آخرین اخبار فرهنگی - هنری

گروه BTS،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

آلبوم انفرادی یکی از اعضای ‌BTS منتشر می‌شود/ جی‌هوپ ساز جدایی زد

پس از اعلام انحلال موقت فعالیت گروه موسیقی کره‌ای «BTS»، حالا یکی از اعضای این گروه، از انتشار آلبوم انفرادی خود خبر داده…

12 سکان‌دار سینما به روایت عکس‌ها و خاطره‌هارئیس سازمان سینمایی,اخبار فرهنگی

12 سکان‌دار سینما به روایت عکس‌ها و خاطره‌ها
در طول 34 سال گذشته که نظام جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است تاکنون 12 نفر در راس مدیریت سینمای کشور قرار گرفته‌اند و به عنوان سرپرست، معاون وزیر و یا رئیس سازمان سینمایی قطار هنر هفتم را هدایت کرده‌اند.

رئیس سازمان سینمایی,اخبار فرهنگی

خسرو شکیبایی، سیدمحمد خاتمی و فخرالدین انوار

حسین ترابی، محمد علی نجفی، مهدی کلهر، کمال حاج سید جوادی، فخرالدین انوار، مهدی فریدزاده، عزت‌اله ضرغامی، زنده‌یاد سیف‌الله داد، محمد حسن پزشک، محمد مهدی حیدریان و محمدرضا جعفری جلوه در دولت‌های گذشته در راس مدیریت سینمای کشور بوده‌اند و این روزها نیز جواد شمقدری آخرین ماه‌های کاری‌اش را در سازمان سینمایی سپری می‌کند.
حسین ترابی مستندساز و کارگردان سینما که در اوایل انقلاب فیلم «تو آزادی» را با موضوع انقلاب اسلامی ساخته بود به عنوان اولین سرپرست مرکز امور سینمایی کشور زمام سینما را در دست گرفت و تا سال 58 و دوران وزارت حسن حبیبی در وزارت علوم عهده‌دار این مسئولیت بود.
محمد علی نجفی کارگردان سینما به عنوان رئیس اداره نظارت بر نمایش فیلم در شورای انقلاب حکم گرفته و بنا بر گفته خودش فروردین سال 58 حضرت امام(ره) ومهندس بازرگان در قم او را وادار به پذیرش این مسئولیت کرده‌اند و تا مرداد 59 عهده‌دار این سمت بوده است.

رئیس سازمان سینمایی,اخبار فرهنگی

 مشایخی، ارجمند، سردار رحیم صفوی، عزت‌الله ضرغامی

مهدی کلهر هم از سال 59 تا 62 در مسند معاونت سینمایی حاضر بود.
کمال حاج سید جوادی هم که مسئولیت معاونت هنری را بر عهده داشت طی چند ماه در سال 62 سرپرستی معاونت سینمایی را نیز عهده‌دار شد.
فخرالدین انوار با یک دهه معاونت، بیشترین حضور را در راس سینمای کشور داشته و از 62 تا 72 معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاتمی و لاریجانی بوده است.

رئیس سازمان سینمایی,اخبار فرهنگی

 زنده‌یاد سیف‌الله داد، مسجدجامعی،مهاجرانی،کیارستمی

مهدی فریدزاده هم از سال 72 تا 74 معاون سینمایی مصطفی میرسلیم بوده است.
عزت اله ضرغامی هم در دو سال پایانی وزارت میرسلیم طی سال‌های 74 تا 76 در معاونت سینمایی حضور داشت.
زنده‌یاد سیف‌الله داد در دولت اصلاحات معاون سینمایی عطاالله مهاجرانی شد و این کارگردان که فیلم انتخاباتی خاتمی را نیز ساخته بود از سال 76 تا 80 در این سمت حضور داشت.
محمد حسن پزشک که مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی بود طی سال‌های 80 و 81 در کنار احمد مسجد جامعی سکاندار سینمای ایران شد که بصورت غیرمنتظره در آستانه برپایی جشنواره فیلم فجر در حالیکه کاتالوگ جشنواره نیز با پیام او چاپ شده بود به دلیل بیماری جایش را به معاون بعدی داد.
محمد مهدی حیدریان مدیر سیما فیلم از سال 81 تا 84 معاون سینمایی،وزارت مسجد جامعی بود.

رئیس سازمان سینمایی,اخبار فرهنگی

 محمد حسن پزشک و محمد مهدی حیدریان

محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه یک سیما با آغاز به کار دولت محمود احمدی نژاد معاون سینمایی صفارهرندی شد و از سال 84 تا 88 این مسئولیت را برعهده داشت.
جواد شمقدری در دولت دهم به عنوان معاون سینمایی که در این دوره به سازمان سینمایی تبدیل شد، حضور داشت. این کارگردان سینما که فیلم انتخاباتی احمدی نژاد را طی دو دوره ساخته بود به عنوان مشاور هنری رئیس جمهور فعالیت داشت و از سال 88 در کنار حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در راس سینمای ایران حضور دارد و تا پایان تابستان باید جای خودش را به مدیر سینمایی دولت یازدهم بدهد.
از 12 نفری که طی 34 سال گذشته مسئول سینمای ایران بوده‌اند، چهار نفر کارگردان بوده‌اند که از میان آنها، سینماگران از دوران سیف‌الله داد به نیکی یاد می‌کنند.

رئیس سازمان سینمایی,اخبار فرهنگی

محمدرضا فروتن، محمدرضا جعفری جلوه و محمود کلاری

مدیرانی هم میان سینما و تلویزیون در رفت و آمد بوده‌اند که می‌توان به ضرغامی، حیدریان و جعفری جلوه اشاره کرد.
از معاونان سینمایی قبلی تنها پزشک این روزها مسئولیت سینمایی دارد و به عنوان مدیرعامل موزه سینما مشغول به کار است.
نجفی و ترابی در سینما مشغول به کار هستند، کلهر مشاور رئیس جمهور بود، ضرغامی رئیس صداوسیماست، حیدریان تهیه فیلم محمد(ص) مجید مجیدی را برعهده دارد، جعفری جلوه هم در بنیاد شهید مطهری مسئولیت دارد.

رئیس سازمان سینمایی,اخبار فرهنگی

 درخشنده، داریوش ارجمند،جواد شمقدری

رئیس سازمان سینمایی,اخبار فرهنگی

پرستویی، داد، مجیدی، حیدریان،حبیبی و پزشک


منبع:isna.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------