بورل: نباید اجازه دهیم چین و روسیه کنترل افغانستان را در دست بگیرند/ اظهارات لاوروف و اردوغانجوزپ بورل،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که کشورهای غربی نباید اجازه دهند کنترل افغانستان به دست چین و روسیه بیافتد.

به گزارش فارس، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج شنبه درباره آخرین تحولات افغانستان گفت: هنوز شهروندان زیادی در افغانستان که با کشورهای اروپایی در این کشور همکاری داشته‌اند به فرودگاه نرسیده‌اند. 

 

براساس گزارش الجزیره، وی با بیان اینکه ما نگران نحوه عملکرد طالبان در آینده هستیم افزود: ما به گفت‌وگو با طالبان با وجود عدم شناخت سیاسی از آنها ادامه خواهیم داد. 

 

مسئول سیاست خارجی اروپا در ادامه با اشاره به مساله مهم پناهحویان نیز گفت: ما از موج مهاجران افغان به اروپا هراس داریم و در این زمینه پیشنهاداتی ارائه کرده‌ایم.

 

بورل همچنین گفت: مساله مهم این است که اجازه ندهیم چین و روسیه کنترل افغانستان را در دست بگیرند.

 

وی تاکید کرد که برای مقابله با پیامدهای آتی در این کشور، اتحادیه اروپا، بریتانیا و آمریکا باید یک جبهه متحد استراتژیک درباره افغانستان تشکیل دهند. 

 

بورل همچنین افزود: چین و روسیه اکنون گامهای دیپلماتیک خود را با طالبان برداشته اند و این توازن قوا را تغییر خواهد داد و باید برای مقابله با آن فکر کنیم.

 

مسئول سیاست خارجی اروپا با اشاره به رفتار طالبان اضافه کرد، طالبان در حال حاضر چهره خوبی از خود نشان داده‌اند با این حال باید مراقب شهروندان اروپایی در آنجا باشیم.

 

 ***

 

لاوروف: طالبان کنترل کامل افغانستان را ندارد

وزیر امور خارجه روسیه امروز پنج‌شنبه گفت، مسکو از اعلام آمادگی طالبان برای آغاز گفت‌وگو با دیگر نیروهای سیاسی در افغانستان استقبال کرده و از مذاکرات حمایت می‌کند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه بعد از مذاکرات با خانم نجلا منقوش، وزیر خارجه دولت وفاق ملی لیبی گفت: ما همچنین از اعلامیه طالبان درباره تمایل به شروع گفت‌وگو با سایر نیروهای سیاسی در افغانستان استقبال کردیم. یک اعلامیه در مورد برنامه‌ریزی برای برگزاری دیداری با مشارکت عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی برای سازش ملی، حامد کرزای رئیس جمهور سابق افغانستان و گلبدین حکمتیار، رئیس حزب اسلامی منتشر شد.

 

لاوروف گفت: ما از هر راه ممکنی این فرایندها را ترغیب می‌کنیم.

 

وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت، دولت عزل شده افغانستان قصد نداشت توافق‌ها برای گفت‌وگو با طالبان را اجرا کند. او به خبرنگاران گفت: دولت افغانستان و رئیس‌جمهوری افغانستان تلاش چندانی برای اجرای این توافق‌ها در رابطه با طالبان انجام نمی‌داد. ‌

 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه امروز همچنین گفت، طالبان هنوز بر کل افغانستان سیطره نیافته است و یک جنبش مقاومت در دره پنجشیر وجود دارد. او به خبرنگاران گفت: طالبان هنوز کنترل کامل اراضی افغانستان را در دست ندارد. گزارش‌هایی از اوضاع در دره پنجشیر و فعالیت نیروهای جنبش مقاومت تحت نظر امرالله صالح، معاون رئیس‌جمهوری افغانستان و احمد مسعود، یکی از رهبران جنبش مقاومت علیه طالبان وجود دارد.  

 

وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد، مسکو درک می‌کند که تمام این نیروها تمایل به مذاکره در مورد منافع مردم افغانستان دارند و گفت که روسیه همه کاری که در توانش باشد برای تشویق گفت‌وگو انجام خواهد داد و اطمینان حاصل خواهد کرد که چنین گفت‌وگوهایی منجر توافق‌های قاطع خواهد شد.

 

در این راستا، لاوروف گفت که روسیه آماده است تا به اصطلاح "فرمت مسکو" مذاکرات در مورد افغانستان را از سر بگیرد. او اشاره کرد که علاوه بر نیروهای بین افغان، تمام پنج کشور آسیای میانه به علاوه چین، پاکستان، هند، ایران و ایالات متحده در مذاکرات فرمت مسکو در گذشته شرکت کرده‌اند.

 

لاوروف گفت: ما هیچ پیشنهادی رسمی‌ای ارائه نداده‌ایم، اما اثربخشی این گروه در پیگیری مذاکرات افغانستان همواره از سوی همه به رسمیت شناخته شده است و ما آماده خواهیم بود که اگر مناسب باشد، برای بازگرداندن این فرمت اقدام کنیم.

 

***

 

رئیس جمهور پاکستان: طالبان نلسون ماندلا را الگوی خود قرار دهد

رئیس جمهور پاکستان امروز در مصاحبه ای گفت: به طالبان توصیه کردم که در صورت تسلط بر افغانستان باید با گذشت باشید و مانند نلسون ماندلا عفو عمومی صادر کنید.

 

به گزارش مهر، عارف علوی، رئیس جمهور پاکستان امروز چهارشنبه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: ترکیه و پاکستان باید در روابط خود قواعد مخالف با نظام حاکم بر جهان را برجسته سازند.

 

وی که به منظور شرکت در مراسم به آب انداختن نخستین ناوچه ساخته شده در ترکیه در چارچوب پروژه «MİLGEM» به استانبول سفر کرده است، تاکید کرد که پاکستان و ترکیه برای همکاری های فیمابین دارای پتانسیل و قابلیت های زیادی هستند.

 

رئیس جمهور پاکستان در ادامه سخنانش گفت: پاکستان همواره خواستار صلح در افغانستان بوده و طی ۴۰ سال گذشته رویکرد مثبتی را نیز در این باره اتخاذ کرده است. پس از پایان اشغالگری شوروی همواره متذکر شدیم که جنگ راه حل مشکلات در افغانستان نیست. اما کشورهای دیگر تنها پس از هزینه تریلیون‌ها دلار این گفته پاکستان را باور کردند.

 

عارف علوی درادامه افزود: تاکنون شاهد کشتار و قتل و عام در افغانستان نبوده ایم. به طالبان توصیه کردم که در صورت تسلط بر افغانستان باید با گذشت باشید و مانند نلسون ماندلا عفو عمومی صادر کنید.

 

***

 

اردوغان: ترکیه آماده همکاری با طالبان است

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که مقامات این کشور از اظهارات حاکی از میانه روی طالبان در افغانستان حکومت را به دست گرفته‌اند، استقبال می‌کند.

 

اردوغان در مصاحبه‌ای با یک شبکه ترکیه گفت: «بدون وابستگی به کسی که در دولت است و در دوران خوب یا بد، ما به کمک به برادرانمان در افغانستان متعهد هستیم. ما پیش‌تر گفتیم که رهبریت طالبان را می‌پذیریم، ما اکنون هم این موضع را داریم. ما از بیانات میانه رهبر طالبان استقبال می‌کنیم».

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------