فیلم سینمایی های ایرانی با محوریت حیوانات!از سال 48 که داریوش مهرجویی فیلم «گاو» را با محوریت عشق جنون آمیز حسن به یک گاو کلید زد تا الان که چیزی حدود پنج دهه از آن زمان گذشته، بارها و بارها فیلم هایی با موضوع حیوانات در سینمای ایران ساخته شده.

از «خروس» شاپور قریب که اولین فیلم رنگی سینمای ایران بود و خروس را محور اصلی داستانش قرار داد گرفته تا «ریسمان باز» و «آینه شمعدون» و... جالب اینجاست که گاو و خر بیشترین مورد استفاده را در سینمای ایران داشته اند و خروس، شترمرغ، خرس، اسب و کوسه فقط یک بار شانس این را داشته اند که محور اصلی فیلم های مختلف باشند. البته در فیلم «من و زیبا» و «زمانی برای مستی اسب ها»، اسب و قاطر هم می توانستند جزء این فهرست قرار بگیرند، اما از آنجا که کارکرد دراماتیک آنها به اندازه دیگران نبود، ترجیح دادیم حذفشان کنیم.

گاو- داریوش مهرجویی
سال تولید: 1348
حیوان استفاده شده: گاو
بازیگری که با آن همبازی بود: عزت الله انتظامی

 

اخبار,اخبار فرهنگی , سینمای ایران

 
نقشی که در فیلم داشت: بی شک گاوی که در این فیلم بازی کرد، تاثیرگذارترین حیوانی است که در سینمای ایران حضور داشته؛ حیوانی که محوریتش در این داستان و ساخت فیلمی با حضور او، سینمای ایران را زیر و رو کرد. داستان مش حسن و گاوش در این فیلم را دیگر هرکسی می داند و نیازی به توضیح ندارد، همان گاوی که مرگش صاحبش مش حسن را به سرحد جنون می رساند و بقیه ماجرا. در هر حال این گاو، گاوی است که سینمای ایران را متحول کرد.

خروس- شاپور قریب
سال تولید: 1352
حیوان استفاده شده: خروس
بازیگری که با آن همبازی بود: سعید راد

 

اخبار,اخبار فرهنگی , سینمای ایران

 
نقشی که در فیلم داشت: قهرمان داستان که علی نام دارد، یک خروس باز حرفه ای است که اصلا امور زندگی اش را از راه شرط بندی در خروس بازی می گذارند، اما ماجراهای فیلم فراتر از این ماجراست.

مادیان- علی ژکان
سال تولید: 1364
حیوان استفاده شده: اسب
بازیگری که با آن همبازی بود: سوسن تسلیمی

 

اخبار,اخبار فرهنگی , سینمای ایران

 
نقشی که در فیلم داشت: رضوانه، قهرمان داستان صاحب مادیانی است که حالا همه زندگی و دار و ندارش است؛ مادیانی که به عنوان شیربهای ازدواج دخترش آن را به دست آورده است.

یک مرد و یک خرس- مسعود جعفری جوزانی
سال تولید: 1372
حیوان استفاده شده: خرس
بازیگری که با آن همبازی بود: حمید جبلی

 

اخبار,اخبار فرهنگی , سینمای ایران

 
نقشی که در فیلم داشت: مهجورترین فیلم کارنامه جعفری جوزانی که اصلا دیده نشد. داستان فیلم درباره یک دوره گرد است که با خرس معرکه می گیرد و پول در می آورد. حضور او در یکی از محله های جنوب شهر و مشکلاتی که خرس برای اهالی آنجا به وجود می آورد، محور داستان فیلم است. یک مرد و یک خرس فیلم سخت و پربازیگری بود، به خصوص کنترل خرسی که در فیلم بازی داشت، اما فیلم، یک فیلم کاملا شکست خورده بود، چون نه انتظارات منتقدان را برآورده کرد و نه گیشه خوبی داشت.

آواز گنجشک ها- مجید مجیدی
سال تولید: 1386
حیوان استفاده شده: شترمرغ
بازیگری که با آن همبازی بود: رضا ناجی

 

اخبار,اخبار فرهنگی , سینمای ایران

 
نقشی که در فیلم داشت: اسم فیلم آواز گنجشک هاست، اما یک شترمرغ باعث می شود مسیر زندگی شخصیت اصلی داستان کلا عوض شود. درواقع گم شدن شترمرغ، محور راه افتادن داستان است و کارکردی کاملا دراماتیک در ماجرا دارد درواقع نقشش کوتاه، اما کاملا تاثیرگذار است. ماجرا از این قرار است که شخصیت اصلی فیلم با بازی رضا ناجی کارگر یک مزرعه و پرورش شترمرغ است، فرار یکی از شترمرغ ها از مزرعه و پیدانشدن آن موجب می شود تا صاحب مزرعه، او را از آنجا اخراج کند. بعد از این اتفاق، او مجبور می شود برای گذراندن زندگی به شهر برود و با موتورش مسافرکشی کند و...

ریسمان باز- مهرشاد کارخانی
سال تولید: 1386
حیوان استفاده شده: گاو
بازیگرانی که با آن همبازی بودند: پژمان بازغی و بابک حمیدیان

اخبار,اخبار فرهنگی , سینمای ایران

 
نقشی که در فیلم داشت: یکی دیگر از گاوهای مهم سینما. البته میزان اهمیتش اصلا به اندازه گاو مش حسن «گاو» نیست. اما کارگردانش با حضور و محوریت این حیوان، تنها فیلم مهم کارنامه اش تا الان را ساخته است. در این فیلم قرار است دو جوان جنوب شهری که یکی از آنها شهرستانی هم هست، یک گاو را از جنوب شهر به شمال شهر ببرند. ماجرای این نقل و انتقال و فرارکردن گاو از دست آنها کل داستان فیلم است.

همبازی- غلامرضا رمضانی
سال تولید: 1388
حیوان استفاده شده: خر
بازیگرانی که با آن همبازی بودند: نیکی کریمی و حمید فرخ نژاد

 

اخبار,اخبار فرهنگی , سینمای ایران

 
نقشی که در فیلم داشت: در این فیلم هم یکی خر بازی دارد. نقش اصلی نیست، اما در قواره های یک نقش مکمل درست و حسابی در فیلم حضور دارد. این فیلم که برای گروه سنی کودک ساخته شد، به دلیل اکران خیلی بدش آن طور که باید دیده نشد. فیلم ماجرای یک زوج است که تک فرزندشان به آنها اصرار می کند برای رهایی از تنهایی، برایش خواهر یا برادری بیاورند. آنها به هیچ وجه حاضر به این کار نیستند و به پسرشان می گویند برای اینکه او را از تنهایی دربیاورند حاضرند هر کاری بکنند جز آوردن فرزندی دیگر. از همین رو از پدر و مادرش یک خر می خواهد. آنها هم حرف پسرشان را گوش می دهند و یک خر برایش می خرند. حضور این خر در آپارتمان آنها سرآغاز ماجراهای فیلم است.

گلوگاه شیطان- حمید بهمنی
سال تولید: 1389
حیوان استفاده شده: کوسه
بازیگری که با آن همبازی بود: جمشید هاشم پور

 

اخبار,اخبار فرهنگی , سینمای ایران


نقشی که در فیلم داشت: کوسه این فیلم را زیاد نمی بینیم، اما حضورش در همه فیلم محسوس است و کاملا درام داستان برپایه او شکل می گیرد. قرار است عملیاتی انجام شود. بچه های اطلاعات عملیات ایران به خاک عراق نفوذ و منطقه را شناسایی می کنند. اطلاعات داخل ساعتی است که به مچ یکی از بچه های اطلاعات عملیات بسته شده، آنها برای بازگشت باید از شط عبور کنند، اما آنجا یک کوسه دست کسی را که اطلاعات به مچش بسته شده، می کند و می خورد. حالا باید برای انجام عملیات، اطلاعات از داخل شکم این کوسه بیرون آورده شود. از اینجا پای جمشید هاشم پور که یک شکارچی کوسه است، به ماجرا باز می شود.

آینه شمعدون- بهرام بهرامیان
سال تولید: 1391 (کار در مرحله فیلمبرداری متوقف است)
حیوان استفاده شده: خر
بازیگرانی که با آن همبازی بودند: رضا عطاران و محسن تنابنده

 

اخبار,اخبار فرهنگی , سینمای ایران

 
نقشی که در فیلم داشت: این فیلم جزء کارهایی است که به دلیل محتوا، تولیدش در زمان فیلمبرداری متوقف شد و هنوز هم به سرانجام نرسیده است. ماجرایش درباره دو خر نر و ماده است که صاحب یکی رضا عطاران است و صاحب دیگری محسن تنابنده. داستان فیلم هم درباره عشق این دو خر به یکدیگر است؛ عشقی که باعث می شود رابطه بین صاحبانشان که با یکدیگر دوستی دیرینه ای دارند، حسابی شکرآب شود.

 

اخبار فرهنگی - مجله همشهری جوان

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی