آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,ریچارد میلز

آمریکا: روابط با فلسطین را احیا می‌کنیم

«ریچارد میلز» نماینده موقت دولت آمریکا در سازمان ملل گفت که سیاست دولت بایدن در قابل فلسطین، حمایت از راه‌حل دو دولتی است. به گزارش شفقنا…

آغ‌دام: شهر ویران شده قره‌باغ در محاصره مین‌ها (+عکس)3 تا 5 سال دیگر مردم می‌توانند برای زندگی به آغ‌دام بازگردند. حذف مین‌ها از این منطقه نیز 15 سال طول می‌کشد. 

به گزارش عصر ایران، براساس توافق آتش‌بس میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، ارتش ارمنستان برخی از مناطق حومه قره‌باغ/ آرتساخ را به باکو پس ‌داده است. این توافق در ماه گذشته و با میانجگری روسیه به نتیجه رسید.  

 

بعد از فروپاشی شوروی، قره‌باغ/ آرتساخ اعلام استقلال کرد. جمهوری آذربایجان این استقلال را نپذیرفت. همین موضوع باعث جنگ میان دو طرف در دهه 1990 میلادی شد. ارتش ارمنستان هم برای حمایت از ارامنه قره‌باغ وارد خاک آذربایجان شد و مناطقی از این کشور را تصرف کرد. حالا و پس از جنگ 2 ماه گذشته بین آذربایجان و ارمنستان، طرف ارمنی باید مناطقی را که 30 سال پیش تصرف کرده به آذربایجان پس دهد. 

 

نمایی از شهر ویران شده "آغ‌دام" در حومه منطقه قره‌باغ- آرتساخ/ عکس: گرفته شده از گزارش تصویری فرانس 24

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل , آغ‌دام

 

پس از توافق ماه گذشته، مردم ساکن این مناطق، شهر و خانه‌های خود را رها کردند و برای امنیت بیشتر به مناطق دیگر در کشور ارمنستان رفتند. در برخی از روستاها نیز ساکنان ارمنی خانه‌های خود را سوزاندند تا به دست آذربایجانی‌ها نیفتد. شهر "آغ‌دام" یکی از آنها است. 

 

به گزارش "فرانس 24" شهر "آغ‌دام" که پیشتر یک قطب ضنعتی در حومه قره‌باغ/ آرتساخ محسوب می‌شد، اینک به ویرانه تبدیل شده و هزینه‌های بازسازی آن بسیار سنگین به نظر می‌رسد.

 

نمایی از شهر ویران آغ‌دام در حومه قره‌باغ- آرتساخ/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل , آغ‌دام

 

شهر "آغ‌دام" یکی از مناطقی است که در سال 1993 یا جنگ اول قره‌باغ/ آرتساخ از آذربایجان گرفته و به دست طرف ارمنی افتاد. در آن زمان حدود 40 هزار نفر در این شهر زندگی می‌کردند. اینک و پس از سه دهه نیروهای آذربایجانی دوباره آن را پس گرفتند.

 

نیروهای آذربایجان پس از بازپس‌گیری دوباره شهر آغ‌دام با خانه و سازه‌های ویرانه مواجه شدند. تنها بنای باقی مانده در این شهر یک مسجد است.

 

تنها یک مسجد در شهر آغ‌دام در حومه قره‌باغ- آرتساخ باقی مانده است/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل , آغ‌دام

 

تا قبل از فروپاشی شوروی، منطقه قره‌باغ/ آرتساخ در قالب دولت خودمختار زیرمجموعه جمهوری سوسیالیستی آذربایجان اداره می‌شد. 

 

"کاسیمو مهمت اوغلو" یکی از اعضای حزب سیاسی "آذربایجان جدید" در این باره گفت: چه‌طور ممکن است شهری این چنین تخریب شود یا همه خانه‌ها از بین بروند؟

 

او افزود: باید می‌دیدید که این شهر در گذشته چگونه بود، زیبا و مدرن. آنها (ساکنان ارمنی) می‌دانستند که دیگر نمی‌توانند در اینجا زندگی کنند  و برای همین همه چیز را ویران کردند و رفتند.

 

بخشی از مسجد به جا مانده در شهر آغ‌دام در حومه قره‌باغ/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل , آغ‌دام

 

بازسازی و مین‌زدایی "آغ‌دام" یک اولویت فوری است. آغ‌دام مانند بسیاری از مناطق دیگر آذربایجان که پس از درگیری‌ها به از سوی آذربایجانی‌ها بازپس گرفته شده، پر از مین است.

 

"ادریس اسماعیلیوف" که در  "اقدامات مین کاری آژانس ملی آذربایجان" کار می‌کند، در این باره گفت: براساس تخمین‌های ما 3 تا 5 سال دیگر مردم می‌توانند برای زندگی به این شهر بازگردند. حذف مین‌ها از این منطقه نیز 15 سال طول می‌کشد.

 

مقامات آذربایجانی خسارات وارده به مناطق پس گرفته شده را بیش از 100 میلیارد دلار برآورد کرده‌اند و در حال آماده‌سازی مدارک حقوقی برای دریافت غرامت از ارمنستان هستند.

 

در زبان آذری این منطقه قره‌باغ و در زبان ارمنی آرتساخ نام دارد. براساس تصمیمات بین‌المللی و سازمان ملل منطقه قره‌باغ/ آرتساخ بخشی از خاک جمهوری آذربایجان است. این منطقه کوهستانی حدود 4400 کیلومتر مساحت دارد و ساکنان آن اکثریت مسیحی ارمنی و اقلیت آذری/ترک شيعه هستند.

 

نمایی از مسجد باقی مانده در شهر  آغ‌دام در حومه قره باغ-آرتساخ/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل , آغ‌دام

 

نمایی از ساختمان‌ها و شهر ویران آغ‌دام در حومه قره‌باغ- آرتساخ/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل , آغ‌دام

 

نمایی از یک ساختمان ویران شده در شهر آغ‌دام در حومه قره‌باغ- آرتساخ/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل , آغ‌دام

 

یک خودروی مین‌روب در حال از بین بردن مین‌های اطراف شهر "آغ‌دام" در حومه قره‎‌باغ-آرتساخ/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24 

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل , آغ‌دام
 
مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------