اردوغان: انتخابات زودهنگام در ترکیه برگزار نمی‎شود/ نگرانی‌های شهروندان‌مان را تسکین می‌دهیماردوغان،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
رئیس جمهوری ترکیه هرگونه برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور را رد کرد.

به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شامگاه دوشنبه در واکنش به درخواست برخی از مخالفان دولت برای برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کرد که انتخابات زودهنگام در این کشور برگزار نخواهد شد.

 

«علی بابا جان» رئیس حزب اپوزیسیون «دموکراسی و پیشرفت» و وزیر اقتصاد پیشین ترکیه روز شنبه گذشته در سخنانی خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام بلافاصله پس از خروج از بحران مالی شد.

 

در نوامبر گذشته هم اردوغان در پاسخ به درخواست مخالفان برای برگزاری انتخابات زودهنگام گفت که انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ترکیه طبق برنامه در ژوئن ۲۰۲۳ برگزار خواهد شد.

 

رهبران احزاب اصلی اپوزیسیون ترکیه، رئیس جمهوری ترکیه را به بی‌کفایتی متهم کرده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در پی کاهش بی‌سابقه نرخ لیر شدند.

 

اردوغان همچنین گفت: برای تسکین نگرانی‌های شهروندان‌مان نسبت به افزایش نرخ ارز جایگزین‌ مالی جدید ارائه می‌کنیم.

 

اردوغان افزود: به وعده خود در مورد ممانعت از بروز احساس فشار بر روی کارکنان کشور در مقابل افزایش قیمت‌ها عمل می‌کنیم.

 

وی توضیح داد: از این پس شهروندان‌ کشور به دلیل نگرانی از افزایش نرخ ارز سپرده‌هایشان را از لیره ترک به ارز تبدیل نخواهند کرد.

 

اردوغان ادامه داد: به شرکت‌های صادرکننده ما که به‌دلیل نوسانات در نرخ ارز در قیمت‌گذاری مشکل دارند، به‌طور مستقیم از طریق بانک مرکزی قیمت آتی ارز داده خواهد شد.

 

وی خاطرنشان کرد: حدود ۵ هزار تن طلا به ارزش ۲۸۰ هزار میلیارد دلار هم‌اکنون به طور پس‌اندازهای خارج از چرخه اقتصادی در کشور وجود دارد. برای ورود آن به این چرخه راهکارهای جدیدی ارائه می‌شود.

 

رئیس‌جمهوری ترکیه ادامه داد: برای جهت‌گیری سرمایه‌گذاران به دارایی‌های مبتنی بر لیر از شرکت‌های دولتی اوراق بدهی عمومی که به بودجه انتقال می‌شود، خارج خواهد شد.

 

اردوغان از آغاز سازوکار جدید برای دستیابی به آورده‌های احتمالی سپرده‌های ارزی از طریق استمرار در سپرده‌های از جنس لیره ترک خبر داد.

 

اردوغان ادعاهای مطروحه در مورد تعیین نرخ ارزی در قراردادهای سوآپ ترکیه را تکذیب کرد و گفت: می‌دانیم عاملان این شایعه‌پراکنی‌ها با چه اهداف پستی دست به این اقدام زدند.

 

او اضافه کرد: می‌دانیم کسانی که سعی دارند بحث‌هایی از قبیل رژیم مبادله مطرح کنند و به کشور و ملت خود از پشت خنجر بزنند، به دنبال چه حیله‌گری هستند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------