تولید بلندترین میزان صدا در زیر آب اخبار علمی ,خبرهای علمی,صدا در زیر آب
محققان به تازگی موفق به تولید بلندترین میزان صدا در زیر آب شدند. 

به گزارش فارس، یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی «گابریل بلاج» دانشمند آزمایشگاه ملی «شتاب‌دهنده اسلک» و دانشگاه «استنفورد» بلندترین صدای زیر آب را ایجاد کردند.

 

براساس گزارش «نیواطلس»، محققان این تیم با استفاده از اشعه ایکس، جت‌های کوچک آب را منفجر کردند تا فشارهای صوتی باورنکردنی را تا 270 دسی‌بل ایجاد کنند.

 

براساس این گزارش، دسی‌بل مقیاس اندازه‌گیری بلندی و تراز فشار صدا است؛ در پایین‌ترین حد این مقیاس، محدوده شنوایی انسان وجود دارد؛ یعنی همان صدای وزوز پشه‌ای که در فاصله 100 فوتی قرار دارد. همچنین در 55 دسی‌بل ما صدای مکالمات عادی خود را می‌شنویم.

 

جالب است بدانید که در هوا میزان صدا از 194 دسی‌بل بیشتر نمی‌شود؛ این در حالی است که این میزان در آب به 270 دسی‌بل می‌رسد.

 

 اخبار علمی ,خبرهای علمی,صدا در زیر آب

 

طبق این گزارش، محققان برای انجام این کار، میکروجت‌های آب را با یک اشعه ایکس بر روی آب حرکت دادند؛ زمانی که پالس‌های کوتاه اشعه ایکس به آب ضربه می‌زد آب بخار می‌شد و یک «موج ضربه ای» را تولید می‌کرد؛ سپس این موج ضربه‌ای از طریق جت‌های آب منتقل شده و صدای بلندی را ایجاد می‌کرد.

 

همچنین، آنچه که این تیم به آن دست پیدا کرد این بود که هنگامی که شدت صدا زیاد می‌شد، آب می‌شکست و به حباب‌های بخار کوچکی تبدیل می‌شد که به سرعت در فرایندی به نام «حفره‌زایی» فرومی‌ریختند.

 

طبق گفته محققان، این کشف ارزش علمی زیادی دارد و احتمالا می‌تواند به تولید داروها و مواد کمک کند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------