اخبار پزشکی


واکسیناسیون,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

همه چیز درباره واکسیناسیون دانش‌آموزان

سرانجام قطار واکسیناسیون کرونا به ایستگاه دانش‌آموزان و افراد زیر ۱۸ سال رسید تا با گسترش واکسیناسیون آنان سرانجام بتوان پس…

اولین محموله واکسن کرونای آسترزنکا توسط بخش خصوصی وارد ایران شد| تحقیقات جدید: آسترازنکا پس از دوز اول اندکی خطر لخته شدن خون را بالا می‌بردسخنگوی سازمان غذا و دارو از ورود اولین محموله واکسن کرونای بخش خصوصی به کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، کیانوش جهانپور در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:

 

«اولین محموله واکسن وارداتی بخش خصوصی حوزه دارو شامل بیش از ۳۰۰ هزار دُز واکسن آسترزنکا تولیدی روسیه ساعاتی پیش وارد کشور شد.»

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 واکسن آسترازنکا پس از دوز اول اندکی خطر لخته شدن خون را بالا می‌برد

یک بررسی انجام‌شده با حمایت آسترازنکا نشان می‌دهد که واکسن کرونای ساخت این شرکت پس از تزریق دوز اول اندکی خطر عارضه لخته شدن خون به همراه افت پلاکت‌های خون را افزایش می‌دهد، اما پس از دوز دوم چنین افزایش خطری وجود ندارد.

 

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز این بررسی که در ژورنال پزشکی لنست منتشر شده است، میزان خطر دچار شدن به «نشانگان لخته شدن خون به همراه افت پلاکت‌ها» (TTS) را پس از نخستین دوزواکسن در افراد واکسینه‌شده ۸.۱ در میلیون تخمین زده است.

 

پس از تزریق دوم این واکسن که دانشگاه آکسفورد آن را اختراع کرد و با نام تجاری «واکسزوریا» (Vaxzevria)  عرضه می‌شود، میزان خطر این نشانگان لخته شدن ۲.۳ در میلیون بود که با میزان خطر در افراد واکسینه‌نشده مشابه است.

 

واکسن شرکت انگلیسی- سوئدی آسترازنکا با موانع متعددی روبرو شد، از جمله تاخیر در تولید و موارد نادر عوارض جانبی شدید از جمله TTS که باعث شد چندین کشور مصرف آن را محدود یا متوقف کنند و برچسب‌های هشداردهنده روی آن نصب شود.

 

آژانس دارویی اروپا از ماه مارس (فروردین)‌ در حال بررسی موارد TTS بوده است و رابطه‌ای احتمالی میان این عارضه و واکسن آسترازنکا و نیز واکسن تک‌دوزی جانسون اند جانسون یافته است. اما این سازمان همچنان می‌گوید سودمندی‌های هر دوی این واکسن‌ها بسیار بیشتر از خطرات آنها است.

 

این ارزیابی که یافته‌های روز چهارشنبه منتشر شد، بر مبنای موارد گزارش شده عارضه لخته خون رخ داده در طول ۱۴ روز پس از دریافت دوزهای اول یا دوم واکسن آسترازنکا است.

 

پژوهشگرانی که این بررسی را انجام دادند می‌گویند از جمله محدودیت‌ تجزیه‌وتحلیل‌شان اتکا بر داده‌های فراهم‌شده بوسیله کارکنان پزشکی و خود افراد واکسینه‌شده است که ممکن است به کم‌شماری موارد لخته شدن بینجامد.

 

به گفته این پژوهشگران توجه بیش از حد رسانه‌ها به این عارضه باعث شد که درباره آن اغراق شود.

 

بر اساس داده‌های بررسی که بر منبای شمار دوزهای تجویز شده واکسن در اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و انگلیس بوده است، پس از دوز دوم واکسن در افراد ۴۵ تا ۸۵ ساله ۱۳ مورد فرد دچار عارضه TTS از جمله هشت زن شناسایی شده است. حدود ۳۹۹ مورد این عارضه هم پس از دوز اول واکسن گزارش شده است.

 

شرکت آسترازنکا می‌گوید با توجه به این یافته‌ها به جز مواردی که TTS پس از دوز اول شناسایی شده است، تجویز دو دوز واکسن واکسزوریا به حفاظت از کووید-۱۹ از جمله سویه‌های مایه‌نگرانی در حال افزایش ویروس کمک می‌کند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------