راهنمای خرید فرشخرید فرش, راهنمای خرید فرش, نکاتی برای خرید فرش

راهنمای خرید فرش

 

نکاتی برای خرید فرش

فرش در خانه اکثر ایرانی‌ها یکی از وسایل ضروری خانه به حساب می آید. اگر شما قصد خرید فرش برای منزلتان را دارید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا این مطلب را بخوانید تا درنهایت با وجود تنوع بسیار طراحی و نقشه فرش در بازار دچار سردرگمی نشوید.

قبل از خرید فرش، سوالات زیادی وجود دارد که باید از قبل مشخص شود. البته نیازی به برنامه ریزی دقیق نیست، اما می توانید با پرسیدن سوالات ساده به سرعت انتخاب فرش های مورد نظر را محدود کنید. اگر به عنوان مثال فرش مورد نظر شما قرار است در قسمت ورودی به نمایش گذاشته شود، ما یک فرش محکم و مقاوم را توصیه می کنیم. علاوه بر محل قرارگیری، بسیاری از عوامل دیگر مانند تابش مستقیم نور، سبک مبلمان، اندازه، شخصی بودن سلیقه و دوام فرش در تصمیم گیری تأثیر می گذارد.

 

در زیر لیستی از عوامل مختلف برای تصمیم گیری هنگام خرید فرش را مشاهده خواهید کرد. از این گذشته، خرید یک فرش باکیفیت که بتواند به راحتی چندین دهه زنده بماند نیز باید به خوبی مورد توجه قرار گیرد. حتی اگر روندها و مد مدام تغییر کند،فرش های دستباف شرقی همواره یکی از برجسته ترین سبک های مبلمان شیک در قرن های گذشته بوده اند. بنابراین انتخاب فرش با توجه به نسل بعدی ارزشمند است.

 

نکته هایی برای خرید فرش :

1. ترجیحات شخصی

اول از همه منطقی است که طبق سلیقه شخصی خود فرش را انتخاب کنید. در اینجا برخی از سؤالات می توانند به روشن شدن ترجیحات خود کمک کنند.

 

دستباف یا ماشینی؟ انتخاب فرش دستباف از قبل دارای مزایای مهمی است، اما در بودجه نیز منعکس می شود. از جمله، فرش های دستباف معمولاً استحکام بیشتری دارند، طول عمر بیشتری دارند، قطعات منحصر به فرد هستند، می توانند جزئیات بسیار بالایی را در نقش ها نشان دهند، می توانند رنگ های بیشتری داشته باشند و بیشتر از مواد طبیعی خالص ساخته شده اند. قطعات کمیاب حتی می توانند افزایش ارزش یا حفظ ارزش را پس از استفاده نشان دهند. از مزایا، شخص می تواند خود تصمیم بگیرد که در کدام جهت باید حرکت کند. در اینجا تفاوت های اصلی فرش دستباف و ماشینی را خلاصه کرده ایم.

 

سنتی یا مدرن ؟
اصولی برای خرید فرش,نکته هایی برای خرید فرش, وِیژگی فرش خوب

فرش ایرانی هریز در اتاق خواب روشن

 

حتی اگر این دو اصطلاح دیگر لزوماً یک تناقض را نشان نمی دهند، مسئله طراحی یک مسئله بسیار اساسی است. فرش های دستباف در حال حاضر در همه طرح های قابل تصور موجود هستند و می توانند از فرش های سنتی ایرانی، احتمالاً با ارزش ترین، تا فرش های طرح دار باشند.

 

در یک فضای داخلی روشن اسکاندیناوی، به عنوان مثال، فرش مناسب فرصت مناسبی را برای ایجاد سایه ای پر جنب و جوش و با شخصیت ارائه می دهد. به خانه شما حتی طراحی صنعتی روستایی نیز نسبتاً بی رنگ است و با فرش مناسب می توان آن را به میزان قابل توجهی افزایش داد. به عنوان مثال فرش های سنتی برای چنین مواردی ایده آل هستند. رنگ های گیاهی درخشندگی بی نظیری دارند و زیورآلات و نقش های شرقی گواه قرن ها تاریخ است. شما می توانید اتاق خود را کمی محتاطانه تر، به عنوان مثال، ساده طراحی کنید مانند: فرش گبه یا طرح مدرن. آنها معمولاً تنوع رنگ کمتری دارند و بیش از همه با الگوهای خود مجذوب خود می شوند. آنها طراحی مدرن را با هنر سنتی خاورمیانه ترکیب می کنند.

 

فرش ایرانی یا شرقی ؟

فرش ایرانی البته فرش های شرقی نیز هستند، اما از باکیفیت ترین و تا حد زیادی شناخته شده ترین فرش های دستباف خاورمیانه هستند. سنت و تاریخ آن ها به آغاز گره زدن فرش برمی گردد. اگر دوست دارید فرش خود را به نسل بعدی بسپارید، فرش ایرانی بهترین انتخاب است. اما در اینجا نیز تفاوت های آشکاری بین مناطق وجود دارد. چه از ایران (امروز: ایران) و چه از مناطق شناخته شده دیگر، هر منطقه به سبک خاص خود شناخته شده است.

 

در پایان اغلب تصمیم سلیقه ای است که فرش کدام فرش باشد. به عنوان مثال، اگر می خواهید تزئینات گلی بسیار دقیقی در فرش خود داشته باشید، باید به دنبال تراکم گره بالاتر از حد متوسط ​​باشید که بیشتر در فرش های ایرانی اصفهان، نایین یا تبریز یافت می شود. برای الگوهای هندسی که در حال حاضر بسیار مد روز هستند،

 

گره خورده یا بافته ؟

اگر فرشی با دوام یا فرشی با نقش و نگارهای شیک می خواهید، باید فرش های گره دار را انتخاب کنید. آنها بسته به چگالی گره، دارای یک شمع نرم ضخیم و سطح بالایی از جزئیات هستند. به عنوان مثال، کلیم ها بافته شده و نسبتاً مسطح هستند. بنابراین، آنها نیز منحصراً دارای الگوهای هندسی و خط مستقیم هستند. در تولید، فرش های دستباف بسیار استادانه تر هستند، اما به دلیل مزایای فراوان و کیفیت بالاتر، محبوبیت بیشتری نیز دارند.

 

2. قرار دادن

قبل از تصمیم گیری در مورد فرش، منطقی است که ابعاد و الزامات اتاق را در نظر بگیرید. آیا فرش تا حدی در معرض نور خورشید است؟ آیا در قسمت ورودی قرار می گیرد یا زیر میز شام؟ چنین عواملی ممکن است تأثیر زیادی در انتخاب فرش مناسب داشته باشند.

 

خرید فرش ماشینی, بهترین خرید فرش,خرید بهترین فرش

فرش عشایری ایرانی به عنوان دونده در راهرو

 

فرش در چه اتاقی باید باشد ؟

یک اتاق پر رفت و آمد، مانند قسمت ورودی یا آشپزخانه، معمولاً به فرش های محکم نیاز دارد. نه تنها این توده توسط پاهای زیادی تحت فشار قرار می گیرد، بلکه کثیفی و لکه ها نیز می توانند به سرعت روی فرش حمل شوند. فرشی که از پشم طبیعی ساخته شده است دارای یک لایه محافظ طبیعی است که چربی پشم آن است. با این حال، فرش های رنگ روشن هنوز هم می توانند لکه بگیرند. بنابراین، رنگ های تیره تر معمولاً برای این مناطق مناسب تر هستند. حتی فرش های عشایری معمولاً تا حدودی استحکام بیشتری دارند، به طوری که می توان آن ها را نیز بدون هیچ مشکلی در راهرو قرار داد.

 

آیا می خواهید تکه هایی از مبلمان روی فرش داشته باشید ؟

انبوه فرش های دستباف به راحتی می توانند وزن مبلمان سنگین چوبی را تحمل کنند، اما فرش های بسیار ظریف به سرعت آثاری از خود به جا می گذارند. در هر صورت، جابه جایی فرش یا مبلمان هر از گاهی منطقی است.

 

فرش باید چه اندازه باشد ؟

اگر فرش زیر میز ناهارخوری قرار گیرد، منطقی است که حداقل پهن و به اندازه کافی برای صندلی‌های دراز کشیده باشد. در غیر این صورت توصیه می شود که فرش تمام کف را نپوشاند. فرش همیشه یک عنصر تزئینی مهم است که تنها زمانی کاملاً مؤثر است که یک سطح قابل مشاهده را تزئین کند. همین امر در مورد فرش هایی که خیلی کوچک هستند و می توانند به سرعت در اتاق گم شده به نظر برسند، صدق می کند.

 

3. جنبه های بیشتر

بهترین جنس انتخاب فرش, انواع جنس های فرش, خرید فرش دستباف

فرش ابریشم ترمه از هند از نمای روشن دیده می شود

 

در فضاهای شلوغ باید از فرشی با طرح خلوت و ساده مانند انواع فرش فانتزی و مدرن استفاده کنید. اگر قبلاً فرشی با سبک یا منطقه خاصی در اتاق خود دارید، می توانید با فرشی از همان منطقه تأثیر آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. تطبیق الگوها و رنگ ها نه تنها جلوه ای هماهنگ ایجاد می کند، بلکه مفهوم کلی را به طور قابل توجهی کامل می کند. لازم نیست دقیقاً با همان سایه رنگ مطابقت داشته باشید.

 

فرش های دستباف ساخته شده از پشم یا ابریشم طبیعی بسته به دیدگاه متفاوت به نظر می رسند. این بدان معنی است که آنها به دلیل موقعیت خواب خود یک طرف روشن و یک طرف تاریک دارند. می توانید با این جلوه قابل مشاهده بازی کنید و از قبل تصمیم بگیرید که قسمت روشن فرش از کجا دیده شود.

 

یک فرش سبک، مثل گلیم، برای کف های صاف نیاز به زیرانداز ضد لغزش دارد. از لیز خوردن مکرر فرش جلوگیری می کند یا حتی خطر سقوط را برای کودکان بازی کننده ایجاد می کند. زیراندازهای مدرن ضد لغزش برای گرمایش از کف نیز مناسب هستند و چسبانده نمی شوند.

 

4. فروشگاه مناسب را پیدا کنید

آخرین اما نه کم اهمیت، می تواند بسیار ارزشمند باشد که به دنبال یک فرش دستباف در اینترنت و یا مغازه ها به صورت حضوری بگردید.

 

راهنمای خرید فرش, نکاتی برای خرید فرش, اصولی برای خرید فرش

ویژگی های فرش خوب

 

ویژگی های یک فرش خوب

همه ما به خوبی می دانیم که برای خرید فرش به سرمایه زیادی نیاز است و نمی توانیم هر سال آن ها را عوض کنیم. بنابراین باید به دنبال ویژگی هایی باشیم که بتوانند برای سال ها هنوز هم دوام و زیبایی چشمگیری داشته باشند. برخی از این ویژگی ها عبارتند از :

 

انتخاب بهترین جنس فرش

مواد مصنوعی مانند پلی پروپیلن و نایلون ارزان تر بوده و در برابر لکه و کپک مقاوم تر هستند، اما سریع تر از مواد دیگر از بین می روند. الیاف طبیعی مانند پشم می توانند قیمت بیشتری داشته باشند، اما مستعد بروز لکه بوده و حشرات را به خود جذب می کنند. همچنین این مواد از ماندگاری بیشتری برخوردار هستند.

 

برخی از ویژگی های انواع مختلف فرش در ایران به این صورت هستند:

پلی پروپیلن: این محصول مقرون به صرفه و ارزان است. پلی پروپیلن در هنگام لمس سطحی ملایم دارد و در مقابل لکه مقاوم است. اما این ماده روغن را جذب می کند و از بین بردن چربی غذا از روی آن می تواند بسیار سخت باشد.

 

پلی استر: پلی استر ظاهری شبیه به پشم دارد و از همین رو بسیاری از اوقات به صورت ترکیبی با پشم واقعی مورد استفاده قرار می گیرد. همانند سایر مواد مصنوعی، مقاومت پلی استر در برابر لکه یک مزیت عمده است. این ماده گاهی اوقات با استفاده از بطری های بازیافتی ساخته می شود، بنابراین می تواند گزینه ای سازگار با محیط زیست به حساب آید.

 

نایلون: این ماده بیشتر به عنوان جایگزینی برای پلی آمید به کار می رود و جزو بادوام ترین الیاف مصنوعی است. نایلون می تواند بدون از دست دادن شکل طبیعی خود کشیده شود و به همین خاطر، برای اتاق های دارای مبلمان بسیار مناسب است.

 

پشم طبیعی: الیاف و یا نخ فرش های ساخته شده از پشم طبیعی بسیار بادوام بوده و ظاهری زیبا ارائه می دهند. این فرش ها همچنین می توانند رطوبت موجود در اتاق را جذب کرده و سطح رطوبت را کنترل کنند. اما فرش های پشمی قیمت بیشتری به نسبت انواع دیگر دارند و رنگ‌ آن ها در برابر نور خورشید به مرور محو می شود.

 

شانه و تراکم فرش

تعداد گره فرش در هر متر مربع از عرض آن شانه فرش نام دارد. برای مثال، زمانی که گفته می شود فرش 500 شانه دارد، منظور این است که در هر متر مربع از عرض آن 500 گره وجود دارد. از سوی دیگر، تعداد گره فرش در هر متر مربع از طول آن تراکم نام دارد. به همان صورت، زمانی که گفته می شود تراکم فرش 700 است، یعنی در هر متر مربع از طول آن 700 گره وجود دارد. بدیهی است که هرچه شانه و تراکم فرش بیشتر باشد، ظرافت آن افزایش یافته و بافت ریزتری خواهد داشت. همچنین فرش های دارای شانه و تراکم بیشتر مقاومت بیشتری در برابر پاره شدن دارند.

 

قابل شستشو بودن فرش

قابلیت شستشوی فرش بدون بروز هرگونه مشکل یکی از ویژگی هایی است که باید به دنبال آن باشید. بسیاری از فرش ها در زمان استفاده از مواد شوینده شیمیایی یا حتی شوینده های ساخته شده از مواد طبیعی مانند سرکه سفید رنگ پس می دهند که دردسر بزرگی است. قبل از خرید فرش، از مشخصات کامل آن اطمینان حاصل کنید و از فروشنده بخواهید که قابل شستشو بودن فرش را تضمین کند.

 

عدم پرزدهی فرش

اگر در هنگام تولید فرش مشکلاتی مانند عدم استفاده کافی از آب و روغن در الیاف، تنظیم نبودن قسمت های مختلف دستگاه بافندگی، عدم استفاده از آهار و یا گره های نامناسب وجود داشته باشد، فرش دچار پرزدهی خواهد شد. به یاد داشته باشید که فرش خوب پرز نمی دهد و تا سالیان طولانی مشکلی از این بابت به وجود نمی آورد. به همین شکل، فرش انتخابی باید هیت ست باشد، یعنی الیاف یا نخ های آن در هنگام تولید، تثبیت حرارتی شده باشند. این کار باعث افزایش طول عمر فرش به صورت چشمگیری می شود.

 

گردآوری: خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات نظافتی,تمیزکار منزل,نظافتکار منزل

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023