آخرین اخبار بین الملل


اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,عراق

منع آمد و شد در عراق با حمایت مالی از مردم ادامه دارد

کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی عراق به ریاست عادل عبدالمهدی روز سه‌شنبه از تمدید قوانین منع عبور و مرور تا هجدهم ماه جاری میلادی برای…


پوتین چه خوابی برای روس ها دیده است؟ اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,پوتین

 

کارشناس مسائل اوراسیا در گفت و گویی به توضیح دلایل ماندگاری ولادیمیر پوتین در قدرت پرداخت.

 

به گزارش خبرآنلاین، حسن بهشتی پور در خصوص راز ماندگاری پوتین در قدرت و اینکه آیا شخص دیگری نمی تواند جایگزین وی شود گفت: واقعیت آن است که روسیه چه در دوره حکومت تزارها و چه در دوران حاکمیت هفتاد ساله  بلشویکها و چه در دوران روسیه جدید که تاکنون 28 سال از آن می گذرد سه ویژه گی را در نظام قدرت حفظ کرده است.

 

اول مرکز گرایی یعنی در این وسیع ترین کشور جهان با بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع همه چیز در پایتخت تعیین شده و می شود. دوم نظام اقتدارگرایی در تصمیم گیری از بالا به پائین به گونه ای که با  وجود نظام فدراتیو در این کشور آنچه که در مناسبات قدرت پذیرفته شده است با آنچه بر روی کاغذ آمده است تفاوت های معنا داری دارد.  ویژه گی سوم در روسیه فرد گرایی است. به گونه ای که همیشه همه امور به یک فرد ختم می شود زمانی تزار روسیه نام داشت و زمان دیگر دبیرکل حزب کمونیست و امروز رئیس جمهوری روسیه فدراتیو . بنابراین تا زمانی که این سه ویژه گی همچنان وجه قالب نظام سیاسی روسیه را تعیین می کند می توان پیش بینی کرد  پوتین تا زمانی که توان جسمی و بنیه فکری لازم را داشته باشد به اشکال مختلف در راس هرم قدرت خواهد بود . بویژه آنکه باید تضمین های کافی برای نحوه جایگزنی فرد جانشین برای آینده بی خطر پوتین بوجود بیاید.

 

این کارشناس در پاسخ به اینکه پوتین چه تاکتیکی را در پیش خواهد گرفت گفت: به نظر می رسد پوتین  از حالا روی یک فردی مثل میخائیل میشوستین نخست وزیر فعلی کار می کند که در آینده او رئیس جمهور بشود و خودش بشود نخست وزیر، درست مانند اتفاقی که سر مدودف افتاد.احتمال دیگر اینکه با یک طرح جدید اختیارات دولت را در برابر رئیس جمهوری افزایش دهد.

 

یعنی به گونه ای شود که نخست وزیر اختیاراتش بیشتر از رئیس جمهور شود و عملا آنجا کار برای دوره های حکومتی پوتین، یعنی دوره نخست وزیر قدرتمند شروع شود. در نظام های ریاست جمهوری پارلمانی رئیس جمهور مقام تشریفاتی دارد و نخست وزیر که منتخب پارلمان است اختیارات واقعی را در دست خواهد داشت.

 

وی در پایان تصریح کرد: در واقع اکنون حکومت روسیه یک جمهوری ریاستی است و رئیس جمهور نسبت به پارلمان اختیارات وسیع تری دارد اما اگر نقشه آقای پوتین این باشد که در آینده طوری اصلاحات انجام بدهد که نخست وزیر اختیاراتش بیشتر از رئیس جمهور باشد، قطعا آن نخست وزیر خود آقای پوتین خواهد بود  که دیگر منع قانون اساسی را هم در بر نخواهد داشت.

 

موضوع دیگری که خیلی مهم است این است که این تغییرات صرفا برای آینده پوتین نیست.این تغییرات یک سری تغییرات جدی است چون آقای پوتین اعلام کرده است که قصد دارد از وزرایی که دو تابعیتی هستند در دولت آینده دیگر حضور نداشته باشند؛ چون برخی از دولتمردان شاخص روسیه دو تابعیتی هستند و آقای پوتین با اصلاح قانون اساسی و اصلاح قانون در پارلمان قصد دارد جلوی افرادی را که با غرب رابطه نزدیک دارند بگیرد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------