آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,کنگره آمریکا

درخواست چند نماینده کنگره برای قطع کمک‌های واشنگتن به کشورهای مخالف با تحریم ایران

چند تن از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در نامه‌ای به وزیر امور خارجه این کشور خواستار قطع کمک‌های دولت آمریکا به کشورهایی که با تلاش‌های کاخ سفید در شورای امنیت…


وزارت خارجه: به دلیل تعلل اوکراین، تصمیم گرفتیم جعبه‌های سیاه را به فرانسه بفرستیماخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری نسبت به ایجاد منطقه خودمختار در پایتخت این کشور هشدار داد.

به گزارش العالم، محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه امروز (سه‌شنبه) در گفت‌وگویی درباره تصمیم ایران برای ارسال جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه برای خوانش عنوان کرد: فرانسه به این دلیل که یک نهاد مستقل سوانح هواپیمایی دارد و یکی از نهادهای مرجع سوانح هوایی محسوب می‌شود، به همین دلیل تصمیم داریم جعبه‌های سیاه را برای خوانش به این نهاد بدهیم که این اطلاعات را بخوانیم و موضوع تحقیقات را نهایی کنیم.

 

وی درباره اظهارات ظریف مبنی بر آمادگی ایران برای جبران خسارات به جانباختگان و دولت اوکراین در پی سقوط هواپیمای اوکراینی و عدم پاسخگویی کی‌یف به این درخواست ایران عنوان کرد: این سؤال خود ما نیز هست. یکی دو بار با مقامات اوکراین این موضوع را مطرح کردیم. دلیل واقعی اینکه اعلام آمادگی می‌کنند، ولی در زمان اجرا کمی تعلل می‌کنند را هنوز متوجه نشدیم.

 

* می‌خواستیم جعبه سیاه را به اوکراین بفرستیم ولی با تعلل آنها مواجه شدیم

 

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه البته یکی دو روز پیش تصمیم گرفتند هیأت جدیدی را تشکیل بدهند، ولی هنوز به ما رسما چیزی اعلام نشده است، اظهار داشت: منتظریم اگر به ما رسما اعلام کنند ما به تدریج با آنها مذاکره کنیم.

 

بهاروند همچنین عنوان کرد: اوکراین کشوری است که ایرلاین به آن کشور متعلق است و روابط خوبی با اوکراین داریم و چون اوکراینی‌ها تقاضا کرده بودند جعبه سیاه به آن کشور هم برود، می‌خواستیم خواسته آن کشور را اجرا کنیم، ولی بعد از تعلل‌ها و مصاحبه‌هایی که پشت سر هم صورت می‌‌گیرد، تصمیم گرفتیم آنچه اصولی است را انجام دهیم و تصمیم گرفته و جعبه سیاه را مستقیم به فرانسه بفرستیم.

 

وی که با شبکه خبر گفت‌وگو می‌کرد، درباره نقش کانادا در این قضیه و گفت‌وگوی تلفنی دیروز ظریف با وزیر خارجه کانادا نیز گفت: تعداد کمی از افرادی که جان خود را بر اثر سقوط هواپیما از دست دادند تابعیت کانادایی دارند، برخی تابعیت دوگانه داشته و بعضی نیز مقیم کانادا هستند، به همین دلیل موضوع به کانادا هم مربوط می‌شود، ولی اکثریت کسانی که جان خود را از دست دادند ایرانی هستند و هم به عنوان کشور محل حادثه و هم کشوری که بیشترین اتباع خود را از دست داده موضوع مرتبط با خود ایران است و بقیه نقش فرعی را دارند.

 

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز (دوشنبه) دوم تیر ماه در گفت‌وگوی تلفنی با «فرانسوا فیلیپ شامپاین» وزیر خارجه کانادا به وی اطلاع داد که ایران ظرف چند روز آینده جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را برای خوانش اطلاعات آن به فرانسه ارسال خواهد کرد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: تصمیم برای ارسال جعبه سیاه مدتی است اتخاذ شده و به زودی این تصمیم اجرایی خواهد شد.

 

ظریف همچنین به همتای کانادایی خود اطلاع داد که آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مسائل حقوقی و چگونگی جبران خسارات وارده به خانواده مسافرینی که در این واقعه تاسف بار جان خود را از دست داده‌اند و همینطور جبران خسارت هواپیمای اوکراینی مدتها است به طرف اوکراینی اعلام شده، ولی طرف مقابل تاکنون هیأت خود برای انجام مذاکرات را معرفی نکرده است و جمهوری اسلامی ایران کماکان پیگیر موضوع می‌باشد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------