غلظت ذرات غبار در هوای زاهدان به ۱۷ برابر حد مجاز رسید اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,غلظت ذرات غبار
رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید و گردوغبار غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان را به ۲ هزار ۶۲۲ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۱۷ برابر حد مجاز رساند. 

‌محمود دیانتی در گفت و گو با ایسنا- افزود: در شبانه روز گذشته بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان به ۷۶ کیلومتر بر ساعت رسید و گردوغبار حاصل دید افقی در محدوده فرودگاه زاهدان را به ۱۵۰۰ متر کاهش داد.

 

وی ادامه داد: در برخی شهرها و روستاهای اطراف زاهدان نیز وزش باد شدید سبب خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی شد برای نمونه بیشینه سرعت وزش باد در نصرت آباد به ۶۸ کیلومتر بر ساعت رسید و دید افقی را به پنج هزار متر کاهش داد.

 

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری گفت: بارندگی های اخیر قدری بافت برخی نقاط نواحی مرکزی استان را تثبیت کرده و وزش باد فعلی در این نواحی گردوغبار کمتری نسبت به قبل ایجاد کرده است.

 

دیانتی افزود: به سبب همین شرایط و با وجود وزش باد شدید با سرعت ۵۸ کیلومتر در مهرستان دید این شهر در حالت عادی باقی ماند. در خاش نیز علی رغم وزش باد شدید با سرعت ۶۱ کیلومتر بر ساعت دید افقی در حالت عادی باقی ماند و هیچ پدیده خاکداری گزارش نشد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه فردا به صورت موقت از سرعت وزش باد در زاهدان و برخی نواحی مرکزی کاسته می شود اما مجدد در روزهای سه شنبه و چهارشنبه وزش باد شدید رخ می دهد که پیامد آن خیزش گردوغبار و کاهش دید افقی در نقاط مستعد است.

 

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه به فعالیت سامانه بارشی فعال در استان اشاره کرد و گفت: به سامانه به مراتب از سامانه های قبلی ضعیف تر است و اکثر بارش های ناشی از آن خفیف تا متوسط بوده است به طوریکه تا این لحظه بیشترین بارش های ثبت شده در حومه خاش مربوط به ایستگاه بارانسجی کوشه به میزان ۶ میلی متر بوده است.

 

دیانتی تصریح کرد: در مجموع از ۱۸ نقطه شهرستان خاش گزارش بارندگی شده که میزان بارش ثبت شده در شهر خاش ۲.۵ میلی متر بوده است. از هشت ایستگاه بارانسجی شمال استان نیز بارش های خفیف گزارش شده و بیشینه بارش های این منطقه با مقدار ۲.۵ میلی متر مربوط به محمد آباد بولایی بوده است.

 

وی ادامه داد: سامانه بارشی امروز نیز در بخش هایی از نیمه شمالی استان و ارتفاعات جنوبی استان فعال خواهد بود به طوریکه رگبار های پراکنده باران، برخی نقاط رعدوبرق وتندباد موقتی از آن انتظار می رود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------