بوی بد ماشین ظرفشویی از چیست و چگونه می توان آن را از بین برد؟دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی, بوی بد ماشین ظرفشویی, علت بوی بد ماشین ظرفشویی

دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی

 

علت بوی بد ماشین ظرفشویی و راه حل برطرف کردن آن

گاهی اوقات ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی بوی بدی می دهد. احتمالا به دلیل ذرات غذایی که در فیلتر ماشین ظرفشویی مانده است یا شلنگ درست نصب نشده است می باشد. در این مطلب بیتوته به همه دلایلی که می تواند باعث ایجاد بوی مشمئز کننده می شود و راهکارهایی برای از بین بردن آن می پردازیم.

دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی

فیلتر تخلیه

ماشین ظرفشویی نیز مثل سینک ظرفشویی دارای خروجی آب است. همان گونه که برای خروجی سینک یک فیلتر می گذارید که ذرات باقیمانده غذا داخل آن جمع شده و مسیر خروج آب را نبندد، ماشین ظرفشویی نیز، دارای یک فیلتر تخلیه است تا ذرات باقیمانده در آن جمع شوند.

 

نخستین کاری که برای بوزدایی ماشین ظرفشویی انجام می‌شود، کنترل فیلتر تخلیه است. فیلتر را از کف دستگاه بیرون آورده و با آب گرم و مواد شوینده بشویید. چنانچه احتیاج بود، از یک برس نرم برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

 

تنها پیش از اینکه مجددا فیلتر را در جای خود بگذارید، مسیر تخلیه آب را چک کنید که مسدود نباشد.

 

دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی, بوی بد ماشین ظرفشویی,بوی بد ماشین ظرفشویی از چیست

بوی بد ماشین ظرفشویی از چیست

 

مشکل شلنگ تخلیه

یکی دیگر از علل به وجود آمدن بوی بد در ماشین ظرفشویی امکان دارد به علت خم شدن یا پیچ خوردن شلنگ تخلیه باشد. در این صورت سبب می شود آب فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی بازگردد. برای برطرف شدن مشکل باید شلنگ تخلیه را صاف کنید تا از برگشت جریان آب فاضلاب به درون ماشین ظرفشویی پیشگیری کنید.

 

استفاده نکردن طولانی مدت از ظرفشویی

بعضی وقتها دلیل بوی نامطبوع ظروف شسته شده به علت استفاده نکردن طولانی و بسته بودن درب ماشین ظرفشویی است. همان طور که می‌دانید ماشین ظرفشویی به دلیل باقی ماندن مواد ریز غذایی و محیط داخلی مرطوب، محل مناسبی برای رشد و تکثیر میکروب و باکتری است. به همین جهت بسته‌بودن طولانی مدت درب آن باعث باقی‌ماندن رطوبت، رشد میکروب و در نتیجه به وجود آمدن بوی بد می‌شود.

 

بستن درب ماشین ظرفشویی بلافاصله بعد از شستشوی ظروف هم باعث باقی ماندن رطوبت و به وجود آمدن بوی بد می‌شود؛ پس خشک نشدن محیط داخلی دستگاه به هر دلیلی باعث رشد باکتری‌ها دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی است.  برای یشگیری از این اتفاق حتما باید درب دستگاه را باز بگذارید تا با گردش هوا داخل محفظه داخلی رطوبت از بین برود.

 

محفظه داخلی ماشین ظرفشویی

بوی بد امکان دارد به علت به وجود آمدن جرم و کپک در بدنه داخلی نیز باشد. بنابراین برای برطرف کردن بوی بد ماشین ظرفشویی این قسمت را نیز در نظر داشته باشید. تمیز کردن این قسمت خیلی راحت است. نخست سبدها را بیرون بیاورید. آنگاه با استفاده از یک پارچه (یا اسفنج) و مایع ظرفشویی همه سطح ها و ریل‌ها را به خوبی ضدعفونی کنید.

 

دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی, بوی بد ماشین ظرفشویی,راهکارهایی برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

علت بوی بد ماشین ظرفشویی

 

واشرهای ماشین ظرفشویی

بعضی اوقات چربی‌ها و ذرات ریز زیر واشر گیر می کند و پس از گذشت زمان در محیط مرطوب داخل لاستیک کثیفی و بوی نامطبوع به وجود می اید. برای حل این مشکل واشر را بیرون بیاورید، همه سطح بیرونی و داخلی آن را به خوبی بشویید و پس از خشک کردن، مجددا آن را در دستگاه بگذارید. توجه داشته باشید هنگام کار با واشر صدمه ای به آن نرسد. پارگی واشر می‌تواند برای عملکرد دستگاه مشکل ساز باشد.

 

بازوهای آبپاش دستگاه

هر نوع مشکل در آبپاش سبب پایین آمدن کیفیت در شستشو ظروف می‌شود؛ درنتیجه این مشکل باعث به وجود آمدن بوی بد در ظرفشویی خواهد شد. چنانچه بازوهای آبپاش دستگاه شما توسط ذرات و خرده های غذا مسدود شده اند، با جدا کردن بازوهای دستگاه آن‌ها را تمیز و مواد غذایی و خرده ها را بیرون بیاورید.

نکته: شما می توانید با عبور دادن آب از بین منافذ بازوها از بسته نبودن آن ها مطمئن شوید.

 

برطرف کردن بوی بد ماشین ظرفشویی

برای برطرف کردن بوی بد ماشین ظرفشویی شیوه های متفاوتی هست. توصیه می کنیم از مواد طبیعی و در دسترس استفاده کنید.

 

دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی, بوی بد ماشین ظرفشویی, چگونه بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین ببریم

راهکارهایی برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

 

سرکه سفید

سرکه از بهترین مواد طبیعی برای ضدعفونی و جذب بو است. برای استفاده از سرکه در ماشین ظرفشویی، بایستی حدود یک فنجان از آن را در دستگاه ریخته و بگذارید یک دور برنامه شستشو بدون هیچ ظرفی کار کند. برای انتخاب دما از درجات بالا استفاده کنید اولیما زمان شستشو را کوتاه تنظیم کنید.

 

جوش شیرین

برای استفاده از جوش شیرین این ماده‌ی بوگیر، کمی از آن را کف ماشین ظرفشویی بریزید و یک دور دستگاه را بدون ظرف روشن کنید. 

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------