روسیه هم کنسولگری خود را در مزارشریف تعطیل کرد/بیش از 70درصد از مرز افغانستان و تاجیکستان در اختیار طالبان روسیه ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
ضمیر کابولوف نماینده رئیس جمهوری روسیه در افغانستان از تعطیلی سرکنسولگری این کشور در مزار شریف بخاطر متشنج شدن اوضاع شمال افغانستان خبر داد.

به گزارش ایرنا ؛کابولوف که ریاست اداره دوم آسیای وزارت خارجه روسیه را نیز برعهده دارد، روز دوشنبه در گفت و گو با رسانه های روسی ، در پاسخ به این سوال که آیا روسیه نیز همانند چند کشور دیگر سرکنسولگری خود را در مزار شریف بسته است، پاسخ مثبت داد و گفت که بسیاری از سرکنسولگری ها فعالیت خود را تا روشن شدن وضعیت متوقف کرده اند.  

   

وی با بیان اینکه وضعیت در حال تحول است،  گفت: نیروهای امنیتی افغانستان شهرستان های زیادی را (به طالبان) واگذار کرده اند.

 

کابولوف گفت: بدیهی است وضعیت متشنج است و به همین دلیل بسیاری از سرکنسولگری های خارجی در مزار شریف تا روشن شدن وضعیت، فعالیت خود را متوقف کرده اند.  

 

در همین حال منبعی آگاه در کمیته امنیت ملی تاجیکستان به ریانووستی گفت که گروه طالبان در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد خط مرزی افغانستان با تاجیکستان را تحت کنترل دارد.

 

بر اساس گزارش رسانه ها، بیش از ۳۰۰ نفر از نیروهای دولتی افعانستان، با عقب نشینی در برابر طالبان به تاجیکستان گریخته اند.  

 

مقامهای روس در هفته های اخیر با آغاز خروج نیروهای امریکا از افغانستان، نسبت به تشدید فعالیت های تروریست ها در این کشور و خطر آن برای کشورهای آسیای مرکزی هشدار داده اند.  

 

 بر اساس گزارش رسانه ها، نیروهای آمریکایی از ماه می خروج از افغانستان را آغاز کرده اند و قرار است تا روز ۱۱ ماه سپتامبر به استثنای ۶۵۰ نفر همه نظامیان آمریکایی خاک این کشور را ترک کنند.  

 

ژنرال ولادیمیر شامانف رئیس کمیسیون دفاعی دومای روسیه گفت: در صورتی که تاجیکستان از سوی افغانستان تهدید امنیتی شود، روسیه به دوشنبه کمک خواهد کرد.

 

به گزارش ایرنا، شامانوف گفت: روسیه در چارچوب تعهدات خود در سازمان امنیت جمعی در صورتی که تاجیکستان از افغانستان تهدید تروریستی شود، کمک های لازم را در اختیار این کشور قرار می دهد.  

 

 وی افزود: در صورتی که با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، تاجیکستان از طرف این کشور تهدید امنیتی شود، بطور همه جانبه به این کشور کمک می کنیم.

 

شامانوف با بیان اینکه دیروز و امروز با شرکای خود در مورد تهدیدهای امنیتی از افغانستان گفت و گو کردیم، اظهار داشت: رهبری تاجیکستان در این مورد ابراز نگرانی شدید نکرده است.  

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------