تحقیق و تفحص از فایل صوتی انتشاریافته ظریف در مجلس کلید خورد فایل صوتی ظریف,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی: سه درخواست درباره تحقیق و تفحص پیرامون فایل صوتی انتشاریافته از وزیر امور خارجه مطرح شده است که در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی بررسی می‌شود و در صورت تصویب در روز سه‌شنبه در صحن مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 

به گزارش تسنیم، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز (یکشنبه 19 اردیبهشت) قوه مقننه با حضور در جمع خبرنگاران ضمن تشریح جلسه غیرعلنی امروز صبح مجلس، گفت: در جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی دو موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ یکی بحث مذاکرات وین بود که گزارشی را رئیس مجلس به صحن علنی ارائه دادند. در ادامه نیز تعدادی از نمایندگان نقطه‌نظرات خود را در خصوص این موضوع مطرح کردند.

 

وی ادامه داد: جمع‌بندی مجلس در خصوص مذاکرات وین بر این بود که تیم مذاکره‌کننده باید مراقبت کند تا مقاومتی که ملت ایران در طول این هشت سال در مقابله با تحریم‌ها داشته‌اند و تحریم‌ها مشکلات زیادی را بر ملت تحریم کرده است، منجر به خدشه به پیروزی ملت ایران در این نبرد اقتصادی نشود. تیم مذاکره‌کننده باید مراقبت کند منافع ملت ایران و منافع کشور به خطر نیفتد.

 

نماینده قم در مجلس تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی حاضر نیست یک لحظه هم تحریم‌ها ادامه یابد اما این دلیلی نیست که تیم مذاکره‌کننده بخواهد در مذاکرات عجله کند و منافع ملت را به خطر بیندازد. مجلس استفاده از ابزار مذاکره را در روند مسائل سیاست داخلی قبول ندارد.

 

وی ادامه داد: آنچه برای ما مهم است این است که تحریم‌ها به‌طور کلی برداشته شود و راستی‌آزمایی نیز با دقت و در زمان کافی صورت گیرد. تیم مذاکره‌کننده باید در مذاکرات خود به این مسئله مهم توجه داشته باشد.

 

امیرآبادی فراهانی تصریح کرد: براساس اطلاعاتی که رسیده است تحریم‌ها را به چند قسمت تقسیم کردند؛ تحریم‌های غیربرجامی و تحریم‌های برجامی که در طول ریاست جمهوری ترامپ اعمال شده است. تأکید جمهوری اسلامی بر این است که تمام تحریم‌ها باید برداشته شود و مشکلاتی که امروز تولیدکنندگان و صادرکنندگان ما با آن مواجه هستند کنار رود. راستی‌آزمایی در زمان کافی نیز از دیگر مواردی بود که مورد تأکید مجلس شورای اسلامی قرار دارد. تحریم‌های غیرهسته‌ای نیز باید برطرف شود و نباید مانعی در مبادلات اقتصادی وجود داشته باشد.

 

در ادامه جلسه نیز در خصوص فایل صوتی وزیر امور خارجه بحث شد و مجلس آن را به‌شدت محکوم کرد. انتشار این فایل صوتی احساسات مردم را جریحه‌دار و ملت را ناراحت کرد. نمایندگان نیز در این زمینه مسائلی را مطرح کردند و اکثر نمایندگان تأکید داشتند که ایجاد دوگانه‌های مختلف در کشور باعث ایجاد مشکل برای مردم می‌شود. متأسفانه در طول هشت سال گذشته با ایجاد دوگانه‌های کاذب شاهد تحمیل مشکلات اقتصادی زیادی به مردم بودیم. مجلس شورای اسلامی این دوگانه‌سازی‌ها را محکوم می‌کند.

 

وی ادامه داد: تیم تحقیق و تفحص در این حوزه شروع به کار کرده است و تا حالا سه گروه از نمایندگان تقاضای تحقیق و تفحص در خصوص این موضوع را مطرح کردند. قرار است در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی هر سه مورد تقاضای تحقیق و تفحص مورد بررسی قرار گیرد و کمیسیون به‌دنبال این است که هر سه درخواست در قالب یک درخواست به‌عنوان تحقیق و تفحص از مرکز استراتژیک ریاست جمهوری در طول هشت سال گذشته تصویب شود. در صورت تصویب این تقاضا در جلسه امروز کمیسیون در جلسه روز سه‌شنبه صحن این تحقیق و تفحص مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان اضافه کرد: عده‌ای از نمایندگان نیز درخواست اعمال ماده 234 آیین‌نامه را در این زمینه داشتند که در هر صورت نتیجه تحقیق و تفحص و اعمال ماده 234 به قوه قضائیه جهت برخورد با خائنین و افرادی که در این حوزه نقش داشتند ارسال خواهد شد و این موضوع روند قانونی خود را در مجلس شورای اسلامی طی خواهد کرد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------