آخرین اخبار بین الملل


نوار غزه ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

حمله اسرائیل به مواضع مقاومت در غزه | سفیر آمریکا در اسرائیل معرفی شد

رژیم صهیونیستی برخی مواضع جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در نوار غزه را هدف قرار داد. به گزارش ایلنا، رژیم صهیونیستی برخی مواضع جنبش…

حال و هوای لبنان در روزهای کرونایی: اعتراض، شعار و شیشه‌های شکسته بانک (+تصاویر)اخبار,اخبار بین الملل,اعتراضات لبنان
جنبش ضد دولتی لبنان بار یگر در روزهای گذشته اوج گرفت. معترضان لبنانی در روز سه شنبه (9 اردیبهشت) به خیابان‌ها آمدند و پس از چند هفته سکوت به دلیل شیوع کرونا بار دیگر به بحران اقتصاد و افزایش تورم در این کشور تاختند.

به گزارش عصر ایران، خبرگزاری فرانسه در گزارشی با نام "معترضان لبنانی با وخامتِ اقتصاد به خیابان‌ها آمدند" وضعیت این روزهای لبنان را تشریح می‌کند.

 

در "طرابلس" دومین شهر بزرگ لبنان معترضان با سنگ به نیروهای امنیتی حمله کرده و در مقابل و گلوله‌های پلاستیکیو پرتابه‌های گاز اشک‌آور دریافت کردند.

 

این خشونت‌ها در روز سه شنبه  پس از مرگ یک معترض با گلوله‌ی نیروهای امنیتی در طرابلس شدت یافت.

 

مرگ "فواز السمان" 26 ساله در میدان مرکزی "النور" طرابلس خشم بیش از حد معترضان را برانگیخت و آنها چند بانک و خودروهای نیروهای امنیتی را آتش زده و تخریب کردند.

اخبار,اخبار بین الملل,اعتراضات لبنان

 

نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن معترضان سنگ‌پران گاز اشک‌آور پرتاب می‌کردند.

 

درگیرهای دو روز گذشته لبنان به دلیل تورم بی‌سابقه و سقوط ارزش لیره لبنان (واحد پول این کشور) شکل گرفت.

 

تظاهر کنندگان لبنانی خشمگین از سقوط مالی، در سراسر لبنان تجمع کردند. آنها خیابان‌ها را بستند و پس از مرگ یک طرابلسی به بانک‌ها حمله کردند. آنها شعارهایی را سر دادند که در جنبش اعتراضی ماه اکتبر گذشته نیز تکرار می‌شد. معترضان لبنان به طبقه سیاسی و فساد گسترده در این کشور اعتراض دارند.

اخبار,اخبار بین الملل,اعتراضات لبنان

 

خالد 41 ساله که کارش را در بخش فروش قطعات موتور سیکلت از دست داده و دیگر قادر به حمایت مالی از 3 فرزند خود نیست، در این باره می گوید: من آمده‌ام تا علیه فقر، گرسنگی و گرانی فریاد بزنم.

 

ناامیدی چشم‌گیر

در عصر سه‌شنبه و تنها پس از چند ساعت آرامش در طرابلس معترضان دوباره به خیابان‌ها رفته و شیشه‌های بانکی در منطقه "المینا" را شکستند.

 

تظاهراتی نیز در خارج از  منزل "نجیب میقاتی" نخست‌وزیر سابق این کشور برگزار شد. او متهم به دریافت وام‌های میلیونی و کمک هزینه مسکن در لبنان است. اتهامی که خودش تکذیب می‌کند.

اخبار,اخبار بین الملل,اعتراضات لبنان

 

سازمان صلیب سرخ لبنان اعلام کرد که در درگیری های سه‌شنبه بیش از 20 معترض زخمی و 4 نفر در بیمارستان‌های این کشور بستری شدند.

 

درگیری‌های دوشنبه (8 اردیبهشت) نیز حدود 60 زخمی برجای گذاشت. 40 نفر از آنها سربازان نیروهای امنیتی بودند.

اخبار,اخبار بین الملل,اعتراضات لبنان

 

در مرکز بیروت نیز ده‌ها نفر شعارهایی علیه استاندار و بانک مرکزی این کشور سر دادند.

 

در شهر "صیدون" (صیدا) تظاهر کنندگان به سمت شعبه منطقه‌ای بانک مرکزی کوکتل مولوتف پرتاپ کردند.

 

لبنان پس از جنگ‌های داخلی  _بین سال‌های 1975- 1990_ بحران اقتصادی شدیدی را تجربه کرده و اینک قرنطینه سراسری برای مقابله با کرونا به وخامت آن دامن زده است. تا کنون بیش از 700 نفر در لبنان به ویروس کرونا مبتلا شده و 24 نفر نیز جان باخته‌اند.

 

"رائول نعمه" وزیر اقتصاد لبنان روز سه شنبه از افزایش 55 درصدی قیمت‌ها خبر داد. براساس برآوردها حدود 45 درصد جمعیت کنونی لبنان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

 

در لبنان قیمت یک کیلو گوشت در ماه‌های گذشته از 12 دلار به 22 دلار آمریکا رسیده است. قسمت سبزیجات تازه نیز دو برابر شده است.

 

"سامی نادر" مدیر  موسسه امور استراتژیک "لوانت" به خبرگزاری فرانسه گفت: بدون برنامه مشخص و صریح برای خروج از بحران لبنان "به سمت یک انفجار اجتناب‌پذیر اجتماعی" سوق می‌یابد.

 

اخبار,اخبار بین الملل,اعتراضات لبنان
اخبار,اخبار بین الملل,اعتراضات لبنان

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی