سیاه‌بازی خودروسازان در بازار/افزایش قیمت خودروها در پی کاهش عرضه کارخانه‌ها اخباراقتصادی, خبرهای  اقتصادی, خودروسازا

در شرایطی که بازار خودرو با رکود روبه‌رو است، کاهش عرضه خودروسازان باعث افزایش قیمت برخی خودروها در بازار شده است. این در حالی است که افزایش عرضه خودرو کاهش یک تا ۲ میلیون تومانی قیمت‌ها را در بازار به همراه خواهد داشت.

 به گزارش  فارس، در حال حاضر بازار خودرو نیز مانند بسیاری از بازارهای اقتصادی کشور با رکود روبه‌رو است و در این شرایط، خودروسازان برای حفظ قیمت‌ها در بازار، عرضه برخی محصولات خود را همچنان محدود کرده‌اند.

 

بر این اساس، سمند LX به دلیل کاهش عرضه از سوی کارخانه، با افزایش 300 هزار تومانی قیمت در بازار نسبت به هفته گذشته روبه‌رو شده و در حال حاضر به قیمت 32 میلیون و 600 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

 

همچنین قیمت پژو 405 مدل SLX با رشد 500 هزار تومانی در بازار به 32.5 میلیون تومان رسیده است. در عین حال، قیمت پژو 405 مدل GLX تقریباً بدون تغییر در بازار 29 میلیون و 600 هزار تومان باقی مانده است.

 

در مورد بازار پژو پارس نیز باید به عرضه این خودرو با قیمت 36 میلیون و 700 هزار تومان در بازار اشاره کنیم که 200 هزار تومان بالاتر از قیمت کارخانه است.

 

در مقابل، تندر 90 دنده اتوماتیک تولید ایران خودرو کاهش قیمت 300 هزار تومانی را در بازار تجربه کرده و هم اکنون 47 میلیون و 700 هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود. در مورد تندر 90 مدل E2 ایران‌ خودرو نیز باید به کاهش عرضه این خودرو از سوی کارخانه اشاره کنیم که باعث شد قیمت آن در بازار به 41 میلیون و 100 هزار تومان برسد. قیمت کارخانه‌ای این خودرو 38 میلیون و 600 هزار تومان است. 

 

در مورد پژو 206 تیپ 2 نیز باید به کاهش 500 هزار تومانی قیمت این خودرو در بازار طی روزهای اخیر اشاره کنیم که هم اکنون 32 میلیون و 800 هزار تومان در بازار معامله می‌شود. قیمت پژو 206 تیپ 5 نیز با کاهش 200 هزار تومانی در بازار به 38 میلیون تومان رسیده است. 

 

در مورد پژو 206 صندوق‌دار مدل V8 نیز باید به کاهش 300 هزار تومانی قیمت این خودرو در بازار اشاره کنیم که هم اکنون به 38 میلیون و 400 هزار تومان رسیده است.

 

قیمت پژو 207 نیز با افت یک میلیون و 100 هزار تومانی به 42 میلیون و 900 هزار تومان در بازار رسیده است.

 

* حباب 5 میلیونی قیمت ویتارا

سوزوکی ویتارا کلاس 10 یکی دیگر از محصولات ایران‌ خودرو است که به گفته فعالان بازار خودرو قیمت کارخانه‌ای آن با حباب روبه‌رو است و همین مسئله باعث شده تا قیمت این خودرو در بازار 5 میلیون تومان پایین‌تر از قیمت کارخانه باشد. در حال حاضر این خودرو با قیمت 141 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. مشتریان اصلی این خودرو، شرکت‌های دولتی هستند که طبق قانون نباید خودرو خارجی بخرند و مجبورند از شرکت‌های داخلی خرید کنند. 

 

در مورد دنا نیز باید به کاهش 500 هزار تومانی قیمت این خودرو در بازار طی روزهای اخیر اشاره کنیم که هم اکنون 43 میلیون و 700 هزار تومان عرضه می‌شود.

 

قیمت رانا نیز در بازار 34 میلیون و 900 هزار تومان است که 400 هزار تومان بالاتر از نرخ کارخانه است.

 

* سیاه‌بازی سایپا در بازار

در بررسی محصولات سایپا نیز باید به توقف عرضه برخی خودروها از سوی کارخانه اشاره کنیم که باعث شده قیمت محصولات این شرکت تقریباً در بازار ثابت باشد و کاهش نیابد.

 

بر این اساس، قیمت سایپا 131 مدل SE در بازار 21 میلیون و 100 هزار تومان، سایپا 11 مدل SE در بازار 22 میلیون تومان و تیبا SX در بازار 25.5 میلیون تومان است. قیمت تیبا هاچ‌بک نیز 27 میلیون و 700 هزار تومان و ساینا 28 میلیون و 200 هزار تومان در بازار است. 

 

در مورد سراتو جدید نیز باید به عرضه این خودرو زیر قیمت کارخانه در بازار اشاره کنیم، به طوری که قیمت کارخانه‌ای سراتو جدید 99 میلیون تومان است اما در بازار 98.5 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. 

 

در بررسی بازار ساندرو محصول پارس‌ خودرو هم باید به بازار سیاهی که بر روی این خودرو شکل گرفته، اشاره کنیم. در حال حاضر قیمت ساندرو سفید رنگ در بازار 53 میلیون و 700 هزار تومان است در حالی که نرخ این خودرو در بازار طی روزهای اخیر حدود 52 میلیون و 900 هزار تومان بود. ساندرو با رنگ مشکی نیز در بازار 55 میلیون تومان معامله می‌شود و این در حالی است که قیمت این خودرو در روزهای گذشته 53 میلیون و 700 هزار تومان بوده است.

 

به گفته سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل، شرکت سایپا از بازار سیاهی که در مورد ساندرو شکل گرفته سود می‌برد و با عرضه کم این خودرو، زمینه افزایش قیمت آن را در بازار فراهم کرده است.

 

در مورد ساندرو استپ‌وی نیز باید به قیمت 62.5 میلیون تومانی رنگ سفید این خودرو و نرخ 64 میلیون تومانی رنگ مشکی آن در بازار اشاره کنیم. این قیمت‌ها به دلیل کاهش عرضه شکل گرفته و پیش از این، قیمت استپ‌وی در بازار 61 میلیون و 800 هزار تومان بوده است. 

 

قیمت تندر 90 مدل E2 پارس خودرو نیز در بازار 62 میلیون و 700 هزار تومان و پارس تندر 44 میلیون تومان است.

 

* قیمت خارجی‌ها، بدون تغییر

در مورد بازار خودروهای خارجی نیز باید گفت که تغییر چندانی اتفاق نیفتاده است و در حال حاضر توسان 86 میلیون تومان، سراتو وارداتی 139 میلیون تومان، اپتیما 202 میلیون تومان و تویوتا NX300 با قیمت 340 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شوند.

 

افزایش قیمت برخی خودروهای داخلی در شرایط رکود بازار در حالی اتفاق افتاده که به گفته مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران در صورتی که خودروسازان عرضه محصولاتشان را افزایش دهند، شاهد کاهش یک تا 2 میلیون تومانی خودروهای داخلی در بازار خواهیم بود.

 

وی معتقد است هم اکنون تنظیم بازار خودرو توسط شرکت‌های خودروساز صورت می‌گیرد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------