فعالان صنفی با وجود افت شدید معاملات، کاهش شدید عرضه خودرو علت اصلی افزایش و سبقت قیمت برخی خودروهای پرتیراژ و مونتاژی داخلی از قیمت خودروهای با‌کیفیت خارجی در بازارهای جهانی شده است.

 

اجحاف به مشتریان ایرانی خودرو 

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو در گفت‌وگو با همشهری با بیان اینکه به‌دلیل افزایش شدید قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم و افت عرضه خودرو، بازار این روزهای خودرو آرام است، گفت: قیمت این روزهای خودروهای تولیدی و مونتاژ داخلی به حدی افزایش یافته که با درنظر گرفتن نرخ 30هزار تومانی دلار نیز از قیمت جهانی برخی خودروهای با‌کیفیت پیشی گرفته و اکنون مصرف‌کننده نهایی به‌دلیل مدیریت انحصاری بازار خودرو زیان می‌بیند.

 

سعید موتمنی‌ افزود: برخلاف وعده‌های قبلی برای رشد عرضه خودرو با افزایش رسمی 18درصدی قیمت‌ها، هنوز خبری از تکمیل و تجاری‌سازی‌ خودروهای ناقص و رشد عرضه خودرو به بازار نیست. او با اشاره به اینکه شرایط کنونی بازار خودرو موجب گلایه مقام معظم رهبری از کیفیت و قیمت خودروهای داخلی شده است، افزود: این استدلال که به‌دلیل هزینه تمام‌شده بالای تولید خودرو، مصرف‌کننده ایرانی باید پول بیشتری برای خرید خودروهای تولیدی یا مونتاژ داخل بپردازد، پذیرفتنی نیست.

 

موتمنی با بیان اینکه اکنون قیمت دلاری برخی خودروهای تولید یا مونتاژ داخل از قیمت خودروهای با‌کیفیت در بازارهای جهانی پیشی گرفته است، گفت: با درنظر گرفتن نرخ 28 هزار تومانی دلار، قیمت 525 میلیون تومانی(19هزار دلاری) دناپلاس توربوشارژ اتوماتیک از نرخ جهانی 16/5 هزار دلاری هیوندای اکسنت2021 بالاتر است؛ یا تیگو8پروی یک میلیارد و 800میلیونی(60هزار دلار) با پرادوی مدل 2021 و بی‌ام‌و سری‌5 برابری می‌کند. او افزود: همچنین قیمت خودرو مونتاژی هایما اس‌7 در حالی 900میلیون تومان تعیین شده که با درنظر گرفتن نرخ دلار 30هزار تومانی می‌توان یک خودرو سانتافه مدل‌2022 را در بازارهای جهانی خریداری کرد.

 

کاهش عرضه و بالا‌ماندن قیمت خودرو 

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو در گفت‌وگو با همشهری با بیان اینکه بازار این روزهای خودرو آرام است، گفت: همه منتظر نتایج برجام هستند و گرچه فروشنده در بازار خودرو هست، اما خریداری وجود ندارد. سعید موتمنی‌ علت نوسان قیمت خودروهای پرتقاضا در فضای مجازی را کاهش عرضه دانست و تأکید کرد با شرایط کنونی بازار اگر عرضه زیاد بود، شاهد ریزش بیشتر قیمت‌ها در بازار بودیم اما با وجود وعده خودروسازان برای افزایش عرضه بعد از گرانی رسمی 18درصدی محصولاتشان، ماه‌ها‌ست که عرضه خودرو به بازار بسیار ضعیف است و این وعده‌ها روی کاغذ باقی مانده است. او با انتقاد از انحصار عرضه خودرو و فشار آن بر مشتریان واقعی، افزود: معدود مشتریان واقعی که با سال‌ها پس‌انداز موفق به خرید خودرو از بازار شده‌اند، پس از 3 تا 4هزار کیلومتر کارکرد ناچار به تعویض قطعات هستند، باید قیمت و واردات خودروهای 15تا حداکثر 30هزار دلاری آزاد باشد، تا با رشد عرضه، بازار رقابتی شود.

 

گرانی مجازی پراید و پژو

موتمنی‌ افزایش اخیر قیمت پرایدها و برخی انواع پژو را ناشی از توقف تولید و عرضه و قیمت‌سازی‌ مجازی این خودروها توسط برخی افراد دانست و گفت: در بازار خودرو خریداری برای پراید‌111 با قیمت 190میلیون تومان وجود ندارد و اگر کسی بخواهد با این قیمت پراید بخرد، تیبای صندوقدار را با قیمت 180میلیون تومان خریداری می‌کند. او با بیان اینکه متأسفانه به‌دلیل دپوی خودرو در نمایندگی‌ها و توسط دلالان، عرضه تمام خودروها در بازار کم شده است، افزود: با این شرایط طی یک هفته گذشته و در فضای مجازی، قیمت فروش پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس صفر دوگانه‌سوز مدل 99 با حدود ۴‌میلیون تومان افزایش به ۲۸۰میلیون، پژو 405اس‌ال‌ایکس مدل‌1400 به حدود 312میلیون و پژو 405جی‌ال‌ایکس بنزینی به 268 تا 271میلیون تومان افزایش یافته است.

 

خودروهای وطنی ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

علی ابراهیمی

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------