آخرین اخبار سیاست خارجی


امیرعبداللهیان,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

امیرعبداللهیان: با تمامی طرف‌ها در افغانستان در تماس هستیم

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ایران با تمامی طرف ها در افغانستان در تماس است، اظهار کرد: ما همکاری های اقتصادی و تجاری مان را با افغانستان در بخش های مختلف ادامه…

کاخ سفید: از گفتگوهای مستقیم میان ایران و آمریکا استقبال می کنیمسخنگوی کاخ سفید,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه با اشاره به اینکه نشست وین گامی به سوی دیپلماسی است، بر تمایل واشنگتن به انجام گفتگوهای مستقیم میان ایران و آمریکا تأکید کرد. 

به گزارش مهر به نقل از الجزیره، «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در یک نشست خبری پیرامون گفتگوها حول محور برجام گفت: «دیپلماسی ممکن است زمان بر باشد و گاهی اوقات سرعت آن به گونه‌ای نیست که دلخواه همه باشد».

 

وی ادامه داد:» آنچه در روزهای آینده اتفاق می‌افتد، بر گفت‌وگوهای غیرمستقیم متمرکز است که از طریق اروپایی‌ها انجام می‌شود و از نظر ما گامی به سمت دیپلماسی و هدف نخست ما است».

 

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این پرسش که آیا «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده همچنان بر موضع خود برای عدم کاستن از تحریم‌ها پیش از بازگشت ایران به پایبندی کامل به تعهداتش ذیل برجام گفت که «سیاست او در این زمینه یا اینکه ما باید از مسیر گفت‌وگو حرکت کنیم، تغییر نکرده است».

 

ساکی همچنین اظهار کرد که «مطمئناً انتظار داریم مباحث اصلی که در روزهای آینده مورد بحث قرار می‌گیرد، گام‌های هسته‌ای باشد که ایران باید برای بازگشت به پایبندی مجدد به مفاد برجام بردارد و همچنین اقداماتی که آمریکا باید برای کاستن از تحریم‌ها انجام دهد.

 

وی خاطرنشان کرد: «ما در آغاز روند مذاکرات هستیم و فعلاً پیش‌بینی نمی‌کنیم که بواسطه این روند، مذاکرات مستقیم بین ایالات متحده و ایران انجام شود هرچند که پذیرای آن هستیم».

 

گفتنی است، ساعاتی پیش «ند پرایس» در یک نشست خبری مدعی شد که ایالات متحده آماده است تا در چارچوب توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، با ایران پیرامون لغو تحریم‌ها گفتگو کند.

 

پرایس در گفتگو با خبرنگاران مدعی شد: «ما مطمئناً با رفتارها یا [اعطای] امتیازهای چندجانبه برای قرار دادن ایران در موقعیتی بهتر موافقت نخواهیم کرد. هدف ما در گفتگوهای وین فراهم کردن زمینه‌ای برای بازگشت دوجانبه به پایبندی [به برجام] است. قاعده اصلی همان است که امروز حاکم است- لغو محدود تحریم‌های هسته‌ای [ایران] در ازای محدودیت‌های دائمی و قابل تصدیق بر برنامه هسته‌ای ایران».

 

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسش خبرنگار آسوشیتدپرس مبنی بر احتمال لغو تحریم‌های غیرهسته‌ای گفت که «تشریح جزئیات مربوط به این مواضع برعهده مذاکره کنندگان است».

 

ند پرایس همچنین در مورد اهداف آمریکا در نشست آتی وین گفت که واشنگتن پیش بینی می‌کند محور این گفتگوها «موضوعاتی دربردارنده بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام و همچنین درک و تفسیری متقابل از جانب ایران و از جانب ایالات متحده باشد».

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------