نکات خرید دفتر مدرسهنکات خرید دفتر مدرسه, انواع نکات خرید دفتر مدرسه, راهنمای خرید دفتر مدرسه

آشنایی با نکته های خرید دفتر مدرسه

 

نکته هایی برای خرید دفتر مدرسه

دفتر یکی از پرکاربردترین و پرفروش ترین وسایل برای اغلب افراد محسوب می شود. به همین دلیل این محصول تنوع بسیار بالایی دارد. در هنگام خرید یک دفتر بهتر است، به چند نکته توجه داشته باشید. با ما همراه باشید تا با نکات خرید دفتر مدرسه آشنا شوید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

نکات خرید دفتر مدرسه :

با نزدیک شدن به ماه مهر، همه ی خانواده ها در فکر خرید لوازم التحریر می باشند. یکی از آن لوازم دفتر است. این روزها دفتر تنوع بسیاری دارد.

 

انتخاب دفتر بر اساس تعداد برگ :

اولین نکته ای که باید برای خرید دفتر مد نظر داشته باشید این است که دفتر را برای چه درسی می خواهید و با توجه به حجم آن درس و کار کردن معلم، تعداد صفحات دفتر را باید انتخاب کنید. مثلا درس ریاضی که حجم زیادی دارد را دفتر 100 برگ و برای مقاطع تحصیلی بالاتر 200 برگ انتخاب کنید. دفتر از نظر تعداد برگ به 40 برگ، 50 برگ، 60 برگ، 80برگ، 100برگ و 200 برگ هم موجود می باشند.

 

مسلما دفترهای بزرگ باید جلدهای مقوایی و محکمی داشته باشند تا در طول سال تحصیلی جلد آن پاره نشود.

 

نوع خط کشی دفتر,نوع کاغذ مناسب دفتر مشق,نکته هایی برای انتخاب دفتر مشق

خرید انواع دفتر مدرسه

 

انواع دفتر از نظر خطوط :

دفترها با توجه به نوع خطوط آن ها نام گذاری می شوند و به 4 دسته کلی تقسیم می شوند.

 

دفتر دو خط :

دفتر دوخط برای آموزش زبان و نوشتن زبان برای مبتدیان مناسب است.

 

دفتر یک خط :

دفتر یک خط برای یادداشت تکالیف است. فاصله ی خطوط این دفتر بین 6، 7، 8 یا 9 میلیمتر می باشد. برای افرادی که ریز می نویسند باید فاصله ی خطوط کمتر باشد و برای افرادی که درشت می نویسند خطوط فاصله بیشتر را انتخاب کنند.

 

دفتر شطرنجی :

دفترهای شطرنجی خطوطی به صورت مربعی شکل دارند که بیشتر برای آموزش ریاضی، الگوها، مسافت ها و ... از آن ها استفاده می شود.

 

دفتر بدون خط :

دفتر بدون خط، اصلا خطی در آن وجود ندارد و برای نقاشی مناسب است.

 

 

انوع خط کشی دفتر,نوع کاغذ مناسب دفتر مشق,نکته هایی برای انتخاب دفتر مشق

خطوط مناسب برای دفتر مشق

 

انواع دفتر از نظر صحافی :

دفترها از نظر صحافی انواع مختلفی دارند که هر کدام برای هدف خاصی مناسب است. آن ها عبارتند از :

 

دفتر چسبی :

دفتری که برگ های آن با چسب به هم چسبیده اند. این نوع دفتر استحکام کمتری نسبت به دیگر دفترها دارد. اگر زیاد از آن استفاده شود و یا از تعداد برگ های زیاد استفاده شوند. برگ های آن از هم جدا می شوند.

 

دفتر فنر دار :

این دفتر طرفداران بسیاری دارد. برگ های این دفتر با حلقه های فنر به هم متصل شده اند. حلقه های فنر محکم و به صورت یک یا دو لایه هستند. این دفتر برای نیمکت هایی که جای کافی برای دانش آموز ندارند، گزینه ی مناسبی است. تنها مشکلی که این دفترها دارند این است که، هنگام نوشتن دست به فنرها برخورد کرده و باعث اذیت شدن می شوند.

 

این دفترها به دلیل محکم بودن برای جزوه برداری یا نوشتن تمرینات درس ها مناسب است.

 

دفتر سیمی :

این دفترها تقریبا شبیه دفتر فنر دار هستند با این تفاوت که فنر آن ها نازکتر و کوچکتر هستند. جلد این دفترها هم نسبت به فنردار خیلی نازکتر هستندو این دفترها هم طرفداران زیادی دارند. هنگام خرید آن ها باید دقت کنید که ابتدا سیم های آن ها محکم باشد و سپس حلقه های آن تنگ تر باشند.

 

دفتر منگنه دار :

دفترهای منگنه دار، یکی از انواع دفتری است که قبلا طرفداران خاص خود را داشت و اکنون هم دارند. این دفتر نسبت به دفتر سیمی و فنر دارد قیمت کمتری دارد. تنها مشکلی که این دفتر دارد این است که اگر یک برگ آن را جدا کنید، طرف دیگر آن هم برگه اش جدا می شود.

 

انواع نکات خرید دفتر مدرسه, راهنمای خرید دفتر مدرسه, نکاتی برای خرید دفتر

آشنایی با انواع دفتر مشق

 

ابعاد استاندارد برای دفتر :

ابعاد دفترها متنوع است، هر کدام از این ابعاد برای یک منظوری مناسب می باشد. رایج ترین ابعاد به دو دسته تقسیم می شوند.

 

یک دسته سایزهای بزرگ که به اندازه های A5 و A4 و A3 هستند که بین آن ها A4 بسیار پرطرفدار است. معمولا از کاغذهای A4 بسیار استفاده می شود.

 

دسته ای دیگر ابعادی کوچکتر هستند B5 و B6 می باشد. B5 در سایز 25 × 17/6 که اغلب برای انجام تکالیف و مشق های بچه ها مناسب هستند. بچه ها می توانند روی این سایز دفتر تسلط و تمرکز داشته باشند. سایز دفتر B6 12/4 × 17/6 می باشد.

 

سایزهای استاندارد دفتر A3 برای طراحی و نقاشی، دفتر A4 برای جزوه یا فرمول نویسی، A5، A6، B5، A7، B7، B8، B6 و وزیری برای یادداشت مطالب آموزشی، خاطرات، رویدادها و ... است. گاهی ابعاد دفتر به صورت سفارشی است و با سایزهای استاندارد متفاوت است که بیشتر برای دفتر یادداشت، دفتر مشق و دفتر زبان استفاده می شود.

 

نوع خط کشی :

خط کشی دفتر مشق شکل های مختلفی دارد که بهترین شکل آن مدل خط ممتد یا مدل خط نقطه ای است که راحت ترین شرایط نوشتن را برای دانش آموزان خصوصا در پایه های ابتدایی فراهم می کند.

 

جنس جلد :

اگر به دنبال یک دفتر بادوام برای مشق دانش آموز خود هستید، دفترهایی با جلد پلاستیکی انتخاب بسیار مناسبی هستند.

 

زیرا نه تنها پاره نمی شود بلکه دوام بالایی نیز دارند، بلکه در صورت کثیف یا آلوده شدن با یک دستمال نمدار به راحتی تمیز می شود؛ اما اگر از جلد دفتر استفاده می کنید، دفترهای مقوایی نیز به دلیل تنوع طرح و رنگ، انتخاب بسیار خوبی هستند.

 

نوع کاغذ مصرفی دفتر مشق :

نوع کاغذی که در دفترها استفاده می شود از فاکتور های موثر بر وزن دفتر است. سعی کنید برای خرید دفتر، الویت شما دفترهایی باشند که کاغذ آن ها با گرماژ پایین و حداکثر 60 گرم هستند. همچنین استفاده کردن از دفترهایی با برگ سفید بهتر از دفترهایی است که برگ آنها کاهی و زرد رنگ هستند؛ زیرا خواندن و نوشتن تکالیف روی آنها آسانتر می باشد.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------