احتمال برکناری جانسون از سوی ملکه انگلیس اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل , جانسون
نماینده پارلمان انگلیس روز دوشنبه گفت اگر نخست وزیر این کشور بر خلاف رای نمایندگان مهلت برگزیت را تمدید نکند، از سوی ملکه برکنار خواهد شد. 

«دومینیک گریو» رئیس کمیته با نفوذ پارلمانی امنیت انگلیس در گفت و گو با شبکه خبری اسکای عنوان کرد: اگر جانسون از اجرای لایحه پارلمان تمرد کند به دادگاه کشیده و به او حکم می شود تا رای پارلمان را اجرا کند. اگر بازهم تمرد کند ظرف ۵ دقیقه از کار برکنار می شود.

 

او در پاسخ به این پرسش که آیا او از سوی ملکه برکنار می شود، گفت: « بله، اگر بخواهد به این رفتار کاملا مسخره‌اش ادامه بدهد، این احتمال وجود دارد.»

 

گریو یکی از ۲۱ نماینده حزب حاکم محافظه کار بود که چندی پیش به دلیل اختلاف نظر با بوریس جانسون درباره نحوه‌ی اجرای برگزیت از عضویت در این حزب اخراج شد. بر همین اساس حزب حاکم محافظه کار حتی با ائتلاف حزب دمکراتیک ایرلند شمالی اکثریت قاطع کرسی های پارلمان را در اختیار نداشته و در وضعیت شکننده ای قرار دارد.

 

نمایندگان مجلس انگلیس ماه گذشته به لایحه ای رای دادند که اگر نخست وزیر تا ۱۹ اکتبر یعنی ۱۲ روز مانده به اجرای برگزیت، به توافق نرسد، مهلت عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا را تمدید کند.

 

با این حال جانسون می گوید که هدف او برگزیت بی توافق نیست اما اگر این اتفاق هم افتد دولت او همه اقدامات احتیاطی لازم را انجام داده است.

 

او دیروز در گفت وگو با شبکه بی‌بی‌سی تصریح کرد؛ ترجیح می دهم در «خندق بلا بمیرم» ولی با تاخیر درخواست برگزیت تا پایان ماه اکتبر (مهر) موافقت نخواهم کرد.

 

دومینیک گریو معتقد است نخست وزیری که پایان ماه اکتبر سر کار خواهد بود کسی است که بخواهد مهلت برگزیت را تمدید کند. او گفت: حتی اگر جانسون با اتحادیه اروپا به توافق برسد باز هم بایستی لایحه تمدید برگزیت را اجرا کند تا توافق به دست آمده در پارلمان به تصویب برسد.         

 

انگلیس حدود یک ماه دیگر مهلت دارد تا درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا به توافق رسیده یا بدون توافق این اتحادیه را ترک کند. ساجد جاوید وزیر دارایی انگلیس که برای شرکت در اجلاس سالانه حزب محافظه کار به منچستر سفر کرده،  امروز در گفت و گو با خبرنگاران گفت: "قانونی که پارلمان تصویب کرده شرایط را دشوارتر کرده است. اما به صراحت اعلام کرده‌ایم که سیاست ما هیچ تغییری نکرده و ۳۱ اکتبر (۹ آبان) اتحادیه اروپا را ترک خواهیم کرد."

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------