گرم شدن زمین مانع مایه حیات/ تغییرات آب‌وهوایی چگونه بر تأمین آب بشر تأثیر می‌گذارد؟گرم شدن زمین،اخبار علمی،خبرهای علمی
چرخه آب در طبیعت به معنی فرایند گردش آب در جو سیاره و آبراه‌هاست. این سازوکار طبیعی به امکان زندگی در زمین کمک می‌کند.

به گزارش آنا، چرخه آب در طبیعت به معنی فرایند گردش آب در جو سیاره و آبراه‌هاست. این سازوکار طبیعی به امکان زندگی در زمین کمک می‌کند. با این وجود تغییرات آب‌وهوایی ناشی از انتشار بیش از حد گازهای گلخانه‌ای، این روند را مختل کرده و این چرخه را معیوب ساخته است چرا که در آن با افزایش درجه حرارت زمین، تغییر در ریتم بارندگی و آلودگی آب‌ها، موانع زیست‌محیطی بروز می‌یابد که باعث گرم شدن کره زمین و آسیب بیشتر به سلامت موجودات زنده می‌شود.  تغییرات آب‌وهوایی همچنین باعث تغییرات مختلفی در تأمین آب سیاره ما می‌شود که مشکلاتی از جمله آلودگی آب یکی از آنهاست.

 

تغییر در میزان بارندگی

افزایش درجه حرارت ناشی از تغییرات آب‌وهوایی باعث افزایش سرعت تبخیر آب از زمین و اقیانوس‌ها می‌شود و همچنین موجب می‌شود تا اتمسفر به ازای هر 1 درجه فارنهایت 4 درصد بیشتر در  خود منابع آبی را نگه دارد.

 

این تبخیر مضاعف برخی مناطق را خشک کرده و مناطق دیگر را مملو از بارندگی افسارگسیخته می‌کند. به طور کلی در چنین حالتی انتظار می‌رود که مناطق خشک خشک‌تر شوند و مناطق مرطوب مرطوب‌تر می‌شوند. به عبارت دیگر گرم شدن زمین منجر به افزایش موارد خشکسالی در برخی مناطق و طغیان رودها در مناطق دیگر خواهد شد.

 

افزایش نیاز به آب

با افزایش دما و افزایش تبخیر، نیاز به آب در افراد(چه نوشیدنی و چه شست‌وشو و استحمام و...)، کشاورزی و صنعت نیز افزایش می‌یابد. همزمان توجه داشته باشید که روند جمعیتی جهان به طور کلی رو به رشد است که به خودی خود به میزان تقاضا می‌افزاید.

گرم شدن زمین،اخبار علمی،خبرهای علمی

 

از آنجا که مناطق خاصی بیش از بقیه جاها خشکسالی را تجربه می‌کنند، مجبور خواهیم بود به طور مکرر آب را به این اماکن انتقال دهیم. در عین حال افزایش سطح آب در مناطق دیگر ممکن است نیاز به تغییرات زیرساختی در آن مناطق داشته باشد. هر دوی این اقدامات ضروری، منجر به انتشار بیشتر گازهای گلخانه‌ای و مصرف انرژی بالاتر می‌شود.

 

افزایش سطح دریا

ذوب شدن کلاهک‌های یخی، یخسارها و یخچال‌های طبیعی  و همچنین گسترش حجم آب‌های گرم، به طور بدیهی منجر به افزایش سطح دریا می‌شود. این روند می‌تواند به شهرهای ساحلی و اکوسیستم‌های مختلف آسیب رساند و همچنین منابع آب شیرین را آلوده کند.

 

ضمناً افزایش سطح دریا می‌تواند آب شور را به سفره‌های آب شیرین سوق دهد و باعث شود آب‌های آشامیدنی و آبیاری غیرقابل استفاده شوند، مگر اینکه با استفاده از یک فرآیند صنعتی آنها را تصفیه کنیم که خود باعث افزایش پخش گازهای گلخانه‌ای خواهد شد.

 

افزایش آلودگی آب

گرم شدن زمین،اخبار علمی،خبرهای علمی

میزان زیاد بارندگی می‌تواند زیرساخت‌های مهم مانند مجرای فاضلاب و تصفیه‌خانه‌های آب را لبریز کند و به آنها آسیب برساند و در نهایت آب آلوده و تمیز را یکی کند. به عبارت دیگر بارش شدید می‌تواند منجر به افزایش ترکیب کودها، رسوبات، زباله‌جات و سایر آلاینده‌ها در منابع آب شود.

 

افزایش سطح ناخالصی در آب از طریق مواردی مانند کود باعث رشد جلبک‌ها با سرعت بیش از حد معمول می‌شود. وقتی این جلبک‌ها از بین بروند، باکتری‌های حاصل از آن می‌توانند سطح اکسیژن موجود در آب را کاهش دهند.

 

زباله‌هایی که به آب‌های اقیانوس‌ها راه پیدا می‌کنند همچنین می‌توانند زندگی موجودات دریایی را تهدید کنند. طبیعتاً آبزیان قادر به تشخیص مواد غذایی و زباله‌های انسانی نیستند و آنها را با غذا اشتباه می‌گیرند و انسان به همین سادگی بدون اینکه بداند و بفهمد جان سایر موجودات را می‌گیرد.

 

تغییرات اقلیمی

آلودگی شیمیایی نیز می‌تواند به زندگی موجودات دریایی آسیب برساند یا آنها را از بین ببرد. برخی از دانشمندان می‌گویند تخریب اقیانوس‌ها حتی می‌تواند باعث یک واقعه انقراض جمعی شود.  

 

میزان مصرف آب شیرین در سال‌های اخیر بسیار افزایش یافته است و از آنجا که آب دارد به یک منبع کمیاب تبدیل می‌شود ممکن است به طور فزاینده نیاز به تصفیه آب‌های آلوده داشته باشیم تا دست کم در صنایع و کشاورزی از این دسته از آب‌ها استفاده کنیم. این فرایند نیز به انرژی زیادی احتیاج دارد و می‌تواند منجر به انتشار گازهای گلخانه‌ای بیشتر شود.

 

امید به آینده

تغییرات آب‌وهوایی تأثیر منفی بر کیفیت آب، اکوسیستم و زیرساخت‌های تأمین آب می‌گذارد. رفع هر کدام این مشکلات به نوبه خود مشکلات جدیدی را ایجاد می‌کند و تخریب کلی محیط زیست را در پی دارد. وضعیت به وضوح جدی است، اما می‌توان کارهایی را انجام داد تا از این امر جلوگیری به عمل آورد.

 

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای با استفاده از انرژی کمتر یا تغییر مصرف انرژی به سوخت‌های تجدیدپذیر، به کاهش سرعت گرم شدن کره زمین کمک می‌کند. خاموش کردن لامپ اضافی در صورت عدم استفاده، استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی، عایق‌بندی منازل برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و... نیز می‌تواند به کاهش مصرف انرژی کمک کند.

 

خرید محصولات سازگار محیط زیست از دیگر تغییرات سبک زندگی است که می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد. ابراز حمایت من و شما از حفاظت از محیط زیست نیز می‌تواند به توجه بیشتر کمک کند. شما می‌توانید صدای خود را از طریق نامه‌نگاری به اداراتِ مسئول، ارسال پست و استوری آنلاین در فضای مجازی و یا صحبت با خانواده و دوستان در انتقال این پیام اثرگذار باشید.

 

تأثیری که تغییرات آب و هوایی بر روی آب دارد فقط یک نمونه از تأثیرات منفی آن است و ما در یک برهه حساس از نظر تغییر آب‌وهوا و آینده سیاره خود قرار داریم.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------