روبات‌های لاستیکی شیوه معمول در صنایع مختلف را متحول می‌کننداخبار,اخبار علمی,روبات‌های لاستیکی
دانشمندان قصد دارند از مواد نرم که روبات‌‎های لاستیکی را تشکیل می‌دهد ، برای کنترل ماشین‌های بزرگ از راه دور استفاده کنند.

به گزارش آنا از تکنولوژی، محققان در حال بررسی طرحی هستند که در آن از مواد نرم مانند پلیمرها و لاستیک‌ها برای کنترل از راه دور روبات‌ها و افزایش انعطاف‌پذیری این دستگاه‌ها استفاده کنند.

 

مواد نرم علاوه بر قابلیت انعطاف‌پذیری بالا و ساختار ویژه خود ارتباط بین دستگاه‌های مختلف را نیز به خوبی برقرار می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان از مواد لاستیکی و پلیمری برای ساخت روبات‌های انعطاف‌پذیر استفاده کرد. چنین روبات‌هایی می‌توانند ماموریت‌های مختلفی را در داخل روبات‌ها و ماشین‌های بزرگ‌تر انجام دهند.

 

اخبار,اخبار علمی,روبات‌های لاستیکی

 

اکنون برای بازسازی و تعمیر روبات‌های بزرگ معمولا آن‌ها را قطعه قطعه کرده و پس از جداسازی قطعات زیادی از ساختار کلی ماشین نسبت به انجام کارهای فنی اقدام می‌شود. ولی حالا روبات‌های لاستیکی می‌توانند حتی در حفره‌های کوچک نفوذ کرده و با آگاهی از محل دقیق نیازمند به تعمیر به سراغ قطعه خراب شده بروند.

 

دیگر نکته حائز اهمیت در مورد روبات‌های لاستیکی تصمیم دانشمندان برای ایجاد شبکه ابری مخصوص ارتباط با آن‌ها است. شبکه ابری این امکان را فراهم می‌سازد تا دانشمندان از هزاران کیلومتر دورتر روبات لاستیکی را کنترل کرده و دستورهای لازم را برای آن‌ها ارسال کنند.

 

در شبکه ابری مجموعه‌ای از میدان‌های مغناطیسی پیرامون روبات تشکیل شده و امواج ارسالی را دریافت و گزارش‌های مختلف را به مرکز کنترل ارسال می‌کنند. یکی از دانشمندان حاضر در پروژه روبات‌های لاستیکی گفت: ما طیف گسترده‌ای از امواج را به روبات مورد نظر خود ارسال و نتایج ارزشمندی را بدست آوردیم. چنین دستگاه‌هایی می‌تواند آینده صنایع مختلف را دچار تحول کند.

 

حتی برخی از محققان روبات‌های لاستیکی و شیوه کنترل آن‌ها را برای انجام برخی از عمل‌های جراحی نیز مناسب دانستند. اکنون طراحان پروژه روبات لاستیکی تصمیم دارند از سازمان‌های تحقیقات فضایی نیز برای شرکت در این طرح دعوت کنند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------