شناسایی اولین هسته گازی یک سیاره غول پیکر اخبار علمی ,خبرهای علمی, سیاره
ستاره شناسان برای اولین بار موفق به شناسایی هسته یک سیاره گازی غول پیکر شدند که منبع انتشار انواع گازها در جو این سیاره است. 

به گزارش فارس به نقل از انگجت، سیارات غول پیکر گازی مانند مشتری و زحل دارای هسته هایی در مراکز خود هستند که منبع انتشار گازهای مختلفی است. اما شناسایی این هسته ها کار ساده ای نیست.

 

محققان دانشگاه وارویک برای اولین بار توانسته اند هسته انتشار گاز را در سیاره ای به نام TOI-۸۴۹b شناسایی کنند. این سیاره در فاصله ۷۳۰ سال نوری از کره زمین قرار دارد و ابعادی به اندازه سیاره نپتون دارد. بنابراین این سیاره چهار برابر بزرگتر از کره زمین است.

 

 

 

بررسی های ستاره شناسان نشان می دهد سیاره TOI-۸۴۹b دارای لایه های فشرده ای از گازهای هیدروژن و هلیوم است. داده های به دست آمده از ماهواره ای ای اس ناسا و تلسکوپ لاسیلا در شیلی نشان می دهد که سیاره مذکور آن قدر به خورشیدی که به دور ان می چرخد نزدیک است که هر ۱۸ ساعت مدار گردش خود را به اتمام می رساند.

 

البته برخی ستاره شناسان هم معتقدند برخوردی میان این سیاره با سیاره ای دیگر رخ داده که منجر به انتشار حجم زیادی گاز از جو آن شده است. محققان در تلاش برای شناسایی دقیق تر ترکیبات گازی سیاره TOI-۸۴۹b هستند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی