آخرین اخبار سیاست خارجی

گروسی،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

گروسی: به احترام عزاداری‌ها، مذاکرات با ایران با وقفه کوتاهی مواجه شده است

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که به احترام عزاداری‌ها در پی شهادت رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران، در مذاکرات آژانس با تهران وقفه کوتاهی ایجاد شده است. به…

مانور ارتش اسرائیل برای شبیه سازی موقعیت ایران/ رسانه عبری: ایران حمله علیه اسرائیل را به تعویق انداختجنگ ایران و اسرائیل،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
ارتش اسرائیل در قبرس، شرایط ایران را شبیه سازی کرد.

به گزارش عصرایران، سایت شبکه الجزیره با انتشار این خبر افزود: رادیو ارتش اسرائیل فاش کرد طی چند روز گذشته، نیروی هوایی اسرائیل با همتای قبرسی خود مانورهای هوایی در حریم هوایی قبرس انجام داده و حمله اسرائیل به ایران را شبیه سازی کرده است.

 

کانال 12 اسرائیل به نقل از منابع نظامی تل آویو گزارش داد این مانورهای نظامی در چارچوب آماده سازی سامانه های دفاعی و تهاجمی برای واکنش به حمله احتمالی ایران صورت گرفته است.

 

این شبکه به نقل از مقامات ارشد نظامی تل آویو اعلام کرد ارتش اسرائیل برای هر عملیاتی در هر میدانی و در هر جبهه ای آماده است و استقلال تصمیمات و اجرای عملیات خود را حفظ می کند.

 

آنها همچنین گفتند این مانورها پس از آن صورت گرفت که نیروی هوایی اسرائیل در شش ماه گذشته مشغول جنگ غزه و بمباران لبنان بود. در نتیجه قادر به ادامه تمرین ها برای انجام عملیات در مناطق دوردست نبود.

 

به دنبال حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق و شهادت 7 عضو سپاه، سطح تنش میان ایران و اسرائیل به شدت بالا رفت.  در حمله اسرائیل به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق سوریه، 7 عضو سپاه از جمله 3 فرمانده عالی رتبه نیروی قدس سپاه به شهادت رسیدند. ایران بعد از آن وعده انتقام و واکنش داده است.

 

برخی رسانه های غربی گفته اند اسرائیل و آمریکا خود را برای واکنش احتمالی ایران آماده می‌کنند.

 

 سایت خبری اسرائیلی "والا " هم روز پنجشنبه اعلام کرد ژنرال "مایکل اریک کورلا"، فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا ( فرماندهی ارتش امریکا در منطقه - سنتکام) به اسرائیل سفر می کند تا درباره آماده شدن برای حمله احتمالی ایران گفتگو داشته باشد.

 

رسانه اسرائیلی اظهار داشت ژنرال کورلا با هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش و یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل ، دیدار خواهد کرد.

 

این ملاقات ها با توجه به آمادگی های مشترک امریکا و اسرائیل برای مقابله با حمله احتمالی ایران علیه اسرائیل با استفاده از موشک های بالستیک، پهپادها و موشک های کروز صورت می گیرد.

 

حمایت امریکا از اسرائیل در مقابل حمله احتمالی ایران

روز پنجشنبه، کاخ سفید حمایت قاطع خود را از اسرائیل در مواجهه با حمله احتمالی ایران اعلام کرد.

 

همزمان مقامات امریکایی خواستار کاهش تنش از سوی ایران در برابر اسرائیل شده اند.

 

کاخ سفید گفت: ما نمی‌خواهیم دامنه درگیری‌ها گسترش یابد. حمایت واشنگتن از اسرائیل در برابر تهدیدات ایران و عواملش همچنان پابرجاست.

 

کاخ سفید ادامه داد که "به ایران اعلام کرده است واشنگتن هیچ ارتباطی با حمله به کنسولگری  ایران در دمشق ندارد".

 

دفتر ریاست دولت امریکا توضیح داد این "عدم تمایل دولت آمریکا به گسترش دامنه درگیری است".

 

وزارت امور خارجه آمریکا هم اعلام کرد آنتونی بلینکن، وزیر خارجه "در 24 ساعت گذشته با وزرای خارجه ترکیه، چین و عربستان سعودی صحبت کرد تا روشن کند تشدید تنش به نفع هیچ طرفی نیست".

 

وزارت امور خارجه امریکا افزود: ایالات متحده امریکا همچنان نگران خطرات تشدید تنش در خاورمیانه، به ویژه پس از تهدیدات ایران برای اسرائیل است.

 

نتانیاهو : هر کسی به اسرائیل ضربه بزند به او ضربه می زنیم

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه گفت اسرائیل "برای سناریوهایی در مناطق دیگر" به غیر از غزه آماده است.

 

او هشدار داد "هر کسی به اسرائیل ضربه بزند اسرائیل به او ضربه خواهد زد".

 

نتانیاهو افزود: ما در بحبوحه جنگ غزه هستیم اما برای سناریوهایی در مناطق دیگر نیز آماده می‌شویم. آماده پاسخگویی به الزامات امنیتی اسرائیل در دفاع و حمله هستیم.

 

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، سخنان نتانیاهو در حاشیه بازدید از پایگاه هوایی میزبان جنگنده های F-15 مطرح شد. این جنگنده های اسرائیلی سلاح اصلی نیروی هوایی برای حملات دوربرد هستند.

 

نتانیاهو در اشاره ای به تهدیدهای ایران برای انجام حمله علیه اسرائیل گفت: "ما یک اصل ساده را ایجاد کرده ایم: هرکس به ما ضربه بزند به او ضربه می زنیم".

 

هشدار روسیه درباره سفر به خاورمیانه

وزارت امور خارجه روسیه به شهروندان خود توصیه کرد از سفر به خاورمیانه به ویژه اسرائیل، لبنان و سرزمین‌های فلسطینی خودداری کنند.

 

"دیمیتری پسکوف" سخنگوی کرملین در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: "در حال حاضر برای همه بسیار مهم است که خویشتنداری کنند تا منجر به بی‌ثباتی کامل اوضاع در منطقه‌ای بی‌ثبات و غیرقابل پیش‌بینی نشود".

 

ادامه توقف موقت پروازهای لوفت هانزا به تهران

شرکت هواپیمایی آلمانی لوفت هانزا، یکی از دو شرکت هواپیمایی غربی که پروازهای خود را به پایتخت ایران انجام می دهد، تعلیق پروازهای خود به تهران را تمدید کرد.

 

نمایندگی ایران در سازمان ملل روز پنجشنبه اعلام کرد اگر شورای امنیت سازمان ملل حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق را محکوم می کرد، «ضرورت پاسخ» به حمله ممکن بود نادیده گرفته شود.

 

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان هم در تماسی تلفنی با همتای ایرانی خود، حسین امیرعبداللهیان، از وی خواست تا برای جلوگیری از تشدید تنش، "حداکثر خویشتنداری" را به خرج دهد.

 

رسانه عبری: ایران در آخرین لحظه حمله علیه اسرائیل را به دلیل هشدارهای آمریکا به تعویق انداخت

یک روزنامه عبری امروز(پنج شنبه) مدعی شد: «ایران حمله علیه اسرائیل را به دلیل هشدارهای آمریکا به تعویق انداخت.»

 

العربیه نوشت: در حالی که اسرائیل برای حمله احتمالی ایران در پاسخ به بمباران کنسولگری اش در دمشق آماده می شود، یدیعوت آحارونوت نوشت:« ایران در آخرین لحظات حمله ای علیه اسرائیل را به دلیل هشدار آمریکا به تعویق انداخت.»

 

وال استریت ژورنال: ایران شمال یا جنوب اسرائیل را طی 24 یا 48 ساعت آینده هدف قرار می‌دهد

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک منبع مطلع مدعی شد: اسرائیل برای حمله مستقیم ایران به جنوب یا شمال سرزمین های اشغالی در ۲۴ الی ۴۸ ساعت آینده آماده می شود.

 

 وال استریت ژورنال به نقل از یک منبع دیگر آورده است: «هنوز تصمیم نهایی در مورد این حمله گرفته نشده اما برنامه های انجام این حمله در حال بررسی است.

 

پیش از این گزارش های اطلاعاتی آمریکا حاکی از «حمله برنامه ریزی شده ایران در روزهای آتی و احتمالا در سرزمین های اشغالی اسرائیل» بود.

 

هشدار امنیتی واشنگتن: کارمندان دولت آمریکا و خانواده آنها از سفر به سه منطقه اسرائیل خودداری کنند

رویترز نوشت: ایالات متحده اعلام کرد که کارمندان خود در اسرائیل و اعضای خانواده‌شان را از سفرهای شخصی به خارج از تل‌آویو، بیت‌المقدس و بئر شوا در بحبوحه تهدیدات ایران برای مقابله به مثل علیه دشمن منطقه‌ای خود محدود کرده است.

 


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------