X

پرورش گیاه با دانه‌های ۲ هزار سال قبلخرما از جمله میوه‌هایی است که پرورش و مصرف آن از هفت هزار سال قبل آغاز شده و محققان توانسته‌اند از دانه‌های باستانی این میوه، برای پرورش نخل جدید خرما استفاده کنند. 

به گزارش مهر به نقل از تک اکسپلوریست، محقق فرانسوی، سوئیسی و اماراتی با همکاری یکدیگر توانسته‌اند از هفت دانه باستانی خرما متعلق به دوهزار سال قبل برای پرورش این گیاه در عصر حاضر استفاده کنند.

 اخبار علمی ,خبرهای علمی,دانه‌های ۲ هزار سال

 

هدف از کاشت این دانه‌های باستانی بررسی ماهیت نخل خرما و میوه آن در گذشته‌های دور و مقایسه آن با خرمای امروزی است. بذرهای دوهزار ساله یادشده در منطقه‌ای مشرف به دریای مرده در مرز اردن شناسایی شده‌اند.

 اخبار علمی ,خبرهای علمی,دانه‌های ۲ هزار سال

 

نتیجه کاشت این دانه‌ها پرورش نخل‌های خرمای جدیدی بوده که سال‌ها قبل و در پی نبردها و منازعات مکرر در منطقه غرب آسیا از بین رفته بودند و تصور نمی‌شد دیگر امکان احیای آنها وجود داشته باشد. عمر دانه‌های باستانی کشف شده از ۲۴۰۰ تا ۱۸۰۰ سال در نوسان می‌باشد.

 

دانه‌های نخل می‌توانند برای مدت طولانی کم آبی را تحمل کنند و دانه‌های باستانی به علت کشف شدن در یک محیط خشک تا حد زیادی سالم مانده‌اند و از همین رو کشت آنها منجر به پروش گیاه شده است. پژوهشگران امیدوارند این گیاهان در نهایت خرما تولید کنند و مطالعه بر روی ماهیت این میوه‌ها اطلاعاتی را در مورد سابقه و طعم خرما در گذشته‌های دور در اختیار محققان قرار دهد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------