آخرین اخبار سیاست خارجی

جان بولتون،اخبار امروز،خبرهای سیاست خارجی

بولتون: ترامپ خودش هم نمی‌داند چه رویکردی در قبال ایران دارد

مشاور سابق امنیت ملی آمریکا با پیش‌بینی خروج واشنگتن از ناتو در صورت پیروزی ترامپ، گفت او «نمی‌داند و شاید هم تا پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش نداند که چه رویکردی در قبال…

کنعانی: در ارتباط با اظهارات رئیس‌جمهور کره علیه ایران پاسخ قانع کننده‌ دریافت نکرده‌ایم ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
سخنگوی وزارت خارجه گفت: گفتمان جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جغرافیای پیرامونی به عنوان یک گفتمان غالب مطرح است . 

به گزارش ایسنا، کنعانی در پاسخ به سوالی در ارتباط با پیگیری‌های ایران در مورد پول‌های بلوکه شده تهران در کره جنوبی و امکان شکایت ایران از کره بخاطر عدم بازپرداخت این مطالبات تصریح کرد: همانطور که بارها گفته‌ایم مطالبات مالی ایران در بانک‌های کره متعلق به مردم ایران است و ما به صورت جدی پیگیر مطالبات خود هستیم و با جدیت تمام وصول این دارایی‌ها و مطالبات را از کره پیگیری می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: ما اراده جدی داریم که در اسرع وقت این مطالبات را دریافت کنیم. دولت کره تا الان اراده لازم را برای حل این مسئله از خود نشان نداده است.

 

وی افزود: ما تلاش داریم که هر چه بیشتر از این منابع برای برخی از مصارف مورد نیاز ایران استفاده کنیم و از آنها برداشت کنیم.

 

وی همچنین در مورد شکایت ایران از کره تصریح کرد: در این زمینه دولت جمهوری اسلامی ایران تصمیم گیر است و در این رابطه از طریق کانال‌های مربوطه اقدام می‌کند. دولت متناسب با شرایط و بر اساس منافع اقدام لازم و گام‌های مقتضی را در زمان‌های مناسب در این ارتباط بر می‌دارد.

 

وی افزود: امیدواریم تلاش‌های جدی صورت گرفته در این ارتباط به نتیجه لازم و درست منجر شود و دولت کره به تعهدات و مسئولیت قانونی خود به صورت جدی در این زمینه عمل کند.

 

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد پیگیری ایران در ارتباط با اظهارات چندی پیش رئیس جمهور کره علیه ایران تصریح کرد: همانطور که اشاره شد در چند وقت اخیر شاهد اظهارات غیر حرفه‌ای و غیر دیپلماتیک رئیس جمهور کره جنوبی علیه ایران در امارات بودیم. در همان مقطع خواستار توضیحات قانع کننده مقامات سئول در این ارتباط شدیم. تا کنون توضیحات کره در این ارتباط قانع کننده نبوده است و چنانچه در این زمینه پاسخ روشن و قانع کننده‌ای دریافت نکنیم این موضع موضع رسمی کره تلقی خواهد شد که می‌تواند بر مناسبات دو جانبه دو کشور تاثیرات منفی بیشتری بگذارد.

 

وی در همین ارتباط افزود: ما در وزارت خارجه و همچنین سفیر ایران در سئول در انتظار تنظیم ملاقات‌های مد نظر برای دریافت پاسخ روشن و قانع کننده طرف کره‌ای در این رابطه هستیم.

 

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد زلزله رخ داده در سوریه و ترکیه که تا کنون منجر به کشته شدن و مجروح شدن تعداد زیادی شده است و اینکه آیا ایران قصد دارد به این دو کشور در این ارتباط کمک کند تصریح کرد: متاسفانه صبح امروز شاهد حادثه تلخ وقوع زلزله بودیم که بر اساس اخبار منتشر شده تا کنون تلفات سنگین انسانی به همراه داشته است. ما این حادثه را به دولت و ملت دو کشور دوست و برادر ایران، ترکیه و سوریه تسلیت می‌گوییم و مراتب همدردی عمیق ایران با این دو کشور را اعلام می‌کنیم.

 

کنعانی در این ارتباط افزود: با ارتباطات خوبی که با مقامات دو کشور سوریه و ترکیه داریم در صورت نیاز به حضور نهادهای امداد رسانی و بهداشتی ایران در این دو کشور و مناطق زلزله زده به مسئولیت اخلاقی خود در این ارتباط در چارچوب حق همسایگی و روابط دوستانه اقدام خواهیم کرد.

 

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر احتمال تصمیم اوکراین برای قطع رابطه با ایران بر اساس ادعاهای مطرح شده از سوی مقامات کی‌یف و برخی از کشورهای غربی مبنی بر کمک ایران به روسیه در بحران اوکراین تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند به حفظ روابط دو جانبه مبتنی بر احترام و منافع متقابل با تمام کشورها از جمله اوکراین است.

 

وی افزود: ما شرایط سخت اوکراین را درک می‌کنیم و همانطور که بارها تاکید کرده‌ایم معتقدیم که مناقشه نظامی در این کشور باید با رویکرد سیاسی و سازنده هر چه سریعتر خاتمه پیدا کند و طرفین از طریق گفت‌وگو اختلافات خود را حل و فصل کنند.

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با تکذیب ادعاهای مطرح شده در ارتباط با ارسال تجهیزات از جمله پهپاد از سوی ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین تصریح کرد: مسیر روابط کشورها با یکدیگر یک مسیر دو جانبه است که مبتنی بر منافع و احترام دو جانبه تعریف می‌شود.

 

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با کمک‌های آمریکا و غرب به اوکراین در ارتباط با بحران رخ داده بین این کشور و روسیه و از طرف دیگر ادعاهای مطرح شده در مورد کمک نظامی ایران به روسیه در این جنگ، گفت: این نشان دهنده نفاق و سیاست دوگانه در مورد تحولات بین‌المللی از جمله بحران اوکراین است.

 

وی ادامه داد: اعداد و ارقامی که از میزان کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین در این جنگ منتشر شده و علاوه بر آن فروش اقلام نظامی آمریکا به اروپا جهت کمک اروپا به اوکراین در این جنگ اعداد و ارقام سنگینی است و اگر این ارقام و اعداد مصروف صلح سازی در اوکراین می‌شد ما شاهد این همه خسارت در اوکراین نبودیم و نیازی نبود که اوکراین به جای نگاه کردن به ریشه این بحران اتهامات نادرست و اشتباهی را متوجه ایران کند.

 

سخنگوی وزارت خارجه ایران تصریح کرد: همانطور که بارها گفته‌ایم سیاست ما عدم حمایت از جنگ و عدم حمایت از هیچ کدام از طرفین این جنگ است و امیدواریم مقامات اوکراین با نگاه به ریشه بحران و اتخاذ رویکرد صحیح سیاسی، منافع خود و ملت خود را قربانی سیاست‌های توسعه طلبانه آمریکا و ناتو نکنند.

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با برگزاری دور جدید گفت‌وگوهای فنی و کارشناسی بین ایران و اوکراین در خصوص ادعاهای مطرح شده علیه تهران، گفت: ما برای برگزاری دور جدید گفت‌وگوهای فنی و کارشناسی مشکل خاصی نداریم و می‌توانیم دور جدید این گفت‌وگوها را انجام دهیم.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا زمان دقیق برگزاری دور جدید این مذاکرات مشخص شده است یا خیر؟ تصریح کرد: تا آنجا که من اطلاع دارم هنوز زمان‌بندی دقیقی برای برگزاری دور دوم گفت‌وگوها انجام نشده است.

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد سفر چندی پیش وزیر خارجه قطر به تهران و برخی از اخبار منتشر شده در مورد اهداف این سفر اظهار کرد: قطر جزو کشورهای دوست ماست و همواره با نگاه توام با حسن نیت، تلاش‌های دیپلماتیک خوبی را برای کمک به نزدیک کردن دیدگاه‌ها بین ایران و طرف‌های دیگر از جمله طرف‌های مذاکرات رفع تحریم داشته است و این گفت‌وگوها و تماس‌ها بین مقامات تهران و قطر همواره برقرار بوده است.

 

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد زمان سفر احتمالی گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران تصریح کرد: در چارچوب همکاری دو جانبه و منظم ایران و آژانس همواره ارتباطات بین ایران و آژانس برقرار بوده و علاوه بر مذکرات سفیر ما در وین که به صورت مستمر و مستقیم با آژانس برقرار است گفت‌وگوهای کارشناسی نیز در این زمینه انجام شده است.

 

وی افزود: طبیعتا با تکمیل روند آماده سازی‌ها امکان انجام چنین سفری در آینده متصور است و باید زمینه سازی‌های فنی آن انجام شود.

 

وی در همین چارچوب تاکید کرد: ایران جزو کشورهایی است که همکاری نزدیک و مستمری با آژانس داشته و دارد.

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به اقدام آذربایجان برای تعلیق فعالیت‌های سفارتخانه‌اش در تهران آیا ایران تصمیم دارد که اقدام مشابهی انجام دهد، گفت: ایران به توسعه مناسبات با کشورها و اساس روابط دو جانبه و احترام متقابل و حس منافع پایبند است و این سیاست در خصوص همسایگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

وی ادامه داد: رویکرد ایران در ارتباط با آذربایجان و حواث رخ داده، عبور از این حادثه مبتنی بر همکاری مشترک جهت رفع سوء تفاهم‌هاست. اصل مورد توجه ما توسعه مناسبات و همکاری‌هاست و ایران در این مسیر اقدام می‌کند.

 

کنعانی تاکید کرد: همانطور که بارها گفته‌ایم روابط دو جانبه یک مسیر دو طرفه و مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک است و ایران در این چارچوب حرکت می‌کند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان این که اخیرا گفت‌وگوهایی بین ایران و روسیه در مورد سوریه در مسکو برگزار شده است، گفت: این گفت‌وگو ها بخشی از روند دیپلماسی است که در ارتباط با تحولات سوریه انجام شده است.

 

 وی همچنین خبر داد که دبیر شورای عالی امنیت ملی برای شرکت در نشست دبیران شورای امنیت کشورهای همسایه افغانستان به روسیه سفر می کند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی  در مورد زمان سفر رئیس‌جمهور  ایران به چین گفت:  سفر رئیس‌جمهور ایران  به چین جزو برنامه‌هایی است که بر اساس توافق مشترک دو کشور در حال برنامه‌ریزی است و ان‌شاءالله در زمان مناسب انجام می‌شود .

 

این خبر تکمیل می‌شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------