روسیه در شهرهای اشغالی اوکراین چه می کند؟ / از ورود روبل تا ادغام با اقتصاد روسی اوکراین,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
روسیه شهرهای اشغالی اوکراین را در اقتصاد خود ادغام می کند. روسیه روبل روسی را وارد این شهرها کرده است. 

به گزارش عصرایران، خبرگزاری فرانسه نوشت: در سرزمین‌های جنوب اوکراین که توسط نیروهای روسیه اشغال شده اند، مسکو با عرضه پول خود (روبل روسی) و تغییر مسیر تجارت، تسلط اقتصادی خود را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

 

در ظاهر، هیچ چیز برای یکی از کارگاه های ریخته گری در شهر "بردیانسک" اوکراین تغییر نکرده است. این شهر واقع در ساحل دریای آزوف هم اکنون تحت اشغال نظامی روسیه است.

 

مدیر آن "الکسی آندروسنکو" از اینکه توانسته تمام 50 کارمند خود را حفظ کند خوشحال است. کارکنان ریخته گری هر روز صبح به سر کار خود در حومه شهر می روند.

 

 اوکراین,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

قبل از حمله روسیه به اوکراین، تولیدات این کارگاه که در صنایع کشاورزی و نفتی کاربرد دارد برای مجموعه های بزرگ فولاد اوکراین و خارج از این کشور ارسال می شد اما پس از اینکه ارتش روسیه در هفته های اول حمله خود، جنوب اوکراین را اشغال و ارتباط آن را با جهان قطع کرد از این پس تولیدات این کارگاه باید به روسیه و بلاروس برود.

 

آندروسنکو مدیر کارگاه ریختگری به خبرنگار خبرگزاری فرانسه می گوید "ما هیچ زنجیره لجستیکی دیگری نداریم".

 

خبرنگار خبرگزاری فرانسه در برنامه بازدید از این شهر که توسط وزارت دفاع روسیه برگزار شد با مدیر این کارگاه ریخته گری صحبت کرد.

 

پس از پایان مواد خام، مدیر کارگاه در حال آماده شدن برای همکاری با کارخانه بزرگ فولاد آلچفسک است که بیش از 10 هزار نیرو دارد. این کارخانه از سال 2014 تحت تسلط جدایی طلبان طرفدار روسیه در منطقه لوهانسک در شرق اوکراین است. چنین مبادلات تجاری قبل از حمله روسیه به اوکراین امکان پذیر نبود.

 

مدیر کارگاه ادامه می دهد: "مهم ترین چیز ایجاد زنجیره تامین مناسب و توانایی کار کردن است".

 

"سرگئی گریگوریف" کارگر 41 ساله کارگاه ریختگری امیدوار به دریافت حقوق است. او می گوید: "پول نقد، نه کارت، زیرا نمی توان آن را از دستگاه های خودپرداز برداشت کرد. به گریونیا (واحد پول اوکراین) یا روبل (واحد پول روسیه) برای من اهمیتی ندارد."

 

دو شهر خرسون و زاپوریژیا اوکراین در هفته های اول حمله روسیه اشغال شدند. این دو شهر از طریق برنامه اجباری با اقتصاد روسیه ادغام شدند.

 

 اوکراین,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

بندر اشغالی بردیانسک اوکراین، یک مزیت اقتصادی بزرگ دارد. تاسیسات بندری بردیانسک سالم و تقریبا دست نخورده است برخلاف دیگر بندر اشغال شده اوکراین در ساحل دریای آزوف یعنی ماریوپل.

 

"الکساندر ساولنکو" رئیس مدیریت این شهر که توسط روسیه در بردیانسک راه اندازی شده می گوید بندر "تقریباً 100 درصد آماده است؛ زیرساخت ها بازسازی شده اند و بیشتر اسکله ها آماده هستند."

 

عنصر ملموس ادغام شهرهای اشغالی اوکراین در اقتصاد روسیه، وارد کردن پول روسیه (روبل) به این شهرها از ماه گذشته است. این مقام طرفدار روسیه توضیح می دهد: "اکنون می توانید همه چیز را با روبل و گریونا بخرید". گریونا واحد پول اوکراین است.

 

وی ادامه داد شهر بردیانسک حدود 90 میلیون روبل (1.5 میلیون یورو) کمک مالی از روسیه دریافت کرده است. از سوی دیگر، حقوق کارکنان شهرداری همچنان به واحد پول اوکراینی پرداخت می شود و برداشت روبل از دستگاه های خودپرداز غیرممکن است.

 

یک بانک مستقر در اوستیای جنوبی، جمهوری جدا شده گرجستان که روسیه استقلال آن را به رسمیت می شناسد، شعبه کوچکی را در این شهر اشغال شده اوکراین افتتاح کرده است. کارآفرینان می توانند در این بانک حسابی به ارز روبل روسیه باز کنند.

 

ملیتوپل از دیگر شهرهای جنوبی اوکراین است که توسط روسیه اشغال شد. این شهر هم شاهد ورود پول روبل روسیه است. این پول از طریق منطقه کریمه وارد می شود. روسیه در سال 2014 شبه جزیره کریمه روسیه را به خاک خود الحاق کرد.

 

خانم گالینا دانلچینکو شهردار این شهر که حامی روسیه است گفت: "در این شهر، دو واحد پول داریم. به دلیل باز شدن راه به سمت شبه جزیره کریمه، روبل روسی به اینجا می رسد. روابط تجاری با روسیه بعد از اینکه در سال 2014 متوقف شد هم اکنون ازسرگرفته شده است".

 

او تاکید می کند: "مردم با خوشحالی روبل روسی را می پذیرند (...) من هیچ مشکلی نمی بینم".

 

برای روزنامه نگاران، صحبت آزادانه با مردم در مناطق اشغالی اوکراین، در یک تور مطبوعاتی که ارتش روسیه ترتیب داده، دشوار بود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------