کادر درمان میانمار: مقامات حکومت نظامی اکسیژن را احتکار می‌کنند/ صف مردم برای سوزاندن جنازه‌هابرخی می‌گویند حکومت نظامی میانمار از شیوع کرونا در مناطقی از این کشور که ساکنان آن دشمنی بیشتری با حاکمیت فعلی دارند، خوشحال است.

 پزشکان میانمار مقامات حکومت نظامی این کشور را به احتکار سیلندرهای اکسیژن محکوم کرده‌اند و از چرخه پیچیده بحران کرونا در این کشور وحشت زده‌اند.

 

به گزارش عصرایران به نقل از "آ بی سی"، بسیاری از مردم میانمار برای خرید و تهیه اکسیژن از قوانین محدود کننده سرپیچی می‌کنند و همین موضوع باعث شکل گیری خشونت از سوی نیروهای امنیتی شده است.

 

گروه‌های فعال حقوق بشر و پزشکان می‌گویند بیش از 200 بار به کادر درمان این کشور و مراکز درمانی حمله شده است.

 

برخی می‌گویند حکومت نظامی میانمار از شیوع کرونا در مناطقی از این کشور که شهروندان آن دشمنی بیشتری با حاکمیت فعلی دارند خوشحالند.

 

شهروندان برخلاف قوانین محدود کننده کرونایی در شهر یانگون برای پر کردن سیلندرهای اکسیژن در صف استاده‌اند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

شیوع کرونادر میانمار ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

شمار مبتلایان کرونا در میانمار شدیدا در حال افزایش است و ارتش شناسایی بیش از 7 هزار 89 مبتلای جدید در چهارشنبه گذشته خبر داده است. این کشور 6 هزار 194 مبتلای جدید در 24 ساعت گذشته را به ثبت رساند.

 

سازمان بهداشت جهانی پس از شیوع این بیماری تاکنون از جان باختن  4 هزار 536 بیمار کرونایی در میانمار خبر داده است. از آنجا که امکان گسترده تست کرونا در میانمار وجود ندارد آمار بخش‌های مختلف مربوط به کرونا می‌تواند از این میزان بیشتر باشد.

 

سیستم بهداشت میانمار پس از کودتای اول فوریه (12 بهمن گذشته) پر هرج ومرج گزارش شده و تحت فشار قرار دارد. تعداد زیادی از افراد در این کشور به سختی برای تامین اکسیژن اعضای بیمار خانواده خود تلاش می کنند.

 

اما مقامات نظامی این کشور به شکلی ظالمانه مانع فروش سیلندرهای اکسیژن می شود و هزاران نفر را وادار به ماندن در صف های طولانی (در شرایط کرونایی) می‌کند. در بسیار موارد این بیرون رفتن و در صف ماندن برخلاف مقرارت کرونایی است و با واکنش نیروهای نظامی مواجه می شود.

 

رسانه‌های محلی میانمار در اوایل هفته جاری میلادی گزارش دادند که سربازان برای متفرق کردن مردم در صف خرید کپسول اکسیژن به سمت آنها تیراندازی کردند.

 

گروه‌های  فعال بشری در میانمار می‌گویند آنها حداقل 200 حمله به کادر درمان را ثبت کرده‌اند که باعث کشتار حداقل 17 نفر شده است.

 

آنها همچنین تخمین می زنند که بیش از 400 حکم بازداشت برای پزشکانی که در جنبش "نافرمانی مدنی" شرکت کرده اند صادر شده است.

 

خبرگزاری ABC مستقلا قادر به تائید این آمار نیست.

 

اما این تلاش روزانه برای تهیه اکسیژن و تلاش دولت برای کنترل تامین این اقلام باعث عصبانیت شدید و ناامیدی گروه‌های مردم شده است.

 

میانمار در هفته‌های اخیر با افزایش موارد ویروس کرونا و کاهش اعتماد عمومی به حکومت نظامی مواجه شده است/ عکس: رویترز

شیوع کرونادر میانمار ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

آنها ما را می‌کشند

متخصصان پزشکی سربازان و مقامات ارتش را متهم می‌کنند که تعداد زیادی از سیلندرهای اکسیژن را توقیف کرده اند تا آن را به بالاترین قیمت پیشنهادی بفروشند یا به خانواده‌های نظامی بدهند.

 

آ بی سی با سه پزشک میانماری که در حال مبارزه با کرونا هستند در این باره صحبت کرده است. همگی آنها داستان‌های مشابه از کمبود عرضه اقلام بهداشتی و اکسیژن و افزایش شدید شمار مبتلایان می گویند.

 

همه آنها خواسته‌اند تا در گزارش شناسایی نشوند زیرا از انتقام جویی ارتش می‌ترسند.

 

صف مردم با جنازه قربانیان کرونا در یکی از شلوغ‌ترین کوره‌های مرده سوزی شهر "یانگون" در میانمار/ عکس: Khit Thit Media

شیوع کرونادر میانمار ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

یکی از پزشکان شاغل در مناطق دور افتاده میانمار گفت که مردم این مناطق به سختی به دنبال اکسیژن هستند زیرا مراکز پزشکی  پر از بیماران کرونایی است و ظرفیت بیشتر ندارد.

 

 وی افزود: هر روز در تلاشیم سیلندرهای اکسیژن بیشتری را به دست آوریم اما سخت است.

 

او گفت: ارتش سیلندرها را از کارگاه ها بر می‌دارد زیرا اولویت اول آنها خانواده‌های نظامیان و بیمارستان‌های نظامی هستند.

 

او گفت: تنها چند سیلندر اکسیژن داریم که کافی نیست.

 

پزشک دیگری نیز گفت: سربازان مستقیما به یک کارگاه محلی رفتند و صدها سیلندر را توقیف کردند. این سیلندرها برای خانواده‌ نظامیان احتکار می‌شود و به مراکز نظامی فرستاده می‌شوند.

 

او گفت: بیمارستان و مراکز درمانی از قبل پر شده اند و به این معنی است بسیاری از بیماران نمی‌توانند در بیمارستان بمانند و باید به خانه‌های خود برگردند.

 

او افزود: بسیاری از بیماران حتی برای استعلام تخت مراجعه نمی کنند زیرا از ورود به بیمارستان‌های تحت کنترل ترسیده‌اند.

 

وی گفت: آنها در خانه می‌مانند و قادر به تهیه اکسیژن نیستند. بنابراین یا خوب می شوند یا می‌میرند.

 

پزشک سوم گفت حکومت نظامی میانمار خوشحال است و اجاره می‌دهد ویروس در مناطقی از کشور که به عقیده او با دولت  نطامی دشمنی دارند بیشتر پخش شود.

 

او گفت: آنها [ارتش] ما را می کشند.

 

پس از افزایش شمار مبتلایان در هفته های گذشته در میانمار شمار کپسول اکسیژن و ماسک های بهداشتی کاهش یافته است- تصویر جان باختگان کرونا در یانگون میانمار/ عکس: رویترز 

شیوع کرونادر میانمار ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

مین آنگ هلینگ  رهبر دولت نظامی در میانمار اعلام کرد که نگرانی در باره سیلندر اکسیژن کمتر شده و این داستان‌ها از سوی ضد دولتی ها و برای ضربه به دولت مطرح می‌شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------