اشرف غنی وسط ناهار با معاون‌ها از کابل فرار کرد| محل اقامت رهبر عالی طالبان مشخص شد اشرف غنی,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
واشنگتن پست گزارش کرد، اشرف غنی بدون آنکه معاونان و متحدانش را خبر کند همزمان با سقوط کابل و ترس از ورود طالبان به کاخ ریاست جمهوری و کشته شدن توسط آنها، فرار کرد. 

 به گزارش ایسنا، روزنامه مذکور گزارش کرد، ناآرامی‌ها در دولت افغانستان در حالی به وجود آمد که طالبان ۱۵ اوت وارد حومه کابل شد و این چیزی بود که مقام‌های ارشد در پایتخت افغانستان و واشنگتن چند هفته قبلش می‌دانستند که طالبان احتمالا تلاش کند تا کابل را متصرف شود.

 

اما در پی سقوط جلال آباد در ۱۴ اوت به دست طالبان، این شبه‌نظامیان خیلی زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، کابل را تصرف کردند.

 

مقام‌ها به واشنگتن پست گفتند، معاون‌های غنی برای صرف ناهار رفته بودند که یکی از معاون‌های ارشد رئیس جمهوری افغانستان به اشتباه برایش خبر آورد که طالبان وارد کاخ ریاست جمهوری شده و به دنبالش هستند.

 

یکی از مشاورهای ارشد غنی به واشنگتن پست گفت: به رئیس جمهوری افغانستان گفته شد که یا گارد ریاست جمهوری هستند یا طالبان اما اگر بماند، او را خواهند کشت.

 

گزارش شده که غنی پرسید می‌تواند به خانه‌اش برود تا وسایلش را جمع کند اما به او گفتند که زمانی ندارد و او به همراه همسر و معاون‌های ارشدش سوار بر هلیکوپتر به ازبکستان رفت و بعد از آنجا به امارات.

 

وقتی مقام‌ها از ناهار برگشتند، متوجه شدند که دفتر غنی خالی است و او رفته است.

 

حقیقت این بود که طالبان هرگز در آن زمان وارد کاخ ریاست جمهوری نشده بود و بر اساس توافقی قرار شد حین گفتگو درباره تشکیل دولتی موقت در حومه کابل بماند.

 

همچنین گزارش شد غنی از تکرار سرنوشت آخرین رئیس جمهوری افغانستان پس از به دست گرفتن کنترل این کشور به دست طالبان که به دست شبه‌نظامیان اعدام شد،‌ هراس داشت.

 

غنی نه متحدان آمریکایی و نه مقام‌های ارشد دولتش را از خروج ناگهانی‌اش با خبر نکرد و این باعث شد تا دولت، فروپاشد.

 

تنها شب قبل از فرار، غنی در یک سخنرانی تلویزیونی به افغان‌ها گفته بود که هدف اصلی‌اش اجتناب از بی‌ثباتی، خشونت و بی‌خانمانی بیشتر افغان‌هاست و برای همین از ارتش افغانستان می‌خواهد تا دوباره متحد شود.

 

غنی در پستی در فیسبوک همچنین از تصمیمش برای فرار از افغانستان دفاع کرد و گفت، برای اجتناب از خونریزی‌های بیشتر کشور را ترک و ادعاهای مطرح شده درباره انتقال یک چمدان پر از پول نقد را به خارج از افغانستان رد کرد.

 

محل اقامت رهبر عالی طالبان مشخص شد

 منابع طالبان اعلام کردند که رهبر این گروه که تا کنون هرگز در انظار عمومی ظاهر نشده و محل اقامت او نیز ناشناخته بوده، در شهر قندهار است.

 

 

به گزارش ایلنا، منابع طالبان اعلام کردند که «ملا هیبت‌الله آخوندزاده» رهبر این گروه که تا کنون هرگز در انظار عمومی ظاهر نشده و محل اقامت او نیز ناشناخته بوده، در شهر قندهار است.

 

این خبر  توسط «بلال کریمی»، دستیار «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان تأیید شده است.

 

وی گفت: «می‌توانم تایید کنم که او در قندهار است و به زودی مقابل عموم حاضر خواهد شد».

 

ملا هیبت‌الله آخوندزاده از سال ۲۰۱۶ میلادی رهبری گروه طالبان را برعهده دارد.

 

درباره زندگی و فعالیت‌های آخوندزاده و نقشش در رهبری این گروه اطلاعات کمی وجود دارد.

 

نخستین اقدام طالبان علیه کارمندان پیشین دولت افغانستان

طالبان یازده روز پس از تصرف کابل، اکنون از تمام کارمندان پیشین دولت افغانستان خواسته‌اند که هر آنچه از بیت‌المال را برده‌اند یا نزد خود نگهداری می‌کنند به امارت اسلامی تسلیم کنند، در غیر این صورت، مجازات می‌شوند.

 

بازگشت مجدد مدیران دولت قبلی در سرکار در هرات

نظر به خواست دولت طالبان وعفو عمومی روز گذشته لمری خارن خلیل صمیم قادری مجددآ به صفت مسئول جرایم سرقت ها عمومی مدیریت جنایی قوماندانی امنیه ولایت هرات معرفی و بکار اغاز کرد

 

 اشرف غنی,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

طالبان: دبیرستان‌های دخترانه فعلا تعطیل است

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: کمیسیون تعلیم و تربیت افغانستان که در حال حاضر تحت کنترل گروه تروریستی طالبان است، روز شنبه در اعلامیه‌ای نوشت تمام مدارس ابتدایی دولتی و خصوصی از روز شنبه (۶شهریور) برقرار می‌شوند.

 

در این اطلاعیه آمده است: «در مورد آغاز دروس دوره‌های متوسطه و بالاتر بعداً تصمیم‌گیری خواهد شد، و بر این مبنا فعلاً وضعیت ادامه تحصیل دانش‌آموزان، به‌ویژه دختران، از کلاس هفتم به بعد روشن نیست».

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------