واکنش تروئیکای اروپایی به اقدام ایران مبنی بر تولید اورانیوم فلزی/ آمریکا: گام جدید هسته ای ایران نگران کننده استتروئیکای اروپایی،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) طی بیانیه‌ای مشترک از تصمیم ایران برای تولید فلز اورانیوم با غنای ۲۰ درصد عمیقاً ابراز نگرانی کردند.

به گزارش تسنیم، وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام سه‌شنبه شب در واکنش به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران قصد دارد به‌عنوان بخشی از فرآیند تأمین سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران اقدام به تولید اورانیوم فلزی با غنای 20 درصد کند، بیانیه‌ای مشترک صادر کردند.

 

وزرای امور خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه در این بیانیه مشترک اعلام کردند: «ما وزرای امور خارجه دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا با نگرانی عمیق یادآور می‌شویم که ایران گام‌هایی را در راستای تولید فلز اورانیوم غنی‌سازی شده [20 درصدی] برداشته است. این یک نقض جدی تعهدات ایران ذیل برجام است. ایران هیچ نیاز غیرنظامی معتبری برای تحقیق و توسعه درباره فلز اورانیوم و تولید آن که گامی کلیدی برای توسعه سلاح هسته‌ای است، ندارد.»

 

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما قویاً از ایران می‌خواهیم که همه فعالیت‌های مغایر با برجام را فوراً متوقف کند و به مذاکرات وین بازگردد؛ با این نگرش که [مذاکرات] باید زودتر به نتیجه برسد. ما بارها تأکید کرده‌ایم که گذر زمان به نفع هیچ‌یک از طرف‌ها نیست. ایران با گام‌های اخیر خود، شانس دستیابی به یک نتیجه موفقیت‌آمیز در مذاکرات وین را علی‌رغم پیشرفت‌هایی که طی 6 دور مذاکرات حاصل شده است، تهدید می‌کند.»

 

***

 

آمریکا: گام جدید هسته ای ایران نگران کننده است

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصمیم ایران برای تولید صفحه سوخت هسته ای با اورانیوم ۲۰ درصد را گامی رو به عقب و نگران کننده خواند و از ایران خواست به مذاکرات وین بازگردد.

 

ند پرایس روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در واکنش اخبار منتشره درباره  گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته‌ای ایران افزود: تا جایی که من می‌دانم، این گزارش تا زمانی که شورای حکام آژانس بین‌المللی اقدام به انتشار آن کند، محدود خواهد ماند. ولی ما شاهد این هستیم که برخی رسانه‌ها مطالبی را درباره این سند ارائه کرده‌اند.

 

وی مدعی شد: اینکه ایران تصمیم گرفته است عدم پایبندی خود به تعهداتش در برجام را تشدید کند، مساله نگران‌کننده ای است.

 

این مقام آمریکایی ادعا کرد: این نگران کننده است که ایران ترجیح می دهد عدم اجرای تعهدات خود را تشدید کند ، به ویژه با آزمایش هایی که ارزش تحقیقات سلاح های هسته ای را دارند. این یک گام تأسف بار دیگر برای ایران است  به ویژه هنگامی که ما نیت صادقانه و تمایل خود را برای بازگشت به این توافق (برجام) نشان داده ایم.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین اظهار داشت پنجره دیپلماسی همچنان به روی گفتگوهای هسته ای با ایران باز است. از ایران می خواهیم به مذاکرات وین بازگردد.

 

وی تصریح کرد: ما راه دیپلماسی را ادامه می دهیم چون معتقدیم بهترین و موثرترین راه است.

 

این مقام آمریکایی در عین حال گفت: درهای مذاکرات در وین به طور نامحدود باز نخواهد بود و به ایران بسته تشویقی ارائه نخواهیم داد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------