آخرین اخبار بین الملل


اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,بایدن

اوضاع بایدن در میان سیاه پوستان و لاتین تبارها خراب است

این گردهمایی در واقع تجمعی بود برای دور هم نشاندن و بسامان کردن ده‌ها نفر از مفاخر پایدار و برجسته سیاه‌پوست: از «جی‌زی» گرفته تا…


پمپئو ادعای مالکیت پکن بر بخش هایی از دریای چین جنوبی را رد کرد اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,پمپئو
وزیر خارجه آمریکا در راستای دامن زدن به اختلافات موجود در شرق آسیا، ادعای مالکیت پکن بر بخش هایی از دریای چین جنوبی را رد کرده و غیر قانونی خواند. 

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، در یادداشتی رسمی اعلام کرد: ایالات متحده به‌روشنی اظهار می‌دارد که ادعاهای مالکیتی پکن بر بخش قابل توجهی از مناطق دریای جنوب چین (دریای چین جنوبی) مطلقا غیرقانونی است.

 

پمپئو در عین حال چین را به کارزار ارعاب و تهدید برای کنترل این مناطق متهم کرده‌ است.

 

پمپئو در بخشی از یادداشت خود آورده است: جهان اجازه نخواهد داد که پکن دریای جنوب چین را به‌ عنوان بخشی از امپراتوری دریایی خود تهدید کند. آمریکا در حفاظت از حق حاکم بر منابع دریایی دوشادوش متحدان خود در جنوب شرق آسیا قرار می‌گیرد.

 

این البته نخستین بار نیست که ایالات متحده به ادعاهای مالکیتی چین بر بخشی‌های گسترده‌ای از خشکی‌ها، جزایر و خرده‌جزیره‌های دریای جنوب چین می‌تازد.

 

برای نمونه در خرداد ۱۳۹۵ جان کری، وزیر خارجه وقت ایالات متحده گفته بود از منظر کشورش، هرگونه توسعه چین در حیطه دفاع هوایی بر فراز دریای چین جنوبی (دریای جنوبی چین)، «تحریک‌آمیز و بی‌ثبات‌کننده» است.

 

به نظر می‌رسد سیاست‌های جدید دولت آمریکا فراتر از سیاست‌های پیشین آن در منطقه رفته و نتیجه‌ آن موضع‌گیری و حمایت صریح و مشخص از سایر کشورها، در روند اختلافات آنها با چین است.

 

علاوه بر چین، بخش قابل توجهی از کشورهای جنوب شرق آسیا در مورد مناطق مختلف دریای جنوب چین ادعای مالکیت دارند؛ تایوان، فیلیپین، اندونزی، ویتنام، برونئی و مالزی، کشورهایی هستند که هر یک بر مناطقی ادعای مالکیت دارند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------