آخرین اخبار جامعه


اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, اسحاق جهانگیری

گزارش هزینه‌کرد یک میلیارد یورو برای کرونا اعلام می‌شود/ تصمیم گیری درباره تعطیلی ادارات بر عهده ستاد کروناست

معاون اول رئیس جمهوری درباره سرنوشت دستور وی به رئیس بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه درباره گزارش هزینه کرد یک میلیارد…


آخرین وضعیت پرونده معترضان دی ۹۶/ رسیدگی به پرونده متهمان بازی پرسپولیس - سپاهاناخبار,اخبار اجتماعی,محمدرضا حبیبی

رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: اطاله دادرسی از مشکلات مهم دستگاه قضایی اصفهان است و تلاش ما این است که با افزایش نیروها مشکل اطاله دادرسی را رفع کنیم.

به گزارش مهر، محمدرضا حبیبی پیش از ظهر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضائیه، اطاله دادرسی را از جمله مشکلات مهم دادرسی های اصفهان برشمرد و اظهار داشت: تلاش ما این بوده است که با افزایش نیروها مشکل اطاله دادرسی را رفع کنیم.

 

وی با اعلام مشکل کمبود مراکز دادگاه تجدید نظر در دستگاه قضایی اصفهان گفت: تاکنون ۲۲ شعبه دادگاه تجدید نظر فعال در استان داریم در حالیکه با توجه به حجم پرونده‌ها باید ۵۰ شعب از این دادگاه در استان ایجاد می‌شده است.

 

راه اندازی شعبه دادگاه تجدید نظر در کاشان

رئیس کل دادگستری استان اصفهان از راه اندازی شعبه دادگاه تجدید نظر در کاشان خبر داد و گفت: بدین ترتیب برخی پرونده‌های شهرهای اطراف نیز به این دادگاه ارجاع داده می‌شود.

 

وی در ارتباط با فعالیت فعالیت کارچاق‌کن‌ها در سطح شهر اصفهان گفت: این افراد با ادعای نسبت فامیلی داشتن با مسئولان دستگاه قضایی اقدام به فریب دادن افراد و دریافت پول می کنند و از مردم تقاضا داریم این موارد را شماره ۱۵۸۰ اطلاع دهند.

 

راه‌اندازی مرکز آمار و فناوری اطلاعات دادگستری اصفهان

حبیبی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به راه‌اندازی مرکز آمار و فناوری اطلاعات دادگستری اصفهان اشاره و تاکید کرد: با راه اندازی این مرکز به دنبال الکترونیکی کردن ۱۰۰ درصدی ابلاغ ها هستیم ضمن اینکه از بروز برخی بی اخلاقی‌ها جلوگیری می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۹۶ هزار و ۶۱۷ فقره پرونده به دادسراهای استان سه هزار و ۳۰۰ پرونده وارد دادگاه کیفری یک و دو وارد شده است، اظهار داشت: در مجموع ۳۰۰ هزار پرونده ورودی به محاکم قضایی استان داشته‌ایم.

 

کاهش آمار ازدواج نگران کننده است

رئیس کل دادگستری استان اصفهان به آمار ثبت ازدواج و طلاق در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: ۱۰ هزار و ۵۹۲ طلاق در سال ۹۶ و ۱۰ هزار و ۷۷۱ طلاق نیز در سال ۹۷ در استان اصفهان ثبت شده است.

 

وی تاکید کرد: همچنین در سال ۹۶ حدود ۳۲ هزار و ۹۵ ازدواج و در سال ۹۷ نیز ۲۷ هزار و ۳۶۲ مورد ازدواج در استان اصفهان داشتیم که این کاهش بسیار نگران کننده است.

 

آمار جرائم خشن در اصفهان کم است

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با بیان اینکه خوشبختانه آمار جرائم خشن در اصفهان کم است، تاکید کرد: مطالبه وجه چک، مطالبه طلب و مطالبه اعسار از بیشترین پرونده‌های حقوقی ورودی به دادگستری اصفهان در سال ۹۷ بوده است.

 

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده اغتشاشات دیماه سال ۹۶ گفت: با به پایان رسیدن بررسی این پرونده ۱۶ نفر شناسایی شدند که از افراد شرور منطقه های خمینی شهر و جوی آباد و دارای سابقه کیفری از جمله قاچاق سلاح و مواد مخدر بودند.

 

حبیبی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخورد با قاضی های متخلف در اصفهان گفت: نظارت های خوبی در استان در این ارتباط انجام می شود؛ به طور کلی ۱۲ قاضی متخلف در اصفهان شناسایی شدند که هنوز اتهامات آنها ثابت نشده است.

 

وی در ارتباط با حمایت از آمران به معروف تصریح کرد: دستگاه قضایی از هر گونه تذکر لسانی حمایت می‌کند اما آمران باید توجه داشته باشند که شرایط و راهکار مناسب امر به معروف و نهی از منکر وجود داشته باشد و مطابق اصول دینی در شرایطی که جان آمر در خطر است لازم است ضرورتی به انجام امر به معروف نیست.

 

***

 

دادستان اصفهان: پرونده متهمان بازی پرسپولیس - سپاهان در دست رسیدگی است

اخبار,اخبار اجتماعی,علی اصفهانی

علی اصفهانی پیش از ظهر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با مناسبت هفته قوه قضائیه به بیان آماری از عملکرد دادسرای مرکز استان اصفهان پرداخت و اظهار داشت: از سال ۹۷ ورودی پرونده به دادسرای مرکز استان یکصد و ۱۱ هزار و ۶۴۳ مورد و خروجی یکصد و سه هزار و ۳۰۴ پرونده بوده است.

 

وی افزود: در سه ماهه اول سال ۹۸ ورودی پرونده به دادسرای مرکز استان ۵۵ هزار و ۷۸۶ پرونده و خروجی از دادسرا در همین مدت ۵۷ هزار و ۱۵۱ پرونده بوده است.

 

دادستان اصفهان با اشاره به اینکه ۳۳ درصد از پست‌های قضائی استان اصفهان بلا تصدی است، گفت: از پست‌های مصوب اداری نیز ۵۷ درصد بلا تصدی باقی مانده است.

 

توهین به اشخاص عادی، ایراد صدمه بدنی در تصادفات و سرقت سه اتهام اول استان

وی با اشاره به اینکه توهین به اشخاص عادی، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی بر اثر در تصادفات و سرقت مستوجب تعزیر سه اتهام اول استان در سال گذشته بوده است، ادامه داد: ضرب و جرح عمدی، تهدید، کلاهبرداری، خیانت در امانت، افترا، تخریب و تحصیل نامشروع یا سوءاستفاده از امتیازات به ترتیب رتبه‌های بعدی جرایم استان را به خود اختصاص می‌دهد.

 

اصفهانی ادامه داد: در سه ماهه اول سال ۹۸ نیز به ترتیب توهین به اشخاص عادی، سرقت مستوجب تعزیر، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی در تصادفات، ضرب و جرح عمدی، تهدید، کلاهبرداری، خیانت در امانت، تحصیل نامشروع، تخریب اعتیاد به مواد مخدر ۱۰ اتهام نخست را به خود اختصاص داده است.

 

جلوگیری از تعطیلی کارخانه پلی اکریل، کاشی نیلو و کاشی اصفهان

وی با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف در باب حقوق عامه و در مورد جلوگیری از تعطیلی کارخانجات اقدامات خوبی در سال ۹۷ انجام شد، ابراز داشت: از آن جمله می‌توان به جلوگیری از تعطیلی کارخانه پلی اکریل، کاشی نیلو و کاشی اصفهان اشاره کرد و سعی کردیم با همکاری تمامی دستگاه‌ها کارگران این کارخانه‌ها بیکار نشوند هرچند اقدامات بیشتری مورد نیاز است.

 

دادستان اصفهان با بیان اینکه کاشی اصفهان و نیلو در سال ۹۵ به شکل کامل تعطیل شده بودند که با ورود سرمایه‌گذار جدید مجدداً راه‌اندازی شد، گفت: همچنین هیئت اجرایی در کارخانه پلی اکریل مستقر شده است و یکی دو خط از کارخانه به راه افتاده است.

 

وی ادامه داد: اقدامات حمایتی دیگر چه از ستاد تسهیل چه اقتصاد مقاومتی انجام شده است تا از تعطیلی این کارخانه جات جلوگیری شود.

 

اصفهانی تصریح کرد: دستگاه قضائی در سال رونق تولید تلاش خود را به کار می بندند تا از کارخانه جات تولیدی حمایت کامل قضائی داشته باشد و اجازه تعطیلی این کارخانه‌ها و هیچ کارگاه تولیدی را نخواهد داد.

 

کنترل، نظارت و پایش مجرمان خطرناک

وی با اشاره به اقدامات این نهاد در راستای کنترل اقدامات مجرمان خطرناک گفت: با تشکیل جلساتی در ارتباط با کنترل، نظارت و پایش این افراد اقدام شده است تا در دوران محکومیت و پس از آزادی این مجرمان تحت کنترل هستند تا نتوانند به اقدامات مجرمانه ادامه دهند.

 

دادستان اصفهان تاکید کرد: اقدامات خوبی با همکاری نیروی انتظامی انجام شده است و بانک اطلاعاتی این افراد در استان و کل استان قرار است تشکیل شود تا در زمان مورد نیاز سوابق آنها در دسترس باشد و اقدامات نظارتی و قضائی لازم انام شود.

 

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با سگ گردانی در پارک‌ها تاکید کرد: در این خصوص به شهردار اصفهان نامه‌ای را ارسال کردیم تا تابلوهای ممنوعیت ورود سگ به پارک‌ها در شهر نصب شود.

 

با دور دور کردن خودروها با شدت و مطابق قانون برخورد خواهیم کرد

اصفهانی بیان داشت: همچنین با همکاری پلیس اصفهان با دور دور کردن خودروها با شدت و مطابق قانون برخورد خواهیم کرد.

 

وی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با آلودگی هوای اصفهان و اقدامات دادستانی در ارتباط با منابع آلاینده مانند معادن گچ سگزی و دیگر منابع آلاینده ابراز داشت: پیشگیری از جرم یکی از وظایف قوه قضائیه است، و در زمینه‌های محیط زیستی میز دادستان از باب حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم حق ورود دارد.

 

دادستان اصفهان با تاکید بر اینکه آلودگی هوا دغدغه دادستانی اصفهان است، بیان داشت: اقدامات صورت گرفته در حوزه محیط زیست تاکنون کلی بوده است، در این زمینه دادسرای اصفهان بیشتر در قالب هشدار عمل کرده است و به دستگاه‌های متولی امر هشدارهای لازم را ابلاغ کرده‌ایم.

 

تاکنون پرونده خاصی در ارتباط با فوت ناشی از آلودگی هوا نداشتیم

وی با بیان اینکه تاکنون در این خصوص پرونده‌ای تشکیل نداده‌ایم، گفت: اگر بحث‌های کارشناسی منجر به این نتیجه شود که صدمه یا مرگ فردی بر اثر مسائل زیست محیطی بوده است دادسرا مطابق قانون به پرونده رسیدگی خواهد کرد.

 

اصفهانی تصریح کرد: این گونه موارد خاص نیاز به اقدامات کارشناسی دارد اما چنانچه به واقع چنین امری ثابت شود دادسرا طبق قانون برخورد می‌کند.

 

وی در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده اتفاقات پس از بازی پرسپولیس - سپاهان نیز ابراز داشت: در این ارتباط باید به این نکته اشاره کنم که با توجه به اتفاقاتی که قبل از برگزاری این بازی در در تهران افتاد، قرار بود بازی برگشت در شهر سوم برگزار شود اما با توجه به تدابیر لازم در نهایت قرار بر اجرای بازی در خود شهر اصفهان شد.

 

تمهیدات انتظامی و امنیتی لازم درباره بازس پرسپولیس سپاهان انجام شده بود

دادستان اصفهان با بیان اینکه تمهیدات انتظامی و امنیتی لازم در این ارتباط انجام شده بود و این تمهیدات بسیار خوب و مناسب بود، گفت: اتفاق خاصی در داخل ورزشگاه رخ نداد و تمامی وقایع هنگام ورود و خروج از ورزشگاه بود.

 

وی با اشاره به اینکه متهمان پرونده بازی پرسپولیس - سپاهان دستگیر شده‌اند، تاکید کرد: در حال حاضر پرونده متهمان بازی پرسپولیس - سپاهان در شعبه ۲۱ بازپرسی در دست رسیدگی است و هنور تکمیل نشده است.

 

اتهام متهمان بازی پرسپولیس - سپاهان محرز نشده است

اصفهانی تاکید کرد: در این ارتباط برخی افراد نیز دستگیر شده‌اند اما اتهام آنها محرز نشده است.

 

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط کودک آزاری منجر به فوت در اصفهان تصریح کرد: در هفته گذشته دو مورد کودک آزاری منجر به فوت در استان داشتیم با توجه به انجام بازرسی‌ها از اعلام جزئیات خودداری می‌کنیم.

 

راه اندازی دو شعبه دادرسی رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان

دادستان اصفهان از راه اندازی دو شعبه دادرسی رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان در اصفهان خبر داد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------