قاضی‌عسکر: نگران حج نباشید اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, قاضی‌عسکر
حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر با تشریح اقدامات صورت گرفته برای برگزاری حج ۹۸ تأکید کرد: هیچ نگرانی برای برگزاری این مراسم معنوی وجود ندارد. 

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی ـ در همایش سراسری روحانیون، معین و معینه‌های کاروان‌های حج تمتع ۹۸، با تبریک فرارسیدن سالروز ولادت حضرت ولی عصر (عج) و ابراز همدردی با هموطنان سیل‌زده، اهمیت فهم و درک مسائل سیاسی بین ایران و عربستان را مهم خواند و اظهار کرد: پس از فاجعه مسجدالحرام و منا در سال ۹۴ که به شهادت بیش از ۴۷۰ زائر کشورمان منجر شد، در دو سال گذشته شرایط حج گزاری بهتر شده و برنامه‌ها طبق روال انجام شده است و مشکلی با وزارت حج عربستان نداریم. بنابراین زائران نباید استرس و نگرانی داشته باشند. رویکرد عربستان هم در این چند سال عوض شده و خیلی از شیوه های سخت‌گیرانه خود را تغییر داده است.

 

وی با بیان اینکه ما همواره تاکید بر جدا کردن حج از روابط سیاسی دو کشور بوده است، افزود: این حرف به معنای جدا کردن حج از مسائل سیاسی نیست.

 

مشکلی با وزارت حج عربستان نداریم. بنابراین زائران نباید استرس و نگرانی داشته باشند. رویکرد عربستان هم در این چند سال عوض شده و خیلی از شیوه های سخت‌گیرانه خود را تغییر داده است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت یادآور شد: برنامه‌ها مثل گذشته انجام و مراسم برائت از مشرکین نیز با شکوه برگزار خواهد شد، ولی کارهایی که به برنامه‌های اساسی در نظر گرفته شده لطمه وارد می‌کند نباید انجام شود و همگان باید تابع سیاست‌های بعثه و سازمان باشند.

 

او وضعیت جهان و منطقه را متشنج و خطرناک خواند و افزود: از یک سو ترامپ تلاش دارد هر روز مشکل جدیدی علیه ما درست کند و از سوی دیگر در منطقه نیز مسائل و مشکلات زیادی دشمنان بوجود آورده‌اند تا مسلمانان را به جان هم بیاندازند و به منافع خود دست یابند. درچنین شرایطی اولویت تکیه بر وحدت، مقابله با فتنه‌ها و پاسخگویی به شبهات است و شما می‌توانید این کارها را انجام دهید.  

 

سرپرست حجاج ایرانی به اقدامات انجام شده توسط سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری برای برگزاری حج ۹۸ اشاره کرد و یادآور شد: با همکاری سازمان حج، بعثه و عناصر بیرونی صرفه‌جویی در بخش‌های مختلف صورت گرفته و بدون آن‌که کیفیت کاهش یابد، هزینه حج نسبت به سال قبل به میزان زیادی افزایش نیافته است.

 

قاضی‌عسکر با بیان این‌که براساس ابلاغ دفتر مقام معظم رهبری سیاست‌گذاری در حوزه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی و پژوهشی حج و زیارت به عهده نماینده ولی فقیه است، گفت: برای اجرای مسؤولیت‌های محوله باید با همکاری سازمان حج و زیارت و مجموعه کارگزاران در تمام این حوزه‌ها با جدیت برنامه‌ریزی کنیم و پیش برویم تا آنچه که معظم له به عنوان سیاست‌های کلی حوزه حج وزیارت بیان فرموده‌اند، محقق شود.

 

وی ایجاد تغییر و تحول روحی و اخلاقی، تعمیق باورهای دینی و ارتقای سطح آگاهی‌های مردم در مورد مسائل دینی و مذهبی را از جمله اهداف والای حج توصیف کرد و افزود: ایجاد و تقویت روحیه اخوت و برادری، ارتباط با مسلمانان جهان و وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی، دفاع از انقلاب اسلامی و پاسخگویی به شبهات علیه تشیع نیز اهمیت بسیاری دارد و باید دراین سفر مورد توجه قرار گیرد.

 

او لزوم توجه کافی به اهداف فرهنگی حج را یادآور شد و با بیان این‌که رعایت کردن شئون روحانیت، عشق و علاقه مردم را در پی خواهد داشت، اظهار کرد: باید با مردم صمیمی و از نظرعاطفی همراه آنها باشیم. لباس خدمت بپوشیم و لباس غرور و تکبر را از تن خارج کنیم.

 

وی با برشمردن نمونه‌هایی از تهاجم گسترده فرهنگی دشمن و کلید خوردن مقابله جدی با اسلام و قوانین مترقی آن، از روحانیون خواست با برنامه‌ریزی دقیق و منظم از مراسم حج برای تغییر و تحول روحی و اخلاقی در مردم بهره بگیرند.

 

سرپرست حجاج ایرانی از بروز رسانی برنامه‌های فرهنگی بعثه خبر داد و گفت: مجموعه نرم‌افزارهای آموزش به روز رسانی شده و باید در جلسات آموزشی از آن استفاده شود، جلسات نیز لازم است از حالت سخنرانی خارج و با استفاده از ابزارهای معرفی شده و با زمان‌بندی برنامه‌ها تاثیرگذاری جلسات را بیشتر کرد.

 

قاضی‌عسکر اظهار کرد: در جلسات آموزشی به تکرار مناسک حج و بیان اختلافات فتاوا و جزئیات نیازی نیست، بلکه باید به مباحثی از قبیل اخلاق، اسرار و معارف، عقاید و آشنایی با جهان اسلام و حتی آموزش زبان عربی در حد مکالمه ضروری و فوری تمرکز شود.

 

در انجام مناسک «حج» به زائران استرس و اضطراب وارد نشود و مردم اسلام را «شریعت سهله سمحه» بدانند و از مسلمانی خود لذت ببرند

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، مدیریت فرهنگی کاروان‌ها را به عهده روحانیون کاروان‌ها دانست و گفت: تصمیم‌گیری در رابطه با حج را باید از حالت فردی خارج و خرد جمعی را حاکم کرد و لذا برهمین اساس شورای فرهنگی، یاوران حجاج، بازرس افتخاری و خبرنگار افتخاری راه‌اندازی شده است.

 

وی اضافه کرد: علاوه‌بر این به روز رسانی، مناسک همراه نیز تهیه و صدها جلد کتاب مرتبط با حوزه حج در سایت بعثه به‌روز رسانی و تکمیل شده است.

 

سرپرست حجاج ایرانی بیان کرد: می‌خواهیم این سفر تا آخر عمر مردم را بیمه کند. بنابراین به این مسائل اهمیت بدهید. بانوان معینه و روحانیون تلاش کنند در انجام مناسک حج به زائران استرس و اضطراب وارد نشود و مردم اسلام را «شریعت سهله سمحه» بدانند و از مسلمانی خود لذت ببرند.

 

وی لزوم خوش خلقی، ایثار، از خودگذشتگی و استفاده از روش‌های جدید در برخورد با زائران را یادآور شد و با اشاره به اهمیت فضای مجازی و تاکید مقام معظم رهبری در خصوص آن، گفت: ما نیز در این عرصه با دو گرایش بین‌المللی و داخلی در حوزه حج وزیارت فعال هستیم .

 

او بهره‌گیری درست از فضای مجازی را ضروری دانست و افزود: نرم‌افزارهایی برای داخل و خارج ایران در نظر گرفته شده است تا بتوانید از این عرصه بهتر استفاده کنید.

 

وی تاکید کرد: جلسات جزءخوانی و تفسیر قرآن را با کارهای جدیدی که در این عرصه ها صورت گرفته احیا کنید. در مورد اقامه نماز جماعت هم تاکید بر حضور در مسجدالنبی و مسجدالحرام است.

 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه گفت: برادران و خواهران اهل سنت ما ظرفیت بزرگی برای کشور محسوب می شوند و لذا باید همین برادری و همزیستی که در ایران با این عزیزان داریم در حج نیز جلوه بیشتری پیدا کند و همه با هم باشیم.

 

وی سپس از راه‌اندازی شورای افتای اهل سنت در بعثه مقام معظم رهبری خبر داد و بیان کرد: در چند سال اخیر روز به روز روابط بعثه و روحانیون شیعه و سنی دوستانه تر و بهتر شده است.  

 

تلاش می‌کنیم سفرهای عمره و سوریه نیز راه اندازی شود تا از این ظرفیت‌های بزرگ در توسعه معنویت در کشور بهره گرفته شود

 

او با بیان این که می‌توانیم از ظرفیت اهل سنت ایران در حرمین شریفین برای وحدت امت اسلامی استفاده کنیم، گفت: بحث وحدت شیعه و سنی در سراسر جهان و به ویژه ایران اسلامی ضرورتی است که مربوط به امروز و دیروز نیست و حج نیز ظرفیت بزرگی برای تحقق این هدف است.

 

قاضی‌عسکر افزود: تلاش می‌کنیم سفرهای عمره و سوریه نیز راه اندازی شود تا از این ظرفیت‌های بزرگ در توسعه معنویت در کشور بهره گرفته شود، لذا نقش اصلی در این مسیر با شما است و هرچه خوب عمل کنید مردم هم راضی‌تر خواهند بود.

 

درحاشیه این همایش کارگاه آموزشی با موضوع «مهارت معنویت افزایی» از سوی بعثه مقام معظم رهبری برای روحانیون کاروان‌های حج ۹۸ و کارگاه آموزشی با  موضوعات «قوانین و مقررات فرهنگی و آموزشی»، «طرح مودت» و «نرم افزارهای کاربردی در حج» برگزار شد.

 

برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعات «مهارت معنویت افزایی» و «سبک زندگی اسلامی و مهارت های زندگی» ویژه معین و معینه‌های کاروان‌های حج تمتع ۹۸ از دیگر برنامه‌های این همایش بود.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی