بازار آپارتمان‌های کمتر از ۱۵ سالبررسی‌های میدانی از وضعیت معاملاتی بازار املاک پایتخت نشان می‌دهد: در کمتر از یک ماه باقی مانده تا پایان سال جاری، بازار خرید و فروش مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته وضعیت آرام تری را سپری می‌کند.

به گزارش  دنیای اقتصاد  بازار مسکن از ماه‌های پایانی سال گذشته با افزایش حجم معاملات تحت تاثیر شرایط اقتصاد کلان، در آستانه ورود به دوره رونق قرار گرفت. همزمان با آغاز سال جاری و افزایش حجم معاملات خرید و فروش، روند رشد قیمت‌ها نیز سرعت بیشتری گرفت. اما از اواخر فصل بهار، حجم معاملات مسکن در مسیری خلاف جهت رشد قیمت، با ریزش مواجه شد. ادامه رشد قیمت به ویژه در گروه آپارتمان‌های نوساز تا پنج سال ساخت سبب شد تا افت سریالی حجم معاملات مسکن تا اواخر پاییز با سرعت زیادی ادامه داشته باشد. تااینکه از اواخر پاییز، شیب کاهش حجم معاملات مسکن کمتر شد. گزارش رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد: حجم معاملات آپارتمان‌های مسکونی در دی ماه سال جاری نسبت به آذرماه معادل ۴/ ۱ درصد کاهش را تجربه کرده است.

 

در حال حاضر نیز مشاوران املاک خبر می‌دهند با توجه به قیمت‌های خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی، متقاضیان مصرفی با احتیاط بیشتری نسبت به روزهای پایانی سال‌های گذشته رفتار می‌کنند. به گفته آنها در حال حاضر از شیب رشد قیمت کاسته شده اما با توجه به آنکه، قیمت‌های پیشنهادی با توان خرید متقاضیان مصرفی تفاوت معناداری دارد، حضور این گروه از متقاضیان نسبت به دوره‌های مشابه در بازار مسکن کمتر است. البته مشاوران املاک عنوان می‌کنند تحت تاثیر شرایط سایر بازارهای اقتصادی، ممکن است گروهی از متقاضیان سرمایه‌ای رغبت جدیدی برای ورود به بازار مسکن نشان دهند. در جدول نبض بازار امروز قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های مسکونی نوساز تا ۱۵ سال ساخت ارائه شده است با این توضیح قیمت پیشنهادی برخی املاک مسکونی نسبت به موقعیت محله و قیمت آپارتمان‌های مشابه، بیش از میانگین متعارف اعلام شده است.

 

 اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,بازار مسکن
مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------