واکنش کاخ سفید به اظهارات پوتین درباره جنگ اوکراین/ انتقال اجباری اوکراینی‌ها به روسیه توسط نیروهای روسجن ساکی ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد اظهارات ولادیمیر پوتین مبنی بر اینکه ناتو مسئول جنگ اوکراین است، "نادرست و پوچ" است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید عصر دوشنبه به وقت محلی در نشستی خبری در واشنگتن گفت که اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سخنرانی سالانه روز پیروزی در مسکو مبنی بر اینکه ناتو "در نزدیکی مرز روسیه تهدید ایجاد کرده است"، "به وضوح نادرست و پوچ است."

 

وی افزود: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه امروز به دنبال ارائه نسخه ای تغییر یافته از تاریخ  به شکل اطلاعات نادرست بود که ما آنها را در روش های بازی روسیه شاهد بودیم.

 

 جن ساکی که بزودی سمت سخنگویی کاخ سفید را ترک می‌کند، ادامه داد: اکنون، ما و خبرنگاران در سراسر جهان آگاه شده ایم اما این ایده رئیس جمهوری روسیه  که این جنگ به دلیل تحریک یا نقشه های غرب آغاز شده،  کاملا نادرست و پوچ است.

 

سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد: پوتین و روس ها نتوانسته اند کی یف را تسخیر کنند، آنها در سایر نقاط اوکراین با مشکل مواجه هستند و اوکراینی ها هر روز شجاعانه می جنگند. بنابراین، ما به آنچه در میدان اتفاق می افتد توجه می کنیم.

 

جن ساکی به خبرنگاران همچین گفت که با وجود سفر جیل بایدن همسر رئیس جمهوری آمریکا به اوکراین، هیچ برنامه‌ای برای سفر جو بایدن، به این کشور وجود ندارد.

 

وی گفت: همسر رئیس جمهوری آمریکا در فضای امنیتی امن به اوکراین سفر کرده و به آمریکا بازگشته و مشاهدات خود را با جو بایدن به اشتراک گذاشته است.

 

سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه موضع واشنگتن حمایت از اوکراین است، ادامه  که آمریکا از هرگونه مذاکره بین روسیه و اوکراین حمایت می‌کند.

 

وی همچنین با بیان اینکه  واشنگتن از نزدیک اجرای تحریم‌ها علیه روسیه را زیر نظر دارد، اذعان کرد معتقد نیستیم که چین تحریم ها علیه روسیه را نقض کرده باشد.

 

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز پیش از این، اظهارات ولادیمیر پوتین  رئیس جمهوری روسیه را مبنی بر اینکه جنگ اوکراین، این یک جنگ دفاعی است، رد کرد و گفت که این حرف به وضوح "پوچ" است.

 

در اولین واکنش یکی از مقامات دولت بایدن به سخنرانی پوتین، لیندا توماس گرینفیلد سفیر آمریکا در سازمان ملل خاطرنشان کرد که رهبر روسیه از سخنان روز دوشنبه خود برای اعلام خروج از اوکراین استفاده نکرد و این امر نشان می دهد که جنگ وی در اوکراین ادامه خواهد داشت.

 

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: تلاش های  پوتین در اوکراین به نتیجه نرسیده است. او نتوانست ظرف چند روز اوکراینی ها را تسلیم کرده و آنها را شکست دهد. با این حال، جنگ بدون شک تمام نشده است.

 

وی روسیه را متهم کرد در حال انتشار اطلاعات غلط و دروغ به مردم خود است تا حقیقت را از آنها پنهان کند.

 

پنتاگون مدعی انتقال اجباری اوکراینی‌ها به روسیه شد

جان کربی سخنگوی پنتاگون مدعی انتقال اجباری اوکراینی ها به روسیه از سوی نیروهای روسی شد.

 

جان کربی ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

جان کربی سخنگوی پنتاگون عصر دوشنبه به وقت محلی در نشستی خبری افزود: وزارت دفاع آمریکا  نشانه‌هایی دیده است مبنی بر اینکه روس‌ها اوکراینی ها را برخلاف میل آنها به روسیه منتقل می‌کنند.

 

 کربی در مورد اظهارات دولت اوکراین مبنی بر اینکه ۱.۲ میلیون اوکراینی اکنون به  صورت اجباری به روسیه منتقل  شده اند و در محوطه دانشگاه نگهداری می شوند، گفت: ما قطعاً نشانه هایی از انتقال اوکراینی ها از اوکراین به روسیه دیده ایم.

 

سخنگوی پنتاگون همچنین اعلام کرد حدود ۱۰۰ میلیون دلار از بودجه کمک به اوکراین  باقی مانده است.

 

وی افزود، با توجه به بسته ۱۵۰ میلیون دلاری  کمک به اوکراین که جو بایدن رئیس جمهوری  آن را اعلام کرد و ۱۰۰ میلیون دلار باقی مانده، آمریکا می تواند تا حدود هفته سوم این ماه به ارائه کمک های نظامی به اوکراین از طریق این بودجه ادامه دهد.

 

کربی گفت: ما بر این باوریم که بین کمک مالی  که رئیس جمهوری که  به تازگی اعلام کرد و ۱۰۰ میلیون دلاری که هنوز باقی مانده است، می توانیم تا هفته سوم ماه جاری به اوکراین کمک کنیم.

 

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تصریح کرد همچنان معتقدیم  روس‌ها از برنامه خود عقب مانده‌اند و پیشرفت میدانی آنها بسیار محدود است.

 

وی افزود: ارزیابی ما این است که آنها در حال پیشرفت تدریجی به سمت دونباس هستند، اما این پیشروی کند بوده و با مقاومت شدید اوکراین مواجه است.

 

پیش از این نیز یک مقام وزارت دفاع آمریکا ادعا کرد: به دلیل مقاومت شدید نیروهای اوکراینی، روسیه "پیشرفت قابل توجهی" در شمال دونباس به دست نیاورده است.

 

 این مقام آمریکایی ادامه داد: آمریکا هیچ نشانه‌ای مبنی بر ورود نیروهای جدید روسیه به اوکراین ندیده است.

 

سرپوش

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------