6 کشور ثروتمندتر از آمریکا را بشناسیدبر اساس شاخص "تولید ناخالص داخلی سرانه"، ایالات متحده آمریکا هفتمین کشور ثروتمند جهان محسوب می شود در حالی که کشور کوچک قطر در جایگاه ششم است.

ایالات متحده آمریکا بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است و شاید این عنوان باعث شده بسیاری فکر کنند این کشور به واسطه اقتصاد بزرگ خود، ثروتمندترین و مرفه‌ترین کشور جهان نیز است، اما چنین نیست و مردم ایالات متحده آمریکا ثروتمندترین مردم دنیا نیستند.

به گزارش عصرایران، وب سایت اقتصادی "مانی پاپ" با انتشار گزارشی بر اساس آخرین آمارهای اقتصادی جهان (2019) 20 کشور ثروتمند جهان از لحاظ شاخص "تولید ناخالص داخلی سرانه" (تولید ناخالص داخلی یک کشور در یک سال تقسیم بر جمعیت آن کشور) را بررسی کرده است.

در این لیست ایالات متحده آمریکا در جایگاه هفتمین کشور ثروتمند جهان قرار گرفته و 6 کشور ثروتمندتر از آمریکا از لحاظ شاخص"تولید ناخالص داخلی سرانه" (GDP PER CAPITA) دسته‌بندی شده‌اند:

1- لوکزامبورگ ثروتمندترین کشور جهان
تولید ناخالص داخلی سرانه: 119 هزار و 719 دلار
کشور کوچک اروپایی "لوکزامبورگ" ثروتمندترین کشور جهان از لحاظ تولید ناخلص داخلی سرانه است. لوکزامبورگ دارای بخش مالی عظیمی است که حدود 36 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. صنایع فولادی، ارتباطات و گردشگری در حدود 13 درصد و کشاورزی کمتر از 1 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد.

در ژانویه 2019 حداقل دستمزد در لوکزامبورگ 2071 یورو در ماه است که معادل 2321 دلار در ماه می‌شود.

اخبار,اخباراقتصادی وبازرگانی, 6 کشور ثروتمندتر از آمریکا


2- نروژ دومین کشور ثروتمند جهان
تولید ناخالص داخلی سرانه: 86 هزار و 362 دلار
  نروژ یک کشور صنعتی محسوب می‌شود و صنعت بخش عمده ای از سهم تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. نروژ دارای صنعت نفت و گاز نیز است که تمامی درآمدهای حاصل از این صنعت در یک صندوق ذخیره می‌شود. نروژ همچنین به آبزی پروری، حمل و نقل و گردشگری نیز شهرت دارد. کشورهای اروپای شمالی مانند نروژ و سوئد معمولاً حداقل دستمزد رسمی ندارند، اما متوسط ​​حداقل حقوق در نروژ حدود 21 دلار آمریکا در ازای هر ساعت است.

اخبار,اخباراقتصادی وبازرگانی, 6 کشور ثروتمندتر از آمریکا


3- سوئیس در جایگاه سومین کشور ثروتمند جهان
 تولید ناخالص داخلی سرانه: 83.832 دلار
 سوئیس اقتصاد متنوعی دارد، به همین دلیل در این کشور رونق اقتصادی برقرار است.  قوی‌ترین صنایع و صادرات این کشور شامل ماشین آلات، مواد شیمیایی، ساعت، پارچه، گردشگری و بخش بانکی و بیمه است.

در سوئیس حداقل دستمزد رسمی وجود ندارد و دستمزدها توسط شرکت‌های خصوصی تعیین می‌شوند، اما حداقل دستمزد ماهانه برای کارگران غیر ماهر حدود 2200 تا 4200 فرانک سوییس است. 

4- ایرلند؛ چهارمین کشور ثروتمند جهان
 تولید ناخالص داخلی سرانه: 81 هزار و 477 دلار
ایرلند ثروتش را از این زمین خود می‌گیرد. اقتصاد پر رونق ایرلند بیشتر به دلیل منابع طبیعی غنی این کشور و همچنین صنایع کشاورزی، معدن، جنگل و ماهیگیری است.

این کشور همچنین از صنایع دارویی قوی و همچنین صنایع نرم افزاری، مالی و تجاری قوی برخوردار است. 

5- ایسلند
تولید ناخالص داخلی سرانه: 78 هزار و 181 دلار
صنایع عمده در ایسلند شامل گردشگری، فرآوری ماهی، ذوب آلومینیوم  و نیروگاههای آبی است.

متوسط ​​حقوق در ایسلند کمی بالاتر از حداقل دستمزد در این کشور است. متوسط ​​دستمزد ماهانه حدود 3238 دلار آمریکا است. حداقل دستمزد ماهانه معادل 2400 دلار آمریکا است. ایسلند منابع عظیم زیرزمینی دارد که حتی طمع دونالد ترامپ را هم به خود جلب کرده و اخیرا ترامپ چندین مرتبه درخواست خرید این جزیره از دانمارک را مطرح کرده است؛ درخواستی که با استهزاء پاسخ رد شنیده است.

 

اخبار,اخباراقتصادی وبازرگانی, 6 کشور ثروتمندتر از آمریکا


6- قطر
تولید ناخالص داخلی سرانه: 65 هزار و 62 دلار
بزرگترین صنعت در قطر "گاز طبیعی" است. این کشور روی نفت خام و گاز طبیعی زیادی نشسته است، که سهم بسزایی در رفاه اقتصادی آن دارد.

قطر همچنین به صنعت فولاد ، بخش مالی و تعمیر کشتی تجاری متکی است. جام جهانی 2022 قرار است در قطر برگزار شود و این باعث تقویت اقتصاد کشور خواهد شد.

اخبار,اخباراقتصادی وبازرگانی, 6 کشور ثروتمندتر از آمریکا
 

7- ایالات متحده آمریکا
تولید ناخالص داخلی سرانه: 64 هزار و 906 دلار
بزرگترین صنعت در آمریکا صنعت بهداشت است. به همین دلیل است که دائماً مردم آمریکا با تبلیغات داروهای جدید (با لیست‌های طولانی از عوارض جانبی) بمباران می‌شوند.

آمریکا همچنین دارای خدمات مالی قوی، حمل و نقل، تجارت، املاک و مستغلات و صنایع ساختمانی است. آمریکا با وجودی که بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را داراست اما از منظر شاخص تولید ناخالص داخلی سرانه در صدر نیست و این مساله نمایانگر فاصله طبقاتی بیشتر در آمریکاست.

 

اخبار,اخباراقتصادی وبازرگانی, 6 کشور ثروتمندتر از آمریکا


13 کشور بعدی در این لیست عبارتند از:

8- دانمارک: 63 هزار و434 دلار

9- سنگاپور: 62 هزار و 690 دلار

10- استرالیا: 58 هزار و820 دلار

11- سوئد: 57 هزار و 945 دلار

12- هلند: 56 هزار و 415

13- اتریش: 54 هزار و 606

14- فنلاند: 52 هزار و 320

15- آلمان: 51 هزار و 642

16- هنگ کنگ: 50 هزار و 216

17- بلژیک: 49 هزار و 95

18- کانادا: 48 هزار و 604

19- فرانسه: 45 هزار و 586

20- بریتانیا: 45 هزار و 491

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------