وقوع ۲ آتش سوزی در مراتع استان اصفهان/ حریق در بخشی از کوه «شلم» ایلاماخبار,اخبار حوادث,آتش سوزی در مراتع اصفهان
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از وقوع دو فقره آتش سوزی در مراتع و مناطق حفاظت شده این استان خبر داد و گفت: آتش سوزی ها با حضور بهنگام نیروهای محلی اطفا شد.

منصور شیشه فروش در گفت و گو با ایمنا به وقوع دو آتش سوزی در مناطق حفاظت شده استان اصفهان اشاره و اظهار کرد: نخستین مورد حریق در یک هکتار از مراتع یحیی آباد شهرستان نطنز در ساعت ۲۱ شامگاه چهارشنبه رخ داد که با تلاش نیروهای محیط زیست و ساکنان محلی پس از حدود دو ساعت اطفا شد.

 

وی علت حریق را بی احتیاطی و سهل انگاری دامدار یا مردم محلی و روشن کردن آتش در مرتع اعلام کرد و گفت: میزان خسارت این آتش سوزی در دست بررسی است.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان همچنین به دومین مورد آتش سوزی در مراتع روستای حسن رباط از توابع میمه اشاره کرد و گفت: حریق در سطحی کمتر از یک هکتار از مناطق حفاظت شده رخ داد که با هماهنگی و حضور بهنگام نیروهای محلی، منابع طبیعی و محیط زیست عملیات اطفا در کمتر از یک ساعت انجام شد.

 

شیشه فروش با بیان اینکه علت این آتش سوزی در دست بررسی است، خاطرنشان کرد: مدیریت بحران استان اصفهان شیوه نامه مراقبت از مراتع و رعایت الزامات برای جلوگیری از حریق در مراتع را به فرمانداری‌ها و دهیاری‌ها ابلاغ کرده است.

 

شیشه فروش ضمن هشدار درباره گرم شدن هوا و افزایش احتمال وقوع آتش در مراتع و پوشش‌های گیاهی، توصیه کرد: گردشگران و ساکنان مناطق مرتعی به ویژه در غرب و جنوب استان الزامات ایمنی درباره حریق را رعایت کنند و از روشن کردن آتش یا رها کردن اشیا و شیشه در مناطق مرتعی خودداری کنند زیرا با توجه به خزان پوشش گیاهی احتمال حریق گسترده در این مناطق وجود دارد.

اخبار,اخبار حوادث,آتش سوزی در مراتع اصفهان

 

وی با بیان اینکه که عامل بیش از ۹۰ درصد آتش سوزی مراتع و عرصه‌های جنگلی در اصفهان، انسان است، تاکید کرد: با توجه به وسعت عرصه‌های مرتعی و جنگلی استان اصفهان از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درخواست داریم یک فروند بالگرد آبپاش به طور دائمی در این استان مستقر کند زیرا استقرار بالگرد آبپاش در اصفهان به عنوان منطقه مرکزی کشور در زمان وقوع آتش سوزی شرایط خدمات رسانی بهنگام را به سایر استان‌ها فراهم می‌کند.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان همچنین ایجاد دو پایگاه دائمی برای پیشگیری و کنترل حریق در غرب و جنوب این استان را ضروری دانست و گفت: نزدیک به یک میلیون هکتار از عرصه‌های طبیعی و مرتعی استان اصفهان به ویژه در مناطق غربی و جنوبی مستعد وقوع آتش سوزی است.

اخبار,اخبار حوادث,آتش سوزی در مراتع اصفهان

 

شیشه فروش همچنین درباره شنا در منابع آبی نا ایمن از جمله رودخانه زاینده رود و استخرهای آب کشاورزی هشدار داد و تاکید کرد: شنا در این منابع آبی ممنوع است و با افراد متخلف به شدت برخورد خواهد شد.

 

 حریق در بخشی از کوه «شلم» ایلام

از ظهر امروز جمعه بخشی از کوه شلم در منطقه چاله سیاه دچار حریق شده است.

 

نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست به منطقه اعزام شده‌اند.

 

رضا احمدی مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام نیز اظهار کرد: آتش سوزی شلم در کمترین زمان ممکن و با حضور نیروهای واکنش سریع و یگان حفاظت و نیروهای مردمی در کمترین زمان ممکن مهار شد و نیروهای این اداره کل تا پایداری شرایط در منطقه حضور خواهند داشت.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------