آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,

بایدن: بر موضع خود برای بازگشت به برجام ایستاده‌ام

ستون‌نویس «نیویورک‌تایمز» از جو بایدن پرسید آیا هنوز به یادداشت خود مبنی بر اینکه اگر ایران به تبعیت از برجام بازگردد، آمریکا هم به توافق بازمی‌گردد، «البته به عنوان…


ظریف: آمریکا قادر نیست با فشار ایران را به زانو درآورداخبار,اخبار سیاست خارجی,ظریف
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه‌ای تاکید کرده است که تهران تسلیم فشارهای اقتصادی دولت ترامپ نخواهد شد.

به گزارش تسنیم، محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه با رادیو ملی آمریکا تاکید کرد: ما در حال مقاومت در برابر یک تجاوز بی سابقه از سوی ایالات متحده هستیم. من می توانم به شما اطمینان بدهم که ایالات متحده قادر نخواهد بود تا از طریق فشار ما را به زانو دربیاورد.

 

ظریف در ادامه تصریح کرد: این توهم را کنار بگذارید که بتوان ایران را با فشار شکست داد.

 

این مصاحبه ظریف در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل انجام شده است. حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران قرار است چهارشنبه در سازمان ملل سخنرانی کند. انتظار می رود روحانی یک طرح صلح جدید را برای منطقه خلیج فارس پیشنهاد دهد.

 

ظریف درباره اینکه آمریکا ایران را به خاطر حملات هوایی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی سرزنش کرده است، گفت: می دانم که ایران هیچ ارتباطی با این حملات ندارد. چه کسی آن را انجام داده است؟ من فقط این مساله را عنوان می کنم که یمنی ها مسئولیت آن را بر عهده گرفته اند. اگر شما به دنبال تئوری توطئه باشید و سئوال کنید چه کسی در انجام این حملات منفعت داشته است، فهرست بلندبالایی از کشورها و افرادی را می توان آماده کرد که از این حملات سود می برده اند که آمریکا و اسرائیل نیز جزء آنها هستند.

 

ظریف در ادامه در پاسخ به این سئوال که ایران چه هزینه هایی را حاضر است برای عدم پذیرش درخواست های آمریکا بپردازد، گفت: من می توانم به شما اطمینان بدهم که ایالات متحده قادر نخواهد بود تا از طریق فشار ما را به زانو دربیاورد. آمریکایی ها می توانند یک توافق بهتر با ایران داشته باشند اگر از ابتدا مذاکراتی بر اساس احترام را آغاز می کردند، بر اساس احترام متقابل و بر اساس پیشرفت به جلو. چهارشنبه آینده قرار است نشستی برگزار شود که 4 عضو از 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به همراه آلمان در آن شرکت خواهند داشت به همراه من و نماینده عالی اتحادیه اروپا. صندلی آمریکا در این نشست خالی است ولی هنوز این فرصت برای ایالات متحده وجود دارد تا از قانون تبعیت کرده و در این نشست شرکت کند.

 

ظریف درباره بازداشت "شی یو وانگ" دانشمند آمریکایی چینی در ایران نیز تاکید کرد: علاقمند هستم که وی به خانواده اش بازگردد و سپتامبر گذشته پیشنهاداتی را مطرح کردم تا وی را قادر سازد تا بازگردد. ولی اجازه بدهید درباره یک استاد دانشگاه صحبت کنم که بدون اتهام 9 ماه است در آمریکا زندانی است. به او ویزا داده شده است تا به آمریکا بیاید. ویزای وی در زمان پرواز به آمریکا لغو شده است. او هیچ جرمی انجام نداده است. من به همسر این استاد چه باید بگویم؟ این شهروند آمریکایی چینی بر اساس اتهام مطرح شده از سوی یک دادگاه در زندانی در ایران است. من پیشنهاد داده ام تا آنها مبادله شوند چرا که من به عنوان وزیر خارجه نمی توانم به دادگاه های خودمان بروم و به آنها بگویم تا این مرد را آزاد کنند. من می توانم به دادگاه بروم و به آنها بگویم که "می توانم این مرد را با یک ایرانی مبادله کنم."

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------