آخرین اخبار سیاست خارجی


رئیسی در روسیه،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

چرا پوتین به استقبال رئیسی نرفت؟

معاون پیشین تشریفات ریاست جمهوری درباره برخی ابهامات پیرامون رعایت تشریفات در سفر رئیس جمهوری به روسیه توضیحاتی را ارائه داد. بهمن حسین‌پور در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره…

امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با لاوروف: ایران به همکاری‌های فنی با آژانس ادامه خواهد دادامیرعبداللهیان و لاوروف،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
وزیر امور خارجه با بیان اینکه سابقه و روند مذاکرات پیشین در وین را مد نظر داریم،گفت: ایران در مذاکرات آتی مطالبات خود را با قوت پیگیری خواهد کرد.

به گزارش مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز شنبه در تماس تلفنی در خصوص موضوعات مورد علاقه از جمله مذاکرات آتی وین و نیز تحولات جاری در منطقه گفتگو و تبادل نظر کردند.

 

همچنین «لاوروف» جویای سلامت وزیر امور خارجه کشورمان در پی ابتلا به ویروس کرونا شد.

 

امیرعبداللهیان نیز ضمن تاکید بر خوب بودن شرایط عمومی خود ، با تمجید از مواضع سازنده و مثبت روسیه در قبال موضوع هسته‌ای ایران، تأکیدکرد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به توافق صورت‌گرفته با هماهنگ‌کننده «برجام» در خصوص زمان برگزاری گفت‌وگوها با گروه ۱+۴، تأکید کرد: پیشرفت سریع گفت‌وگوها مستلزم آن است که طرف‌های اروپایی و آمریکا با اجتناب از زیاده‌خواهی و طرح خواسته‌های فرابرجامی، رویکردی واقع‌بینانه و سازنده در پیش گیرند.

 

امیرعبداللهیان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سابقه و روند مذاکرات پیشین در وین را مد نظر دارد، تصریح کرد: ما در مذاکرات آتی مطالبات خود را با قوت پیگیری می‌کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: به هیچ وجه نباید در جدیت جمهوری اسلامی ایران در گفتگوها و لزوم بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان تردید داشت.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران،گفت: اگرچه جمهوری اسلامی ایران نسبت به نیات طرف آمریکایی تردید دارد، با این وجود چنانچه طرف آمریکایی به طور کامل به تعهدات خود بازگشته و مطالبات بیشتر نداشته باشد، جمهوری اسلامی ایران نیز به اجرای همه تعهدات خود بازخواهد گشت.

 

امیرعبداللهیان در این تماس با اشاره به همکاری های سازنده جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر لزوم پرهیز مدیرکل آژانس از اتخاذ مواضع سیاسی تاکید و خاطرنشان کرد: ایران به همکاری‌های فنی با آژانس ادامه خواهد داد.

 

وزیر امور خارجه روسیه با تأکید بر اهمیت احیای برجام، تصریح کرد: همه طرف‌ها و در وهله نخست ایالات متحده باید به تعهدات خود بازگردند.

 

لاوروف همچنین یادآور شد: مسکو همواره بر لزوم توقف اقدامات مخرب آمریکا در قبال برجام تأکید داشته است.

 

در این تماس طرفین در خصوص لزوم ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان با توجه به در پیش بودن فصل سرما توافق کردند.

 

دو طرف همچنین بر اهمیت تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان تأکید کردند.

 

وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس به آخرین وضعیت تحولات در حوزه قفقاز نیز اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات منطقه ای در قالب ۳+۳ و سایر فرمت های مورد توافق برای حل و فصل مسائل قفقاز و توسعه همکاری های منطقه ای حمایت می‌کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------