اسپیس ایکس تلسکوپ رصد سیاهچاله ها را به فضا بردتلسکوپ رصد سیاهچاله ها،اخبار علمی،خبرهای علمی
یک موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس همراه ماهوارهIXPE به فضا ارسال شد.

به گزارش مهر به نقل از انگجت، پروژه IXPEدر سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام شد. این نخستین ماهواره با قابلیت اندازه گیری قطبش اشعه‌های ایکسی است که از منابع کهکشانی مانند سیاهچاله‌ها و ستاره‌های نوترونی است.

 

ماهواره مذکور به اندازه یک یخچال است و ۳ تلسکوپ دارد که می‌توانند جهت، زمان رسیدن، انرژی و قطبش نور را اندازه گیری کنند.

 

هنگامیکه داده‌های تمام تلسکوپ‌ها با یکدیگر ترکیب شوند، ناسا می‌تواند تصاویری بسازد که چشم انداز بهتر و وسیع‌تری از اجسام فضایی مرموزی بسازند که اشعه ایکس منتشر می‌کنند.

 

IXPE با رصد سیاهچاله‌ها به محققان کمک می‌کند به درک بهتر و وسیع‌تری از منطقه‌ای از فضا دست یابند که تاکنون اطلاعات زیادی درباره آنها وجود ندارد. همچنین این ابزار سرنخ‌هایی درباره این موضوع فراهم می‌کند که برحی از اجسام آسمانی می‌چرخند و مواد کهکشانی را می‌بلعند. به این ترتیب می‌توان به اکتشافات جدیدی نیز دست یافت.

 

مارتین ویسکوپف محقق ارشد این مأموریت می‌گوید:IXPEبه ما کمک می‌کند نظریه‌های فعلی درباره شیوه عملکرد جهان را آزمایش کنیم و ارتقا دهیم.

 

موشک به کار رفته در این مأموریت قبلاً نیز به فضا پرتاب شده بود. اگر این مأموریت طبق برنامه پیش برود، قسمت اول فالکون ۹مذکور پس از ارسال IXPEبه فضا روی پهپاد کشتی اسپیس ایکس فرود می‌آید.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------