X

فراخوان واکسیناسیون عمومی افراد بالای ۸۰ سال در خوزستان | مدیر تحقیقات واکسن ایرانی: خرداد ماه واکسیناسیون عمومی با واکسن برکت آغاز می شودواکسیناسیون کرونا,اخبار امروز,اخبار جدید
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز آخرین وضعیت روند واکسیناسیون کرونا در خوزستان را تشریح کرد.

دکتر فرهاد ابول‌نژادیان در جمع خبرنگاران در خصوص واکسیناسیون کرونا برای بیماران خاص و ادامه روند واکسیناسیون در خوزستان اظهار کرد: در ادامه فاز نخست واکسیناسیون که برای بیماران خاص در نظر گرفته شده بود، این توفیق حاصل شد که امروز در اهواز و سایر شهرستان‌ها واکسیناسیون بیماران خاص را انجام دهیم.

 

به گزارش ایسنا، وی افزود: این واکسیناسیون برای بیماران دیالیزی، هموفیلی، تالاسمی و ام‌اس در حال انجام است و این کار تا فردا (شنبه) ادامه دارد تا تعداد بیشتری از این بیماران واکسینه شوند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: از فردا فراخوان تزریق واکسن برای بیماران سرطانی منتشر می‌شود و سعی می‌کنیم روزهای یکشنبه و دوشنبه واکسن برای این بیماران تا حدی که در اختیار داریم تزریق شود.

 

ابول‌نژادیان گفت: پس از آن وارد فاز دوم واکسیناسیون می‌شویم و ثبت نام واکسیناسیون بر اساس سن و از افراد بالای ۸۰ سال آغاز می‌شود و در حال ایجاد آمادگی هستیم تا در خوزستان در ابعاد بزرگتری واکسیناسیون را انجام دهیم.

 

واکسیناسیون بیماران خاص، سرطانی و دیالیزی جنوب غرب خوزستان، از شنبه

 رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان از آغاز واکسیناسیون بیماران خاص، سرطانی و دیالیزی از روز شنبه چهارم اردیبهشت‌ماه در جنوب غرب خوزستان خبر داد.

واکسیناسیون کرونا,اخبار امروز,اخبار جدید

دکتر شکراله سلمان‌زاده اظهار کرد: در پی اجرایی شدن واکسیناسیون عمومی برای گروه‌های پرخطر همزمان با سراسر کشور از فردا شنبه چهارم اردیبهشت‌ماه، بیماران خاص شامل بیماران هموفیلی، تالاسمی و سیکل سل، بیماران دیالیزی و سرطانی در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان می‌توانند برای دریافت واکسن کرونا با در دست داشتن کارت ملی یا کارت بیماران خاص به مراکز خدمات جامع سلامت تعیین‌شده در این شهرستان‌ها مراجعه کنند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از وبدا در آبادان، وی افزود: تمامی واکسن‌های مورد استفاده در این برنامه واکسیناسیون، ایمن و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران است و تزریق آن‌ها هیچ گونه عارضه جدی به دنبال ندارد.

 

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان از شهروندان خواست که به مطالب کذب و شایعات منتشرشده در فضای مجازی در خصوص واکسن کرونا توجه نکنند و خود را در برابر این بیماری واکسینه کنند.

 

محل‌های تزریق واکسن برای گروه‌های پرخطر و بیماران خاص از سوی دانشکده علوم پزشکی آبادان به شرح زیر اعلام شده است:

 

آبادان:

مرکز خدمات جامع سلامت رازی واقع در ایستگاه ۱۰ کوی بهار

 

خرمشهر:

مرکز خدمات جامع سلامت فردوسی واقع در جنب مرکز بهداشت روبروی سینما نخل

 

شادگان:

مرکز خدمات جامع سلامت شماره یک شهری واقع در خیابان امام خمینی (ره)، روبروی اداره مخابرات

  

مدیر تحقیقات واکسن ایرانی: خرداد ماه واکسیناسیون عمومی با واکسن برکت آغاز می شود / در تابستان با توانایی تولید ۲۰ میلیون دوز در ماه می توانیم ۴ ماهه کل کشور را واکسینه کنیم

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن کووایران برکت درباره جزئیات ساخت و تزریق عمومی واکسن کووایران برکت توضیحاتی داد.

واکسیناسیون کرونا,اخبار امروز,اخبار جدید

حسن جلیلی مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن کووایران برکت در برنامه بدون تعارف اظهار کرد: ساخت واکسن کرونا در ستاد اجرایی فرمان امام اواخر اسفند سال ۹۸، چند هفته پس از شیوع بیماری کرونا در کشور شروع شد.

او با بیان اینکه در زمینه مطالعه بالینی ما در حال حاضر در فاز دوم هستیم، گفت: واکسن به ۲۰۰ نفر از ۲۸۰ نفری که می‌بایست وارد فاز دوم مطالعه می‌شدند، تزریق شده است.

 

جلیلی ادامه داد: امیدواریم در صورتی که نتایج مورد رضایت وزارت بهداشت قرار بگیرد مجوز آغاز فاز سوم صادر شود.

 

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن کووایران برکت با بیان اینکه در این صورت نیمه اول اردیبهشت ماه فاز سوم را آغاز خواهیم کردکه در این مرحله ۲۰ هزار نفر از ۶ استان کشور وارد مطالعه می‌شوند، افزود: در نهایت اگر همه نتایج رضایت بخش باشد مجوز اورژانسی صادر می‌شود و واکسیناسیون عمومی در کشور آغاز خواهد شد.

 

او با بیان اینکه فکر می‌کنم خرداد ماه واکسیناسیون عمومی با واکسن کووایران برکت آغاز خواهد شد، گفت: در همه افرادی که تاکنون واکسن را دریافت کردند، عوارض آنچنانی مشاهده نشده است و از ۴ گرید عوارض فقط عوارض گرید یک در داوطلبان مشاهده شد.

 

جلیلی گفت: تمام افرادی که دو دوز واکسن را در فاصله‌ی ۱۴ دریافت کردند میزان آنتی بادی در بدنشان افزایش پیدا کرده بود و در مقابل کرونا ایمن شده بودند.

 

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن کووایران برکت با بیان اینکه عوارضی که بیشتر گزارش شد، درد محل تزریق، تب خفیف، بدن درد، احساس ضعف بود و عده قابل توجهی هم هیچ عارضه‌ای را گزارش نکردند، گفت: ما تا خرداد ماه در فاز نیمه صنعتی توانایی تولید قریب به سه میلیون دوز واکسن کرونا را در ماه داریم.

 

او با بیان اینکه در فاز صنعتی در تابستان توانایی تولید ۱۸ تا ۲۰ میلیون دوز واکسن در ماه را خواهیم داشت، تصریح کرد: با این ظرفیت تولید، ۳ تا ۴ ماه زمان می‌برد تا کل کشور واکسینه شوند.

 

جلیلی گفت: اینکه همه دنیا درحال واکسینه شدن هستند چیز درستی نیست و بسیاری از واکسیناسیون را آغاز نکردند و بسیاری هم درصد کمی از افراد خود را واکسینه کردند.

 

او بیان کرد: یک قانون در مورد واکسن کرونا وجود داشت و آن هم این بود که اگر پذیرید جمعیتی چند هزار نفری را در مطالعه واکسن‌های دیگر کشور‌ها قرار دهید شما در اولویت دریافت آن واکسن‌ها هستید.

 

جلیلی با بیان اینکه ما در مطالعه فاز سوم بالینی هیچ واکسنی مشارکت نکردیم چرا که قانون است که ایرانی‌ها نمی‌توانند در استفاده از دارویی که هنوز ارگان‌های نظارتی بین المللی آن را تأیید نکرده اند، مشارکت کنند.

 

او افزود: همه کشور‌هایی که صاحب واکسن هستند، مطالعه تحقیقاتی خود را بر روی واکسن سارس و... در سال‌های قبل آغاز کرده بودند، بنابراین از لحاظ تحقیقات واکسن کشور‌های دیگر جلوتر بودند و یکی از دلایلی که واکسن‌های دیگر در دنیا زودتر به مرحله تزریق رسید این بود.

 

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن کووایران برکت بیان کرد: این پیش بینی صورت می‌گرفت که اگر کشور‌های دیگر به واکسن دسترسی پیدا کنند و ما هیچ کاری انجام ندیم، سال ۲۰۲۴ واکسن کرونا به کشور ما خواهد رسید و راه چاره این بود که ما نیز در این عرصه قدم برداریم.

 

او با بیان اینکه هسته‌ی پژوهشی‌ای تشکیل شد و تقریبا ۲۰ نفر از محققان داخلی دور هم جمع شدند، گفت: از روز اول تصمیم گرفتیم اگر قرار است واکسنی توسعه پیدا کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن کل جمعیت را واکسینه کنیم.

 

جلیلی افزود: محققان ما در کارخانه سایت تولید فقط شهادت حضرت زهرا (س) و روز عاشورا تعطیل بودند و در همه روز‌ها مشغول به کار هستند.

 

او بیان کرد: در روز اولی که ریاست ستاد این موضوع را مطرح کردند من از جمله افرادی بودم که مسیر را خیلی سخت می‌دیدیم و فکر می‌کردم غیر محتمل است.

 

جلیلی با بیان اینکه شایعاتی مبنی بر مهاجرت من از پروژه واکسن مطرح شد که همگی کذب بود، گفت: روز‌هایی شایعه شده بود چند نفر از داوطلبان تزریق کننده بعد از دریافت واکسن جان خود را از دست دادند و مخفیانه از محل تزریق واکسن خارج شدند که همگی این صحبت‌ها شایعه است.

 

او با بیان اینکه بعد از واکسیناسیون عمومی نیز همچنان در خدمت مردم ایران هستیم، گفت: مردم بسیار زیاد از واکسن ایرانی حمایت می‌کنند و درخواست‌ها برای تزریق واکسن خیلی زیاد است که در این بین اساتید دانشگاه، کادر درمان و... مشتاق‌تر هستند.

 

جلیلی گفت: فرزندان برومند ایران همه تلاش خود را خواهند کرد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن واکسنی با کیفیت به مردم ایران تحویل دهند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------