تصاویر حاشیه‌ساز از عدم رعایت پروتکل‌ها در مراسم محرم/ دکتر لاری: وضعیت کرونا در کشور قرمز تیره و حتی سیاه استبرگزاری محرم در وضعیت کرونا،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
انتشار تصاویری عجیب از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در یکی از هیات‌های مشهد با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

به گزارش فرارو، مشهد در حال حاضر بدترین وضعیت شیوع کرونا در کشور را دارد و براساس گزارش‌ها روزانه ده‌ها نفر در استان خراسان رضوی جان خود را از دست می‌دهند. امروز فرماندار مشهد از کمبود آمبولانس و تابوت در این شهر خبر داد.

 

تصاویر منتشر شده در کانال هیات «علمدار مشهدالرضا» با اعتراض همراه شده است و بسیار این سوال را مطرح می‌کنند که نهادهای نظارتی کجای کار قرار دارند.

 

در روزهای اخیر ستاد ملی کرونا دستورالعمل برگزاری مراسم‌های مذهبی در ایام محرم را منتشر کرد اما گفته می‌شود موارد تخطی از دستورالعمل ها به شدت افزایش یافته است.

 

از طرف دیگر تصاویر منتشر شده از آیین «اذن عزا» و تعویض پرچم در حرم رضوی که روز گذشته در مشهد برگزار شد، نیز بحث برانگیز شده است. منتقدان می گویند این تصاویر نشان می‌دهد که پروتکل‌های بهداشتی مقابل دوربین ها رعایت شده است اما پشت دوربین‌ها هیچ توجهی به پروتکل‌ها نمی‌شود.

برگزاری محرم در وضعیت کرونا،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
برگزاری محرم در وضعیت کرونا،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی

 

ویدئویی هم از یکی از هیات‌های عزاداری در جنوب تهران منتشر شده است که در مراسم خود هیچ پروتکلی را رعایت نکرده است.

 

انتشار این تصاویر و ویدئوها نگرانی مردم و کاربران را به همراه داشته است. بسیاری می‌گویند با این شرایط نمی توان به کنترل بحران کرونا امیدوار بود.

 

***

 

سخنگوی وزارت بهداشت: وضعیت کرونا در کشور قرمز تیره و حتی سیاه است/ احتمال تعطیلی در روزهای آتی وجود دارد

سخنگوی وزارت بهداشت درباره گسترش و شیوع ویروس کرونا در شرایط فعلی و احتمال تعطیلی و ایجاد محدودیت‌ها در روزهای آتی گفت.

 

 

ایلنا نوشت: دکتر سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در گفتگوی تلفنی با برنامه «در انتهای الوند» درباره گسترش ویروس دلتای هندی و بالا رفتن تعداد فوتی‌ها در روزهای اخیر گفت: در کل دنیا با توجه به شیوع و گسترش ویروس دلتا، ابتلا به شدت افزایش یافته و به همان نسبت مرگ و میر هم زیاد شده است.

 

وی ادامه داد: در کشور ما متاسفانه با توجه به اینکه هنوز بالای ۷۰٪ از مردم واکسینه نشده‌اند، امنیت خاطری وجود ندارد. در عین حال رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پایین‌ترین حد خود قرار دارد و هر هفته نسبت به هفته قبل این درصد کاهش پیدا کرده و عادی انگاری شدید رخ داده، در صورتی که بیماری به اوج خود رسیده است.

 

او با اشاره به اینکه تعداد بستری‌ها به شدت افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: شاخص‌های بستری به صورتی است که می‌توانیم بگوییم وضعیت قرمز تیره یا سیاه است و سرعت انتقال به شدت افزایش یافته و در محیط بسته و حتی باز می‌تواند به راحتی منتقل شود.

 

لاری درباره مدت زمان قرنطینه فرد مبتلا به ویروس دلتا نسبت به انواع دیگر این ویروس گفت: در ویروس دلتا گاهی بعد از دو هفته علائم ویروس شدید می‌شود! ممکن است حتی تا روز دهم هم فرد مبتلا بیماری را به صورت خفیف گرفته باشد و بعد از آن درگیری ریه شدید شود. دوران قرنطینه برای هر فرد متفاوت است و مدت زمان دو هفته، حالت نرمالی است که هر فرد مبتلا باید خود را قرنطینه کند.

 

وی درباره پیش‌بینی وضعیت شیوع ویروس کرونا با توجه به افزایش سرعت واکسیناسیون در روزهای آتی بیان کرد: در یک سال و نیم اخیر، به همه ما ثابت شده که رفتار این ویروس با رفتار ما ارتباط مستقیم دارد و بسیار با صداقت و هوشمندانه رفتار می‌کند. کرونا تغییری نکرده و ما هستیم که تغییر کردیم! با این اوضاعی که من می‌بینیم، حتی کسانی که واکسن می‌زنند هم می‌توانند درگیر شوند و حتما باید رعایت کنند. تجمعات می‌تواند عامل منفی باشد که ویروس را گسترش دهد. استان‌های شمالی و جنوبی وضعیت بسیار اسفناکی دارند و هر هفته روند افزایشی بسیار شدید است. تصور نمی‌کنیم که این قله پیک باشد و روند رو به رشد همچنان در حال افزایش است.

 

لاری بیان کرد: توصیه می‌شود در ایام محرم، عزاداری‌ها در منازل باشد که تجمعات باعث اتفاقات بدی نشود. باید ستاد ملی مقابله با کرونا در شرایط موجود بازنگری انجام دهد تا از این شرایط رهایی پیدا کنیم.

 

سخنگوی وزارت بهداشت درباره واکسیناسیون دانش‌آموزان و نوجوانان با توجه به نزدیک شدن به بازگشایی مدارس گفت: هنوز بین واکسن‌هایی که تزریق می‌شود، واکسنی که برای تزریق افراد زیر ۱۸ سال توصیه شده باشد، وجود ندارد. البته واکسن کوباپاستور این پتانسیل را دارد که هنوز به تولید قابل قبول و مرحله تزریق نرسیده است، ولی تزریق معلم‌ها در حال انجام است.

 

لاری درباره موجودی واکسن‌های فعلی در کشور ایران بیان کرد: فعلا محموله‌های واکسن خوب است و ما روزانه بیش از ۴۰۰ هزار دوز واکسن تزریق می‌کنیم. در حال حاضر واکسیناسیون افراد متولد ۱۳۴۷ به قبل در حال انجام است و در بعضی از استان‌ها هم متولدین ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۷ در حال واکسینه شدن هستند. در حال حاضر مسیر ورود واکسن بسیار خوب است و ان‌شاءالله توقفی در آن صورت نگیرد.

 

سخنگوی وزارت بهداشت درباره کمبود دارو در بازار و مشکلات پیش آمده پیرامون آن، گفت: نمی‌توانیم کمبود دارو را کتمان کنیم. ما هر قدر هم موجودی داشته باشیم، زمانی که مصرف بیش از موجودی باشد با کمبود مواجه خواهیم شد. با همه سختی‌ها سعی در تامین دارو و سرم داریم. مردم باید بدانند که اگر پروتکل‌ها را رعایت نکنند و با افزایش بیشتر مبتلایان مواجه شویم، با توجه به تحریم‌ها قطعا با این کمبودها روبرو شده و روزهای خوبی نخواهیم داشت.

 

وی در پایان درباره برنامه‌ریزی برای تعطیلی و محدودیت‌ها نیز گفت: صحبت‌هایی شده است و وزیر بهداشت برای رئیس جمهور نامه‌ای نوشته و وضعیت بیماری را در آن شرح داده است. اگر قرار است تعطیلی صورت بگیرد، حتما باید با نظارت باشد و اگر تعطیلی همراه با سفرهای طولانی، مهمانی‌های خانوادگی و عزاداری در زیر سقف‌ها باشد، به نظر می‌آید هیچ نتیجه‌ای نداشته باشد، ولی با توجه به نامه وزیر بهداشت به رئیس جمهور، به نظر می‌آید تعطیلی‌هایی در پیش باشد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------