ناتو: فشار حداکثری به طالبان می‌آوریم / طالبان: سفارت ایتالیا در کابل باز می شود اتحادیه اروپا,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
دبیر کل ائتلاف ناتو گفت از برنامه‌های اتحادیه اروپا برای ایجاد یک سیاست دفاع مشترک حمایت می‌کند اما نسبت به تکرار عملیات‌های همپیمانان با طرح تشکیل یک نیروی واکنش سریع هشدار داد. 

 به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزرای دفاع اتحادیه اروپا به دنبال خروج آشفته غربی‌ها از افغانستان، طرح ایجاد یک به اصطلاح نیروی واکنش سریع، (first entry force") متشکل از ۵۰۰۰ سرباز را در نظر داشته و می گویند این بلوک نیاز به واکنش به درگیری‌های فراتر از مرزهایش دارد.

 

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در مصاحبه‌ای به رویترز گفت: ما از تلاشهای هر چه بیشتر اتحادیه اروپا در حوزه دفاع استقبال می‌کنیم اما این نمی‌تواند جانشین ناتو شود و نباید کپی‌برداری از ناتو باشد زیرا ما یک مجموعه از نیروها را به همراه منابع اندک داریم.

 

در سال ۲۰۰۷ یک سیستم از گروه‌های رزمی اتحادیه اروپا به اندازه گردان و متشکل از ۱۵۰۰ سرباز ایجاد شد که بعدا به دلیل اختلاف بر سر بودجه و اکراه طرفها در استقرار نیروها هرگز مورد استفاده قرار نگرفت. به این ترتیب بیش از یک دهه است که تلاشهای اتحادیه اروپا برای ایجاد یک نیروی نظامی فلج شده است.

 

او اظهار کرد: منظور من این است که شما باید از آنها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. اتحادیه اروپا سالهای زیادی گروه‌های رزمی داشته که مستقر نشده‌اند.

 

ناتو در پی اقدام روسیه در سال ۲۰۱۴ در منظم کردن شبه جزیره کریمه به خاکش اقدام به تشکیل یک نیروی ضربت با آمادگی بسیار بالا کرد که آمریکا در آن با یک سری دارایی‌های نظامی رده بالایش مشارکت کرد.

 

دبیر کل ناتو در ادامه این مصاحبه گفت، این ائتلاف به دنبال خارج سازی تعداد هر چه بیشتری از افغانهای آسیب پذیر و حفظ ارتباط با طالبان است اما حاکمان جدید افغانستان باید نشان دهند که شایسته کمکها و به رسمیت شناخته شدن هستند.

 

ترکیه به عنوان عضو ناتو شش سال است که فرودگاه کابل را مدیریت می‌کند و پیشنهاد داده که به دنبال خروج سربازان آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو از افغانستان همچنان آن را عملیاتی نگه دارد و قطر نیز پیشنهاد کمک در این خصوص داده است. استولتنبرگ گفت با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و وزیر خارجه این کشور درباره این مساله به بحث پرداخته است.

 

او تاکید کرد تعداد زیادی از افغانهای همکار با نیروهای بین المللی که از سوی طالبان در خطر قرار دارند در افغانستان مانده اند.

 

او به رویترز اظهار کرد: ارتباط عملیاتی با طالبان برای خارج کردن افراد لازم است. ناتو توانسته بخش عمده کارمندانی که برای ما کار می کردند را خارج کند. اما هنوز افراد زیادی باقی مانده اند و ما به تلاش برای خارج کردن آنها ادامه خواهیم داد.

 

او نسبت به توقع به رسمیت شناختن سریع یک دولت طالبان در فاصله بیش از دو هفته بعد از آنکه این شبه نظامیان افراطگر کابل را تصرف کرده و به ۲۰ سال جنگ در افغانستان پایان دادند هشدار داد.

 

استولتنبرگ خاطر نشان کرد که همچنین هنوز برای قضاوت در خصوص تعیین ملا برادر، از بنیانگذاران طالبان، به عنوان رئیس دولت جدید افغانستان زود است.

 

او بیان کرد: ما آنها را بر مبنای کارهایشان قضاوت می کنیم نه بر مبنای حرفهایشان. ما آنها را از بابت آنچه که قول داده‌اند شامل جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به یک پناهگاه امن تروریستهای بین المللی و همینطور در زمینه حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و عبور آزاد پاسخگو خواهیم کرد.

 

دبیر کل ناتو تاکید کرد: ما از اهرمهایمان شامل اهرمهای سیاسی، دیپلماتیک، و مالی در قبال حاکمان جدید افغانستان استفاده خواهیم کرد و متحد خواهیم بود.

 

او اظهار کرد که مساله به رسمیت شناختن دیپلماتیک در میان کشورهای همپیمان عضو ناتو و کلیت جامعه بین المللی مورد بحث قرار می گیرد تا "به بالاترین میزان ممکن فشار به دولت طالبان وارد شود".

 

همچنین دبیر کل ناتو از روسیه خواست تا نسبت به رزمایش نظامی " Zapad-۲۰۲۱" و تعداد سربازان شرکت کننده به دنبال به صدا در آمدن زنگ خطر در لهستان، منطقه بالتیک و اوکراین در قبال نیات مسکو، شفاف برخورد کند.

 

به گفته مقامهای ائتلاف ناتو، رزمایش قبلی این سری که روسیه در طول مرز مشترکش با ناتو برگزار کرد ابعاد گسترده‌ای داشته در حالی که مسکو عادت دارد بر خلاف قوانین بین المللی ابعاد و اندازه رزمایشش را کمتر گزارش کند.

 

دبیر کل ناتو اظهار کرد: روسیه باید به شکلی شفاف و قابل پیش بینی رفتار کند.

 

استولتنبرگ از مسکو خواست وظایفش بر اساس سند وین، یک توافق بین المللی اداره کننده رزمایش های نظامی در اروپا، را برآورده کند و گفت: چیزی که ما قبلا دیده‌ایم این بوده که تعداد سربازان شرکت کننده در این رزمایش به میزان چشمگیر فراتر از تعداد اعلام شده بوده‌اند.

 

وی افزود: واقعیت این است که روسیه از زمان پایان جنگ سرد هرگز یک رزمایش را در معرض بازرسیهای اجباری قرار نداده است. بنا براین ما هوشیار خواهیم بود.

 

طالبان: سفارت ایتالیا در کابل باز می شود

تهران ایرنا- محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان  جمعه شب گفت که نماینده نخست وزیر ایتالیا قول داد که بزودی سفارت رم در کابل  بازگشایی شود.

 اتحادیه اروپا,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

به گزارش ایرنا، نعیم به شبکه خبری الجزیره قطر گفت: با نماینده نخست وزیر ایتالیا دیدار کردیم و وی وعده بازگشایی سفارت رم در کابل را داد.

 

وی افزود: طالبان در صدد تشکیل دولت فراگیر که متشکل از تمامی گروه‌های افغانستانی است.

 

 رییس دفتر سیاسی طالیان خاطرنشان کرد: برقراری امنیت برای آغاز طرح‌های بزرگ اقتصادی در افغانستان ضروری است.

 

البته نعیم به زمان بازگشایی سفارت ایتالیا در کابل اشاره‌ای نکرده است.

 

 این خبر ساعانی پس از آن اعلا می شود که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا جمعه شب گفت که  واشنگتن کانال‌های ارتباطی‌ خود را با طالبان حفظ می کند.

 

وی در نشستی خبری افزود که کانال‌های ارتباطی‌ با طالبان را برای موضوعات مهم مانند اجازه خروج  افرادی که خواهان خارج شدن از افغانستان هستند، حفظ خواهیم کرد.

 

کپنهاگ: هیچ گونه دولت برآمده از طالبان را به رسمیت نمی شناسیم

همزمان با انتظار برای تشکیل کابینه دولت جدید در افغانستان، وزیر امور خارجه دانمارک طی سخنانی اعلام کرد که این کشور دولت برآمده از طالبان را به رسمیت نخواهد شناخت.

 اتحادیه اروپا,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

به گزارش  مهر به نقل از اسپوتنیک، «یپه کوفود» وزیر امور خارجه دانمارک اعلام کرد که کشورش هیچ گونه دولتی را از سوی طالبان به رسمیت نخواهد شناخت. این در حالی است که دانمارک به عنوان یکی از شرکای مداخله نظامی ۲۰ ساله اخیر در افغانستان به رهبری آمریکا، اولین کشور غربی محسوب می شود که به صراحت چنین اظهاراتی را مطرح کرده است.

 

کوفود در گفتگو با رسانه های محلی این کشور، اعلام کرد که «دانمارک هیچ گونه دولت برآمده از طالبان را به رسمیت نمی شناسد» و این در حالی است که گفته می شود که این گروه قرار است ترکیب دولت آینده افغانستان را به زودی اعلام کند.

 

رسانه های دانمارکی همچنین به نقل از وزیر امور خارجه این کشور مدعی شدند که مقامات دانمارک درباره این مسئله ابراز نگرانی کرده اند که مبادا پیشرفتی که طی دو دهه تلاش در افغانستان به دست آورده اند، پایدار نماند.

 

گوگل حساب‌های کاربری دولت افغانستان را بست

به گفته یک منبع مطلع، گوگل موقتا شمار نامشخصی از حساب‌های ایمیل دولت افغانستان را بسته است، چون نگرانی‌ها درباره رد فعالیت دیجیتال باقیمانده از مقام‌های سابق افغان و شرکای بین‌المللی آنها رو به افزایش است.

 

 اتحادیه اروپا,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در چند هفته‌ای که از روی کار آمدن سریع طالبان در افغانستان می‌گذرد، گزارش‌هایی درباره امکان سوءاستفاده حاکمان جدید کابل از پایگاه اطلاعات بیومتریک و اطلاعات حقوق و دستمزد افغان‌ها برای شکار دشمنانشان منتشر می‌شود.  

 

شرکت گوگل در بیانیه‌ای بدون ذکر صریح اینکه حساب‌های دولت کابل را مسدود کرده است، گفت در حال رصد تحولات در افغانستان است و گام‌های موقتی برای تامین امنیت حساب‌های کاربری مرتبط برداشته است.

 

یک کارمند دولت سابق افغانستان به رویترز گفت که طالبان تلاش دارد تا به ایمیل مقام‌های سابق دسترسی پیدا کند. اواخر ماه گذشته این کارمند گفت که طالبان از او خواسته تا اطلاعاتی که روی سرورهای وزارتخانه‌ای که او سابقا در آنجا مشغول به کار بوده، حفظ کند.

 

این کارمند افغانستانی گفت: اگر چنین کاری کنم، در آن صورت آنها به داده و ارتباطات رسمی رئیس سابق این وزارتخانه دسترسی پیدا می‌کنند. من حرف آنها را گوش ندادم و از آن زمان متواری شدم.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------