اعتراض کره‌شمالی به قطعنامه آژانس امنیت دریانوردی سازمان مللاعتراض کره‌شمالی به قطعنامه آژانس امنیت دریانوردی سازمان ملل،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
کره شمالی امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که جدیدترین قطعنامه یک آژانس بین‌المللی ایمنی دریانوردی در محکومیت پرتاب‌های موشکی کره‌شمالی، در پی تلاش این کشور برای پرتاب یک ماهواره جاسوسی را «رد کرده و هرگز به رسمیت نمی‌شناسد.»

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری مرکزی کره‌شمالی (کی‌سی‌ان‌ای)، سخنگوی اداره دریانوردی کره‌شمالی قطعنامه سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) را «غیرمنصفانه و غیرقانونی» خواند و از آژانس خواست موضع کره‌شمالی را در سند رسمی خود منعکس کند.

 

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، هفته گذشته، پس از پرتاب ناموفق اولین ماهواره جاسوسی نظامی پیونگ‌یانگ در ۳۱ مه، سازمان بین‌المللی دریانوردی اولین قطعنامه خود را در محکومیت آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی به تصویب رساند.

 

این مقام کره‌شمالی گفت که سازمان بین‌المللی دریانوردی به کشورش گفته است که اطلاع‌رسانی به این آژانس سازمان ملل در مورد طرح پرتاب ماهواره الزامی نیست، زیرا هشدار ناوبری مستقیما از طریق سیستم هشدار ناوبری جهانی در صورت پرتاب ماهواره به کشتی‌ها ارسال می‌شود.

 

این مقام افزود: بنابراین، ما نمی‌توانیم تاسف و نارضایتی شدید خود را از نگرش ناپایدار این سازمان ابراز نکنیم.

 

کره‌شمالی، ژاپن و سازمان بین‌المللی دریانوردی را از برنامه خود برای پرتاب ماهواره بین ۳۱ می تا ۱۱ ژوئن مطلع کرده بود. در پاسخ به قطعنامه سازمان بین‌المللی دریانوردی، کره‌شمالی اشاره کرد که ممکن است از ارائه اطلاع قبلی به آژانس ایمنی دریایی سازمان ملل برای پرتاب‌های ماهواره‌ای آتی خودداری کند.

 

در همین حال، وزارت خارجه کره‌جنوبی از اظهارات اخیر کره‌شمالی «عمیقا» ابراز تاسف کرد.

 

آهن یون جو، سخنگوی این وزارتخانه در این باره گفت: ما از اینکه کره‌شمالی مسئولیت اقدامات غیرقانونی خود را به عهده دیگران گذاشته است، ابراز تاسف می‌کنیم و در عین حال هشدار می‌دهیم که اقدامات تحریک‌آمیز در آینده ممکن است بدون اطلاع قبلی انجام شود و جامعه بین المللی را تهدید کند.

 

او از پیونگ‌یانگ خواست تا به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشد و از برنامه‌های خود برای پرتاب ماهواره جاسوسی دست بردارد. این سخنگو گفت که این ماهواره شناسایی تهدیدی جدی برای امنیت منطقه و ایمنی خدمه کشتی‌هاست.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------