آخرین اخبار سیاسی


سپاه پاسداران،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

شهادت دو تن از مجروحان حادثه آتش سوزی انبار مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه

روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از شهادت دو تن از مجروحان حادثه اتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران خبر داد.…

یک شایعه؛ خرابکاری در خط تولید واکسن برکت؟ خرابکاری در خط تولید واکسن برکت,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
همزمان با انتشار برخی شایعات درباره خرابکاری در روند تولید واکسن کرونای برکت، اخبار ضد و نقیض از تعلیق پروژه مشترک ایران و کوبا درباره ساخت واکسن خبرساز شده است.

به  گزارش مهر امروز در خبری نوشت: دکتر محمد مرندی شب گذشته در گفتگو با روزنامه تهران تایمز برای اولین بار خبر از یک خرابکاری در روند تولید واکسن کرونای بنیاد برکت داد که توسط آمریکا انجام شده است.

 

 خرابکاری در خط تولید واکسن برکت,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

ساعاتی بعد از اعلام خبر فوق محمد مرندی در صفحه خود در توئیتر درباره نقل قولی که از وی درباره «خرابکاری آمریکا در روند تولید واکسن کرونای برکت» انتشار یافته است، گفت: خبری که ادعا می‌شود تهران تایمز از قول بنده گفته صحت ندارد. نه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی هستم و نه صحبتی در مورد خرابکاری در خط تولید شده. وی در ادامه تصریح کرد: در گفتگویی با مجری شبکه تلویزیونی المیادین عرض کردم تحریم‌های آمریکا مانع ورود به هنگام برخی نیازهای اساسی کارخانه واکسن سازی شده.

 خرابکاری در خط تولید واکسن برکت,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

روزنامه تهران تایمز با همراهی شبکه المیادین نشستی اینترنتی با موضوع مذاکرات هسته‌ای در توئیتر برگزار کردند که آقای دکتر محمد مرندی یکی از میهمانان این نشست بود.

 خرابکاری در خط تولید واکسن برکت,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

تکذیب خرابکاری در خط تولید واکسن برکت

در همین رابطه «ایسنا» به نقل از شرکت تولیدکننده نخستین واکسن ایرانی کرونا، برخی شایعات فضای مجازی درخصوص خرابکاری در خط تولید واکسن کوو ایران برکت را قویا تکذیب کرد.

 

حجت نیکی ملکی، رئیس مرکز روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام در صفحه شخصی اش در توییتر به نقل از روابط عمومی شرکت دارویی شفافارمد نوشت: "خبر خرابکاری آمریکا در شرکت شفافارمد صحت ندارد و خط تولید واکسن کووایران برکت با تمام ظرفیت در حال تولید واکسن است. در روزهای آتی سری جدید واکسن‌های تولیدی نیز تحویل وزارت بهداشت خواهد شد.

 خرابکاری در خط تولید واکسن برکت,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

همچنین بنابر اعلام مسئولان وزارت بهداشت تزریق واکسن کوو ایران برکت از دیروز در مراکز واکسیناسیون عمومی چندین استان کشور آغاز شده و این روند با شدت و سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت."

 خرابکاری در خط تولید واکسن برکت,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

شایعه تعلیق پروژه مشترک ایران و کوبا واقعیت دارد؟

همشهری در گزارشی نوشت: همزمان با انتشار شایعه خرابکاری در روند تولید واکسن کرونای بنیاد برکت توسط آمریکا، سخنان مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره پروژه مشترک ایران و کوبا برای تولید و تزریق واکسن اگرچه با تکذیب فوری رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و رئیس انستیتو پاستور ایران همراه شد اما همین حرف‌ها در آشفته‌بازار واکسیناسیون به نگرانی‌های مردم افزود.

 

مینو محرز در یک گفت و گو تلویحا اشاره کرده بود که کوبا در پروژه مشترک خود با ایران برای واکسن دبه درآورده است. محرز گفته بود: «مرحله سوم واکسن ایرانی کوبایی را به برخی افراد در ایران تزریق کردند و قرار بود یک پروژه مشترک باشد اما بعد سفیر این کشور اعلام کرد ما چنین پروژه‌ای نداریم. خود کوبا برای این واکسن دستور «تزریق اضطراری» صادر کرد و گفت خودمان و کشورهای دیگر آمریکای جنوبی بیشتر نیاز داریم و اولویت را به آنها داد. سفیر هم این برنامه را اعلام کرد. بنابراین این پروژه مشترک اگر هم باشد، به تأخیر افتاده و نمی‌تواند خیلی کمک کند.» اظهارات محرز در حالی مطرح شده است که ۸ تیرماه وزیر بهداشت و درمان اعلام کرده بود امروز اجازه مصرف اضطراری واکسن پاستور در کمیسیون قانونی صادر شده است.

 خرابکاری در خط تولید واکسن برکت,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

سه روز بعد سفارت کوبا در تهران در بیانیه ای اعلام کرد: واکسن کوبایی SOBERANA ۲ مجوز استفاده اضطراری در جمهوری اسلامی ایران را دریافت کرد.

 

در این بیانیه تاکید شده بود: « بخش تنظیم مقررات آن کشور، مجوز استفاده اضطراری از این واکسن را بر اساس شناخت نتایج حاصل از توسعه دارویی این محصول، مدارک اطمینان و ایمنی‌زایی نشان داده شده در آزمایشات بالینی فاز ۱ و ۲ که درکوبا صورت گرفت وهمچنین اثربخشی ۶۲ درصد گزارش شده در دو دوز در فاز ۳، اعطا کرده است. همچنین ایمنی بیان شده در مرحله دوم فاز۳ واکسن SOBERANA ۲ بر روی ۲۴۰۰۰ نفر در استان های ایران در حال انجام است، رسانه‌های بین الملی همچون New York Times Vaccine Tracker این خبر را انعکاس دادند.»

 خرابکاری در خط تولید واکسن برکت,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت با تکذیب اظهارات مینو محرز درباره منتفی شدن پروژه مشترک ایران و کوبا برای ساخت واکسن کرونا گفته است: کار مشترک انستیتو پاستور ایران و مؤسسه واکسن‌سازی فینلای کوبا در زمینه تولید واکسن کرونا با نام «پاستوکووک» به خوبی پیش رفته است. او با بیان اینکه احتمال تحویل اولین محموله واکسن پاستوکووک در روزهای آتی وجود دارد، اظهار کرد: تولید واکسن پاستوکووک هر هفته و هر ماه افزایش پیدا خواهد کرد و مشخص نیست برخی با چه هدفی با این اظهارات، این موضوع را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند؟

 خرابکاری در خط تولید واکسن برکت,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

رئیس انستیتو پاستور ایران هم با رد اظهارات مینو محرز مبنی بر منتفی شدن همکاری ایران و کوبا برای تولید واکسن مشترک کرونا تاکید کرد به «مهر» گفت: بانک سلول تولید این واکسن گرفته شده، مقدمات تولید انجام شده و اولین سری واکسن تا چند روز آتی تحویل وزارت بهداشت خواهد شد. علیرضا بیگلری با بیان اینکه به صورت هفتگی در زمینه واکسن کرونای ایران و کوبا با طرفین جلسات هفتگی منظم داریم، گفت: من نمی‌دانم چرا خانم دکتر محرز این اظهارات را مطرح می‌کنند و تعجب می‌کنم. این اظهارات خیلی عجیب است.

 

این اظهارات دومین شوک خبری درباره واکسن‌های داخلی بود. اولین آن وقتی مطرح شد که به نقل از مدیر روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام گفته شد یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن برکت هنگام پر کردن ویال از بین رفته است. حجت نیکی ملکی، مسوول روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام، (تولیدکننده واکسن کووبرکت) در توجیه علت محقق نشدن وعده‌های تولید چهارمیلیون دوز این واکسن این اظهارات را مطرح کرده و گفته بود: این اتفاق به دلیل جدید بودن خط تولید کوو برکت است.

 خرابکاری در خط تولید واکسن برکت,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

مینو محرز اما درباره دیگر واکسن داخلی کشور امیدوارانه صحبت کرده و گفته «تا جایی که من می‌دانم فقط واکسن کووبرکت آن هم با مجوز اضطراری به تولید رسیده و بقیه هنوز در مراحل دوم و سوم کارآزمایی بالینی هستند. اگر تعدادی که گفته می‌شود واکسن و امکانات داشتیم، شرایط ما این‌گونه نمی‌شد.

 

در روزهای اخیر انتفادهایی نسبت به رونمایی‌های مکرر از نمونه‌های واکسن‌های داخلی و تزریق نکردن آنها در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است. این انتقادها در کنار هجوم مردم ایران به ارمنستان برای تزریق رایگان واکسن تندتر شده است.

 

از سوی دیگر، در شبکه‌های اجتماعی گمانه‌زنی‌هایی درباره ارزش سهام یکی از واکسن‌های داخلی مطرح شده و برخی کاربران هم با اظهار نظرهای خود به آن دامن زده‌اند. گفته می‌شود هدف از برجسته شدن نام یک واکسن ایرانی افزودن بر ارزش آن در بازار سرمایه است. هر چند کسی نمی‌تواند روشن و شفاف درباره درست بودن یا نبودن این گمانه‌زنی‌ها سخن بگوید.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------