ترکیه: پنج ساعته یونان را تصرف می کنیممقام ترکیه ای،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
یک مقام ارشد حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه مدعی شد که در صورت حمله موشکی یونان، نیروهای مسلح ترکیه ظرف پنج ساعت شهر آتن را تصرف می‌کنند.

به گزارش فارس، یک مقام ارشد «حزب حاکم عدالت و توسعه» ترکیه (AKP) گفته است که در صورت حمله موشکی یونان به ترکیه، نیروهای مسلح ترکیه ظرف پنج ساعت آتن را فتح می کنند.

 

به نوشته وبگاه «ترکیش مینت» «متین کولونک» از اعضای ارشد حزب عدالت و توسعه و از نزدیکان «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در نشستی با عنوان «موقعیت ترکیه در نظم نوین جهانی» این اظهارات جنجالی را بیان کرد.

 

کولونک در این مراسم درباره تنش بین ترکیه و یونان بر سر حقوق انرژی در دریای اژه و شرق مدیترانه در تابستان گذشته و شایعات احتمال حمله موشکی یونان به ترکیه صحبت کرد.

 

وی گفت: «من شنیده ام یونان حمله موشکی به ترکیه خواهد کرد. به آنها اجازه دهید این کار را انجام دهند و پاسخی دریافت خواهند کرد. آنگاه ما پنج ساعت دیگر در آتن خواهیم بود».

 

مقام های یونان تاکنون به این سخنان جنجالی این مقام ترکیه واکنشی نشان نداده اند.

 

این در حالی است که «نیکوس دندیاس» وزیر خارجه یونان جمعه گذشته  ترکیه را فصل مشترک بسیاری از مشکلات منطقه توصیف کرد. وی که این سخنان را در جریان نشستی در آتن با حضور «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه، «سامح الشکری» وزیر خارجه مصر و «نیکوس کریستولولیدس» وزیر خارجه قبرس شمالی مطرح می کرد، گفت: «متاسفانه فصل مشترک بسیاری از چالش هایی که ما در این منطقه با آن مواجه هستیم، همسایه مان ترکیه است». وی همچنین گفت که ترکیه از مهاجران به عنوان اهرمی برای اعمال فشار ژئوپلتیکی استفاده می کند.

 

چند روز پیش نیز به دنبال اظهارات تهدیدآمیز «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه علیه آتن و باز شدن محتمل مرزها و سرازیر شدن موج جدید پناهجویان به یونان، نیروهای مسلح این کشور در سراسر کشور در حالت آماده باش قرار گرفتند.

 

ترکیه و یونان چند سال است که بر سر اسکان پناهجویان دچار تنش هستند. یونان با متهم کردن گشت های دریایی به رفتاری شبیه به دزدان دریایی، مدعی است که آن ها قایق های حامل پناهجویان را به سمت یونان می برند. در مقابل دولت ترکیه، گشت دریایی یونان را به رفتار غیر انسانی و مغایر قوانین بین المللی علیه پناهجویان آسیب پذیر از جمله زنان و کودکان متهم می کند. این دو متحد ناتو، در زمینه های دیگری از جمله حق اکتشاف نفت و گاز در دریای مدیترانه و حاکمیت بر بخش هایی از قبرس دچار تنش هستند.

 

به دنبال تهدید یونان از سوی رئیس جمهور ترکیه، نیروهای مسلح یونان در سراسر کشور  اخیرا در آماده باش کامل قرار گرفتند.

 


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------